1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 501960 inlägg · 4187 ämnen

« · 1904384 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Tarasov:
Postat den förr och gör det igen, för de som nu vill ha ett litet underlag för sina reflektioner?

Sv: Silly season
Rytter:
En del av kommunens stöd är representation vilken man säkert har oavsett om det är på arenan eller på annan plats så kostnaden för kommunen finns kanske oavsett bara att man väljer att placera den hos Modo.

Stödet skall vara kring 15m har jag för mig.

Sv: Silly season
Rytter: kommunen har ställt kravet att Modo ska ha ett damlag för att de ska få det stöd de får

Sv: Silly season
Men hur i helvete kan man värva en gammal avdankad spelare från NHL. Vad ska han tillföra i ett allsvenskt lag? Blir bara en jävla massa mediahype så jag går emot strömmen och säger att han kommer stjälpa Modo.

.... Någon som känner igen? (för att hjälpa den som icke förstår, feel the sarcasm)

Sv: Silly season
{8399}:

Ja skulle vara intressant att hur det ser ut i övriga delar av landet, Modo och Timrå har man ju koll på eftersom det granskas i den lokala pressen.

I modos fall så skulle nog minskat eller noll ekonomiskt stöd få effekten att man drar in på damlaget eller lägger ner detta då detta är en kostnad, detta för att kunna ha en A-lags trupp som kan utmana i HA.

Skulle vara intressant att veta exakt vad damlaget kostar och vad man får av kommunen i bidrag samt vad FC kostar att driva.

Säg att modo inte får stöd av kommunen och damlaget läggs ner, hur mycket i tapp innebär detta för herrlaget? Kanske inte är så mycket när man summerar siffrorna. Så detta kan ju vara ett bra "hot" för fortsatt stöd, får vi inte hjälp kan vi inte ha ett damlag i högsta serien.

Timrå kan kanske få det tuffare, har dom ens ett damlag att använda att hota med eller spara in på?

Sv: Silly season
Rytter: Ett maktskifte på kommunnivå skulle nog kunna ställa till det ordentligt för några lag i både SHL och HA.

Sv: Silly season
Inte ofta man håller med Sanny men plötsligt händer det.

Sv: Silly season
Satt och lyssnade på P4 igår i bilen och då sände dom en debatt kring Timrå och deras hallhyra och kommunens stöd.

Någon som vet vad FC kostar Modo exakt?

Det som var intressant här är att man fick siffror, efter köpet av arenan (kostnad 45m + diverse investeringar) så satts hyran till 1m första året för att sedan öka och i år ligga på 5m. (1m 2015, 3m 2016, 4m 2017 och 5m 2018). Det debatterades att ökningarna uteblivit och låg långt ifrån de 5m som skulle gälla i år, Sossarna svarade att man visst hade höjt hyran, men det sköt motståndarna ner direkt genom att berätta att man förhandlat om avtalet och att dom i år betalar 1.8m (visst en höjning från 1m men långt ifrån de 5m som de skulle betala).

Det som är intressant skulle vara att veta vad FC kostar modo att äga och driva. Finns ju olika sätt att stödja en klubb, antingen så gör man som i fallet Timrå och låter kommunen köpa arenan och sätter en låg hyra och går inte går in med så mycket pengar, eller så gör man som i övik där klubben har hallen och sedan får pengar från kommunen. Så kommun stöd kan se väldigt olika ut. Tydligt verkar iallafall vara att ingen av dessa klubbar skulle gå runt utan stöd från kommunen (hur det ser ut i övriga delar av landet vet jag inte), skruva upp Timrås hyra till marknadsmässig (verklig kostnad) och dom går back, ta bort stödet från kommunen till Modo och dom går back. Känns som klubbarna kommer få det tufft när kommunerna får det tuffare.

Blev förvånad över att hyran var så låg, speciellt nu med nya tv-avtalet så känns 1.8m för hyra av hall väldigt lågt, någon politiker tyckte att hyran skulle vara upp mot 9-10m för NHK arena. Eftersom man under åren sponsrat med så mycket t.ex köpet + diverse löpande investeringar och kommande investeringsbehov i hallen så ska detta gå runt måste hyran upp i dessa nivåer.

Sv: Silly season
Grattis Modo till ett fint nyförvärv. Finns bara ett ord. Klubbhjärta!

Sv: Silly season
dempa: Van Morrisson

Sv: Silly season
Robin Ztorken LHahaha! Du förnekar dig icke ditt lepra 😂👍🏼

Sv: Silly season
puffe: Nä, det var en antijinx. Med vår tur blir han väl säkert överkörd och skadad på träningen imorgon

Sv: Silly season
{5647}: Jag hoppas Toby är ett billigare alternativ än Ericsson o Aronsson.
Sen har vi den där fonden att tillgå. Men som någon sa tidigare: varit lite tyst om den senaste tiden.
Men de pengarna kanske sparas tills man märker att det finns en chans på kval.

Laget blev i alla fall klart mycket mer intressant IOM Enström *2

Sv: Silly season
Gavelo: Mycket som är nytt nu i föreningen. Hoppas bara att det är ommålat i omklädningsrummet, då är allt fulländat och vi är tillbaka ;-)

Sv: Silly season
Sven Tuta: Då ska ju laget helt plötsligt efter 10 år helt plötsligt börja agera som ett topplag, den biten känns mer långsökt än att 2 tvillingar som har slutat skall ansluta efter jul

Sv: Silly season
{5647}: Citat från "Mr Rödhök":
Vad sägs om att två bröder gör comeback kring jul? Jag tror inte det är långt bort. Framför allt inte om man känner att laget har en stor chans att gå upp till SHL.

Sv: Silly season
MorganaLefaey: Tror inte en sekund på att vi plötsligt får pengar över. någon center ser jag inte komma alls. dessutom tror jag på de vi har.

Aronsson och Ericsson lär ligga pyrt till efter vad vi sett hittills.

Sv: Silly season
puffe: Ruskigt skönt med Toby på kontrakt. Kan det betyda att Ericsson frigörs? Svårt att se han ta plats om inte få en bänkplats bara för att kunna hoppa in på vilket position det än behövs på.

En center i klassen 14-28a i AS och vi måste närma oss favoritskap.

Sv: Silly season
Grattis till en spännande värvning i Enström.
Ska bli extra intressant att följa Modo denna säsong. Börjar hoppas på topplacering nu! :)

Sv: Silly season
puffe: jobbade i grossistledet och Ögrens var en av våra kunder, jag är uppväxt i Ö-vik men hamnade sedermera i fiendeland....Sundsvall ;) tror Göran satt i Modos styrelse på,den tiden, nu är han pensionär sedan många år, jag var ofta i dina trakter med, Ösund, Strömsund, Åre bl.a

Sv: Silly season
puffe: Såg några kvalmatcher i Rosenlundshallen på tidigt 80tal, och en gång fick vi utrymma arenan eftersom det var sån dimma i hallen. Tyvärr etablerade Hiv sej i SHL...

Sv: Silly season
{5647}: Aha, nu fattar jag varför jag inte förstår. Reijo spelade väl i HV några säsonger, då är han död i min värld

Sv: Silly season
puffe: Tror Jim även var bättre målis...

Sv: Silly season
Heyerdal: Då måste jag(som icke Öviksfödd son är surjämte, buhu, men har släkt i Ångermanland och Medelpad, så valet var enkelt och livsavgörande) fråga dej, när man var i Kempis fanns det en ramsa om OA optik.

När domaren var blind sjöng vi den. Jag tycker den är helt suverän, men var det där du jobbade?

Sv: Silly season
puffe: Lessen JFK. MIn brödtext kom in te med, men detta var ett surrogat tills jag hittar tidningen igen. Söker efter Reijo nu.....

Sv: Silly season
{5647}:
Uppladdat:

500x0-004_0.jpg


Sv: Silly season
dempa: Haha, säger alltid fel där, inpräntat fel, men Jim var grymmare än Mike

Sv: Silly season
puffe: Jim Morrison blind? det tror jag inte. Men grym i the Doors var han iallafall ;)

Antar du menar Mike Morrison, var det inte så han hette, han kunde väl inte ens böja på benen riktigt..

Sv: Silly season
{5647}: vnta, nu måste jag rota fram den igen, men i samma tidning finns bland annat en intervju av Hasse Mr MoDo Andersson där han språkar med Tarasov himself. plus en liten notis om en grabb i Nepal som har en MoDo-Tshirt.

Den grabben vill man prata med

Sv: Silly season
puffe: minns det väl, jobbade själv i branschen o Göran Ögren, tidigare ägare av Ögrens Optik o även med i arbetet runt Modo , berättade att han sagt till modoledningen efter några matcher att skicka in Perrault till honom direkt...fick linser var kraftigt närsynt ;)

Sv: Silly season
Robin Ztorken L: Ja, från NHL. Nästan 50 miljoner dollar har han spelat ihop.

Sv: Silly season
puffe: Modo-iten. Polar cup spelades i Scandinavium i samband med cm...

Sv: Silly season
{5647}: Oj, nu blev jag ställd. Vad har jag sagt? haha

Sv: Silly season
puffe: De eventuella pengar ska slösa på nån förstärkning, ansträngs nog inte av Tobias intåg.

Sv: Silly season
puffe: Var det från hockey VM i Göteborg 1981? Reijo Ruotsalainen, vilken skridskoåkare...

Sv: Silly season
Robin Ztorken L: Jag känner inte honom, men jag tror inte han kom hem för pengar. Jag hoppas han får den bästa lönen i MoDo, kanske bara med en krona mer än näst högst betalde. Han spelar nog för en 'hobbylön' eftersom han har MoDo-hjärta. Annars hade väl NHL eller KHL lockat mer.

Jag tror o hoppas att han är nöjd med livet och , oavsett lön, vill hjälpa MoDo tillbaka. Han är hedervärd men inte unik, tror du Foppa fick en masa miljoner för att spela hemma igen?

Sv: Silly season
puffe: Ehhh...????

Sv: Silly season
Robin Ztorken L: Ännu en gång, MoDo-hjärta....suck...

Sv: Silly season
puffe: En tribut till deh Käre Benoit. Rotade i gömmorna, fann denna medlemstidning, och du blei/blev aldrig större i MoDo. Hoppas bilderna syns, även om nån är upponer. Svårt med tekniken
Uppladdat:

500x0-001_0.jpg

500x0-002_0.jpg

500x0-003_0.jpg


Sv: Silly season
puffe:
Blev oxå nostalgisk, flyttade från övik för 11 år sem😢

Sv: Silly season
Tarasov: haha, kommer mera, blev nostalgisk nu.

Sv: Silly season
Robin Ztorken L:
Tror han spelar med en allsvensk lön, därav 1 år.

Sv: Silly season
puffe:
Kul att någon lyfter fram lite nyckelögonblick i Modos historia från tiden då en annan var upptagen med att tappa mjölktänder;)

Sv: Silly season
modomille: Hur finansierar vi detta?
Toby lär ju inte spela helt gratis antar jag.

Kommer det kulor utifrån någonstans tro?

Sv: Silly season
Ben Perrault: Ben, du hade dock vacker mustasch och den finaste dräkten MoDo spelat I

Sv: Silly season
Ben Perrault: Så jävla gött

Sv: Silly season
puffe: hörde mitt namn nämnas😀Hade tänkt säga upp cmore men nu blir det 1 säsong till👍

Sv: Silly season
puffe: Brytningsfel tänkte jag

Sv: Silly season
bisterfinnen: Tycker väl inte skador/sjukdomar vi minns ska besudla att ännu en återvändare återvänder, Nu skanas bara Sedinarna av hjältar som lämnat MoDo för NHL.

Men Mikael Wahlberg, passningsgeniet från Brynäs vi hade(minns ej år) som hade migrän nästan alla bortamatcher. Eller Ben Perrault, demonmålvakten som räddade allt utom skott från mittzon(vilket tyvärr motståndarlagen snart upptäckte). Han hade ett gravt bytningsfel(på ögonen...) Jim Morrisson var väl helt blind?

Sv: Silly season
Ryan Whitney och Freddie Meyer, jisses vilka förvärv som det inte blev något av lite senare..

« · 1904384 · »