MoK GG: Kallio är en stjärna, helt klart. Men JJ och M.Andersson har inte riktigt sammastatus. M.Andersson nämde jag innan, han hade en enorm säsong förra året. Däremot JJ är en typisk lagspelare som inte alls sticker ut, varken på isen eller utanför.
MoK GG: Asso laget med flest namn var FBK, de har en del "stjärnor" helt klart. Men asso om man tittar tillbaka några år på vilka namn som fanns här då. Sen tittar man på hur det ser ut idag, så är det en enorm skillnad.
Jag tycker att ES håller bra klass, helt klart. Men en uppsjö av stjärnor har vi inte längre.
O nej, jag var inte "rädd" för någon av era forwards, det är ett starkt jobbadne lag, men där är inte en eller 2 som sticker ut så där enormt.
MoK GG: Asso hur många lag i ES har spelare som inger respekt eller som du säger "blir rädd av". Det är knappt några namn som kommer upp i huvet.
ES har tappat sina stjärnor, NHL plockar över för många, o för många spelare tycker att farmarligor och de övriga länderna i Europa går för ES. Personligen tycker jag det är sjukt men samtidigt förstår jag spelarna.
Det är tragiskt, asso VF hade en bra backuppsättning förra säsongen, men på forwardssidan var iaf inte jag "rädd" för någon heller. Möjligtvis M.Andersson, han ser så farlig ut :P
Nubben: Som du säger så gäller det att dom får rätt spela runt sej men inga spelare man direkt skräms av. O inte Riihijärvi skall läga straffar då :) Skulle vara Hannula då men han kanske föesinner
MoK GG: Riihijärvi, Hannula, Rydmark, Staal, Jesper Mattsson, Toivo Suursoo, de två sista kan lätt vinna ES skytteliga om de bara får rätt spelare runt omkring sig o slipper skador. Frans Nielsen, en av de mest lovande spelarna i hockeyvärlden om jag får säga min mening. Sen Sundblad (om han kommer).
MoK GG: på forwardssidan har vi en mycket stark trupp, det är backarna som inte riktigt håller måttet. Vi har 2 backar som är riktigt bra, sen är där för tunnt.
Men vi är mitt inne i en generationsväxling på backsidan, så ge oss nått år så ska du se ;)
Man har sett honom spela på en nivå som skulle gära honom till en kandidat för NHL. Men det var ett tag sen nu. Tyvärr så tror jag inte att det vänder snabbt, men allt hänger på hur säsongen börjar. Om han gör en 4-5 bra matcher direkt i inledningen kan det bära hur långt som helst.
Nubben: Talang vet vi att han har det har man sett genom åren men han har tappat det där extra som gör han riktigt bra tyärr hoppas för hans skull och för MIFs skull att han vaknar igen. men hoppas inte det för min egen del :)
anders: Glöm inte Toivo o Stalle. De ska osso stänka dit en hel del, o sen Frazze Nielsen, han ska blomma ut snart.
Det är på backsidan som det behövs en offensiv kraft. Helt enkelt.
"Hade" kan spela lika bra om inte bättre än alla konkurrenter i ES, allt handlar om själförtroende, när lillis o Vikegård hade MIF senast så lirade Hade som den landslagsmålvakt han är. Bara hoppas att Lillis får igång honom igen.
Nubben: Jo, med Sundblad och en spelande back så ser det snabbt ljusare ut. Men vi har ju en lite för tunn trupp också. Med skador på några backar, så ser det inte bra ut. Och sedan så måste Hadelöv spela bättre än vad han gjorde föregående säsong. När försvaret är som det är så måste han vara i det närmaste en vägg. Men egentligen så tycker jag att vi borde kunna göra mera mål. Vi har ju så många målskyttar. Mattsson borde lätt kunna stänka in 20 mål/säsong. 30 mål borde han också kunna uppnå. Hannula är ju en spelare också som kan göra mycket mål, Jussi likaså, Staal och så Sundblad om han nu kommer. Så egentligen så borde vi kunna kompensera vårat dåliga försvar med våra på papperet kanonspelare i anfallet. Eller vad säger du?
Norgren har varit bra ja, "Pettan" kan bättre det vet vi alla. Han kan vara grymt bra i visa matcher, men han har ofta ett otacksamt jobb. Sen de onödiga utvisningarna, de kan man inte säga så mycket om. Ibland rinner det över helt enkelt, han ger allt för laget.
Men om vi får hem Sundblad och en spelande back så har vi ett lag som kan gå långt, riktigt långt faktiskt. iaf på pappert...
Nubben: Så Österby är samma typ av back som Norgren, Petrasek o co då?=)
Norgren är ju stor och tung men ändå så utnyttjar han sin tyngd rätt. Sånt gillar jag. Förväntar mig bra mycket mera utav Petrasek. Men han saknar ju totalt disciplin i många matcher och tar så grymt onödiga utvisningar.
Mmm, saknaden av Tornberg är grym. Han skulle varit perfekt nu i laget. Tänk dig han o Petri som backar i en superfemma i powerplayspelet. Petri, Tornberg, Jussi, Hannula o Rydmark=) Mumma, hehehe
Lullovic: Mif behöver väl knappast tyngd i backbesättningen. Det är ju det vi har mest utav nu. Stora tunga orörliga backar. Det vi behöver är offensiva skridskoskickliga och hyfsat snabba backar. Så att anfallsspelarna slipper åka ner i egen zon och hämta upp pucken i anfallen. De är ju tvungna till detta nu då backarna inte klarar av att knappt ta sig ur egen zon ibland. Se bara på SSK, de har också detta problemet. De saknar precis som Mif backar som kan transportera puck uppåt i banan. Vi har Petri, i viss mån även Peter Andersson (dock så är han grymt seg numera) sedan har vi inte så mycket mera. Jag vet dock inte vad Österby är för backtyp. Är det någon här som vet det???
Det är som vanligt, vi ser stabila o rent av starka ut på forwardssidan. Men på backplatserna är det lite tunnare, ett lag som ligger i toppen av ES är ett lag med bra backuppsättning.
Det är bara att inse att backarna bygger upp det mesta, med 5-6 defensiva, destruktiva backar ligger man i botten. Vi har Petri, that's it. Tyvärr så kommer vi vara med där nere igen om vi inte hittar nån fin förstärkning snart.
Casparsson suger! Om vi skall förstärka backsidan behöver vi tyngd! Personligen tycker jag att det är synd att vi inte också tog Jesper Jäger från Löven när vi ändå värvade från Umeå.
Hävelid förblir en dröm, man också förhoppningar om att Svehla ville avsluta i MIF men nej. Även Rikard Persson hade varit en superförstärkning och just den ledare på isen som MIF behöver.
Nu får vi hoppas på att Percy blandar sig i leken...då brukar det hända saker. Varför inte värva lite unga hungriga spelare från Tjeckien, Slovakien och Finland?
CoolaKoffe: Ja, Hävelid lär ju knappast lämna Ducks o NHL. Gör han det är han dum i huvet=), och Casparsson har ju signat för LHC. Så då återstår det att se. Vi har ju Petri, men han är ju så grymt ensam=(
Nubben:Ja han skulle vara en kanonvärvning han gjorde många poäng i MIF det är bra om vi får i gång målskyttet då har vi 4-5 målskyttar om Hannula stannar
Sen behöver vi en mycketbra back som Niclas Hävelid fast det är bara hemlängtan som man kan få hem honom eller så får vi hitta en skridskostark back som Peter Casparsson
Från sydsvenskan: "Han vill inte ta ordet revansch i sin mun. - Nej, jag ser det inte så. Men jag blev besviken när jag inte fick fortsätta i MFF, jag lämnade inte frivilligt, säger George Persson, 61.
Han är den förste styrelseledamoten i modern tid som inte har föreslagits till omval i MFF."
CoolaKoffe: Som sagt så har Sundblad fått ett bud av MIF enligt Kvällsposten. Om jag inte minns fel, så läste i samma artikel att Lillis har några andra namn på G också.
Mygel: Man skulle kanske läsa igenom vad man skriver innan man skickar iväg det. Tänkte inte på att MIFs intresse för Hirch inte diskuterades här, men min tanke var glasklar. Jag ber om ursäkt för den dåliga gramatiska formuleringen.
N.Andersson behöver man ju inte ens komentera, han var bäste spelare i ES.