Sven.Savage: Lassi väldigt stabil! Inte lika fladdrig och långsam som de tidigare gånger han ska ha varit tillbaka från sina problem!
Men tror vi kommer se rätt bleka ut ett tag till, tills konkurrensen hårdnar och motivation krypee tillbaka för fullt under våren.
Idag saknade vi ju faktiskt 2/3 av den riktiga förstakedjan, Koivistoinen och en topp 4 back i Leskinen. + att vi letar ytterligare ett namn till forwardssidan.
Lulessss: Ja, det kan bli riktigt bra. Skulle Keskinen hålla och leverera det vi hoppas kan vi få en mycket intressant backuppsättning, och om Lassi nu kan fortsätta som igår har vi landets bästa vaktpar.
När det gäller linorna har jag en liten dröm.
Anta att en spelare lirar sig i form i någon liga, t ex i Schweiz några månader, och sedan känner att "Vafan, vore ju kul att köra i Luleå" och då kommer hem ungefär när Shinnimin kommer. Då kunde man tänka sig följande:
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Men tror vi kommer se rätt bleka ut ett tag till, tills konkurrensen hårdnar och motivation krypee tillbaka för fullt under våren.
Idag saknade vi ju faktiskt 2/3 av den riktiga förstakedjan, Koivistoinen och en topp 4 back i Leskinen. + att vi letar ytterligare ett namn till forwardssidan.
Andra halvan av säsongen kan vi ställa upp med:
Hedqvist - O’Niell - Shinnimin
Brome - Andreasson - Nurmi
Levtchi - Koivistoinen - Eriksson
Liedes - Granberg - Einar/Juustovaara/Ny
Ihs-Wozniak hade nog mått bra av en säsong i HA.
Och backsidan:
Leskinen - EG
Sellgren - Allard
Engsund - Själin
Håkansson - Kotkansalo
Trångt och bra.