Luleå HF

SHL · 121963 inlägg · 893 ämnen

Inlägg: 3019852

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Lajon: Om du önskar en respons på det, så: Visst mirakel sker... Rögle under 'mirakelmannen' Dan Tangnes visade den 'oanade kapaciteten' efter underläge med 0-3 i matcher,, vilket är MONUMENTALT mäktigare än vad vi står inför just nu, med underläge med 0-2. Men i det här fallet är det en helt annan femma. Derby o.s.v, med den spetskvalite som vi SAKNAR!!!, och dom har!!, och det faktum att vi aldrig tidigare slagit Skellefteå i ett slutspel i modern tid.
Hur mycket är du villig att satsa på att att Luleå vinner serien till 8 ggr pengarna, mot att vi förlorar till 1,08??
Tell me.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Realisten: jag spelar aldrig på matcher :) eller på något annat heller. Mitt intresse ligger i hockeyn, inte varianter på Bingolotto. ;)

Skiter i oddsen, fakta säger att Skellefteå måste vinna två matcher till innan dom är klara för final och det har de facto inte inträffat ännu.

Så länge inte slutsignalen ljudit i sista matchen så finns alltid chansen.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Realisten: Klart att Luleå kan vända matchserien men om jag förstår saken rätt hade båda lagen 4 powerplays igår. Skellefteå gjorde 3 PP-mål, Luleå 0. Det är svårt att vinna en jämn match om man torskar special teams med 3-0 efter lika många PPn.

Om jag ska spekulera, så kanske Luleås scouting av Skellefteås powerplay har försvårats av att Johansson klivit in istället för Pudas på blå. Pudas är otroligt bra, men Johansson spelar ju på ett helt annat sätt. Om man la mycket tid och krut på att scouta deras PP mer Pudas på blå, så är det mer eller mindre bortkastad tid nu.