Rickard: är det inte dags att lägga ner nu, du och dina "kumpaner" gör bara bort er, eju knappast så att ni har mer stämning i malmö i er ähum.."ishall"..vad har ni i publik, 2-3000 ?
danoj: Gör bort oss? Skojar du? Det är nog du och dina inkompetenta, om du vet vad det är, Frölundasupporters som gör bort er. Vi kunde varit tusen personer i Malmö Isstadion och ändå ha ett grymt bättre tryck än vad ni hade igår, 11000 tusen till trots allt. Om du inte visste det så är det inte publiksiffran som gör stämningen, det gör supportrarna. Och igår var det knäppt tyst, och det höll till och med flera av era supportras med om. Så varför ens tjata emot. Var vi än har kommit, och vi har varit på ALLA bortamatcher så har det varit bättre tryck från hemmalagets fans än vad det var igår när vi mötte er, trots att dem har haft dubbelt så lite publik som er... sug på den du!
Rickard: Tydligen så är du både döv och blind isf, det är rätt skoj, man ser att på dom flesta som skriver här, inkl dig så ligger snittåldern på 15-16. Men du, ha det så kul i kvalserien, och du en sak till, hur peppad bli man av att se malmö slå sarg ut hela tiden? Jag säger som dom flesta, den kreativa hockeyns död har ett namn : mif redhawks.
Rickard: nej jag skojjar inte, slösar inte tid här inne på att skojja. Däremot så överdriver du till den grad att det blir patetiskt. Sen är det klart, mif är väll inte laget som får en att vilja gapa allt för mycket, man blir ju ständigt tvungen att busvissla eftersom pucken åker till icing varannan sekund.
Nubben: knappast, ni har haft ensamrätt på tråkstämpeln dom senaste åren. Sen är det klart man står upp när ni har personer som richard mfl som snackar dynga, klart man reagerar, vore väll konstigt annars?
Nubben: konstigt att vi då för 2 år sen precis som nu har eliteriens överlägset bästa publiksnitt, att mellan 9-10000 vill gå och se på elitserien "tråkigaste" lag tycker jag är rätt hyffsat iaf, nu lägger jag ner disskutionen, hoppas bara att dom flesta här inne lär sig vad ordet "ödmjukhet" betyder, mycket roligare att disskutera matcher med timrå och HV fansen och även modo efter en vinst/förlust än vad det har varit med er, nivån här inne har inte varit den högsta. Hadetgött, ciao.
Rickard: Underbart att höra, kunde inte sagt det bättre själv. GG vågar inte hata... Det pinsamaste jag varit med om var ju på premiären, när dom skrek vi älskar Malmö efter det att vi hade skrikit hata gbg!
christoffero: Nej, inte det vet jag inte... Vet inte riktigt vilken låt du menar, men jag kan ta reda på det eftersom jag träffar han som spelar i pauserna... Jag tänkte jag skulle klaga lite på honom samtidigt eftersom det höga ljudet bara förstör stämningen när han sätter på musiken på högsta volym i varje avblåsning.
Eldenberg: koncentrera er på att hejja fram ert lag istälelt för att ropa en massa dynga, så går det säkert bättre för mif än vad det har gjort, bara et tips.
Jag hänger väl på den här tråden. Intressant diskussion det här. Jag håller med göteborgarna, trots att jag är MIF:are, att det är bättre att älska än att hata. Men samtidigt; Vad gör alla dessa göteborgare här??? Är inte denna gästbok MIF's. Väldigt vad aktiva ni blev av 2 poäng (det hade ni väl inte räknat med???) Göteborgs humor är ökänd i hela Sverige, men är det inte ändå kul att se så här; För ett par år sedan så gällde bara fotboll i staden. Ni var bäst, störst, änglalika. Nu överger ni plötsligt fotbollen och satsar allt på hockeyn? Varför? Älska eller hata...
tobbemif: disskutionen började, om man kan säga så, med några omogna inlägg från några av era gubbar. Sen är det klart man reagerar. Sen nej, klart vi hade räknat med att piska mif med mera, men ni försvarade er bra och spelade efter era resurser, även om det inte var kul att titta på. Och här har du fel på en punkt, fotbollen har nästan aldrig varit större än hockeyn i gbg, om man bortser från åren när IFK spelade i CHL. Sen en eloge till dig, du verkar faktiskt vara en av dom här inne som är vettig. Haregött.
Jönsson: Ja, sm-guld känns inte så avlägset fast det inte gick så bra. Jag kan hålla med om att trumman lät mer än GGs, så mycket mer väsen gjorde ni inte av er... Hehe, medgångsklack, medgångspublik, ni borde vara smickrade att det ändå kommer över 11000 för att se bottenlaget mif...
man kan ju undra vad det är för supporters i götet som kollar på på "bottenlaget" mif och inte sitt eget lag! det var ju väldigt smickrande i så fall att 11000 GG kom för att titta på mif och inte frölunda!
Jönsson: ja visst är det tufft? Nåt sånt kan ni ju inte uppleva där ner i malmö. Och nej, kan lova dig att det inte var för att dom mötte mif som det blev 11.000, det var lördag, frölunda spelade match, klart det blir fullsatt, detta är gbg pysen.
danoj: varför skrev han huseliusfan eller vad han kallade sig att vi skulle vara smickrade över att det kom 11.000 personer för att se bottenlaget mif? eller ville publiken höra en bra klack för en gångs skull!
Jönsson: dem sa på TV att VF bjöd in alla som hade hockey kort till matchen helt Gratis. bara för att fylla arena. smart drag för att få vem som helst att gå in istälet för kylan som var då)))))) akz.
Redhawk: Några gånger under säsongen på matcher som inte drar så mycket folk (mif, LHC etc) bjuder VF in hockeyklubbarnas ungdomar runt GBG. En bra gest tycker jag.