Luleå HF

SHL · 118364 inlägg · 891 ämnen

Inlägg: 2912230

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Anders Klang: Jo. Och som Peja föreslog att Luleå och Pölsan med längst säsong och kortast vila innan var mer mentalt och fysiskt utpumpade än andra lag.

Vi kommer nog så småningom. Tycker kanske att det även i år behövs att många av linorna steppar upp. Bättre forechecking och backchecking, och utan det blir vi nedpressade i egen zon där vi krymper ihop och tillåter spel mot oss länge. När vi väl tar tillbaka puck lyckas vi inte spelvända utan får småsak upp till mittzon och dumpa bort pucken.

Tar nog fortsatt tid innan Bulan får in det jävlaranamma som laget behöver. Men som sagt. Det kommer nog. Låt oss hoppas att det inte dröjer för länge för en bra placering i SHL är ofta en förutsättning för enklare väg i slutspelet.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Apans lagkapten, den ilskne kvänen, får frågan om hur det kändes att alla nedresta luleåsupportrar utklassade appubliken och vann matchen på läktaren.

- De kan ju räkna veporna i taket.

Jahaja. han syftar til att Apan och Luleå vunnit ett glud var senaste elva åren, MEN innan dess har Apan 3 glud mot Luleås ett glud.

Vad är det för korkat påstående? Ska Luleåsupportrarna sitta och hålla käft på läktaren säsongen 2025-2026 eftersom Apan tog fler glud för 12- 35 år sedan?

Vilken knäppgök. Hade han talat sanning skulle han ha svarat "Ja, det gjorde de. Men vi vann ändå och det är jag glad över. Och jag är också tacksam för att Luleåsupportrarna på läktarna innebar att vi fick spela inför fullsatta läktare. Det är vi inte vana vid eftersom Apan drar minst antal folk i SHL".

Men det där med sanning har aldrig varit någon styrka i Skellefteå.

Oj, där skrev jag Skellefteå. Det var inte bra. Nu mår jag lite illa.