Tarasov: Oavset är det en bra värvning. Om det sedan är Sundlöv, Widebro eller Hellkvist som drivit det spelar mindre roll. Jag har dock svårt att se en ny SC.som skriver kontrakt utan att vara officiellt klar för Modo.
Amitiel: Jag håller med angående Lundin. Hade velat ha EN av Dackell/Lundin tillsammans med en mer rutinerad målvakt som bevisat att han är bra på denna nivå. Till skillnad från dig tycker jag att Hanses faktiskt kan vara just den målvakten, men känns som sagt osäkert om han fortsätter i Modo.
Nu när man tagit in Dackell tycker jag inte man ska behålla Lundin och tycker inte man ska förlänga med Hanses heller, han var en bra värvning för Modo för det läge dom var i just då, men nu tycker jag det ska in någon med lite högre lägsta nivå¨och gärna lite mer erfarenhet än Hanses för att vara mentor till Dackell.
Amitiel: Ingen precis oväntad värvning, likväl en bra sådan! Men då vet jag inte om Lundin ska vara kvar. Visst Lundin var riktigt bra sina första 10-12 matcher i Modo, men kan likväl bara varit en formtopp om man kollar hans historik. Dackell/Lundin känns som att det KAN bli succè, men är väl lite av en chansning. Gissar att Hanses går till Leksand så kanske blir det en ny förstemålvakt också. Vem kan det tänkas att bli i så fall?
Tarasov: Då får man hoppas att Hanses stannar, annars står vi med två andra målvakter på papperet. Jag underskattar säkert Dackell, men det skulle kännas mer osäkert än vad Hanses och Edman gjorde innan denna säsong om man inte har en uttalad etta inför nästa säsong.
Amitiel: Det känns väldigt bra. Dackel skulle mycket väl kunna utvecklas till en förstemålvakt, även om jag gärna ser att vi har en rutinerad etta (på papperet) som han får tampas med. Jag gillade också att Dackel verkar ha varit emot att gå direkt till Modo, utan istället stannade ett år i ÖSK med väldigt mycket matcher för att utvecklas.
{8399}: Jag tänker framförallt på AIK och om man skulle gå vidare mot ett SHL-lag (vilket jag förvisso inte tror). Man saknar ett spel för att lösa upp igelkottsförsvar helt enkelt. När lag backar hem som SSK och väntar på kontringar så har vi det väldigt svårt. Lag 3-8 passar oss statistiskt bäst i den här serien.
{5647}: "Det är lättare att lyckas mot bättre lag genom att spela Bulanhockey än att spela Hellkvisthockey" Det där är jag skeptisk till, Hellkvist har bra track rekord där måsta jag säga. Det har väl varit mer uppseendeväckande att Modo har haft problem med de sämre lagen än mot de bättre. Visst, några bottennapp mot Gnaget men Modo spelar ju oftast bättre mot bra lag än mot sämre.
{8399}: Svårt att riktigt jämföra dem. Bulan spelar oerhört strikt och med riskminimering, medan Hellkvist kör precis tvärtom. (Det enda lag som har mindre puck på bladen än Luleå är Timrå i SHL, medan Modo är väl tvåa i den kategorin i allsvenskan). Det är lättare att lyckas mot bättre lag genom att spela Bulanhockey än att spela Hellkvisthockey. Dock har Hellkvist faktiskt lyckats gå upp två gånger trots allt.
{5647}: Hellkvist kör precis som Bulan sitt eget spel till 100%, ingen anpassning till motstånd överhuvudtaget. När det sitter så vet alla i laget vad de skall göra och det blir lättare vid skador och avstängningar. Jag tycker att det är brilljant.
modomille: Min kritik är att han bryr sig ganska lite om hur motståndarna agerar. Han byter sällan spelmönster, just för att han bara har ett sätt att spela på.
Nu ska jag också säga att jag tycker att han är den bästa tränare vi haft på massor av år, så kritiken ska inte ses som att jag sågar honom på något sätt. Bara att hans styrkor ligger på andra plan än att förändra en matchbild.
{5647}: Dock så kan man inte "shutdown" seriens bästa duo varenda kväll, det går inte. Modo-Södertälje 3-0 Södertälje-Modo 3-2 Meyer & Dyk 2 poäng var Södertälje- Modo 1-5 Modo-Södertälje 1-4 Meyer & Dyk 2 poäng var
Håller inte med om att Hellkvist är en dålig matchcoach, dock så har hans spelide lite märkbara brister.
{8384}: Men samtidigt: Modo brukar ju vinna/förlora klumpvis. Så förlorar vi resten av matcherna i grundserien nu så vinner vi alla matcher i slutspelsserien istället ;)
{5647}: håller med fullt o fast sen måste Modo ligga högt i antalet bjudningar/felpass där motståndarna utan eget spel får mål o målchanser , han borde studera Luleås försvarsspel
Gavelo: Någon vidare matchcoach är verkligen inte Hellkvist. Att man mot SSK inte tar höjd för att de har seriens två överlägset farligaste spelare är minst sagt anmärkningsvärt. Försvarsspelet är alltid konstruktivt långt över gränsen till naivt oavsett vad vi möter och det är nog en anledning till att vi statistiskt haft väldigt svårt för de sämsta lagen. De kan bara backa hem och invänta kontringar då vi saknar tålamodet eller möjligheten att förändra vårt spelsätt.
Jag gillar verkligen Hellkvist, men han är ingen pragmatiker. Snarare kör han sitt race ända in i kaklet, vilket man både kan älska och irritera sig över.
Gavelo: Jag tycker det är rätt individuellt det där. Hela 300kg kedjan är precis som du beskriver. Lättretade och hamnar lätt i att det ska ges tillbaka hela tiden.
Men Wernblom är ju fasiken i mig en mästare på reta upp motståndarna. Gärna med ett stort flin (Pappas pojke antar jag). I början av säsongen åkte han på en del dumma själv men tycker han bemästrar ganska bra att vara precis lagom ful och se till att domaren inte ser för att se få en rejäl smäll tillbaka som domaren tar motståndaren för.
{8384}: Nyckeln är solklar, spela sitt eget spel eller förlora!
Modo måste vara ett av ligans mest ”omogna” lag, vi (dom) faller lätt i motståndarnas fällor och tappar lätt fokus från sitt eget spel i jakten på ”hämnd”, man kan dra paralleller till ryssarna, oerhört bra när man följer sin gameplan och spelar sitt spel men är lättretliga och blir oerhört sårbara när man tappar fokuset på spelet.
Jag tror löven kommer straffa Modo ikväll, känslan är att man har mer att spela för och kommer självklart försöka få Modo att börja jaga motståndare och dra på sig onödiga utv ist för att spela hockey.
Dags för match igen då! Idag känner jag att jag vill se dem slå tbx. 3 poäng tack! Slippa gå in med en lång förluststreak inför slutspelet. Vad tror ni om dagens match? Vad blir nyckeln?
Scallion: Tkr Lundin håller bra klass, vilket jag även tkr Hanses gör. Däremot skulle jag gissa att Hanses är lagets mest oatletiska spelare.
Ang Lundin kan man avvakta med förlängning till efter säsongen, men vid fortsatt allsvenskt spel så kan han gott få fortsätta. Skulle gärna komplettera med en div 1 målvakt, exv Tim Juel eller Pontus Eltonius.
hanzon: August Nilsson i KHK, Bagenda i AIK som fö har 19p i 5 vs 5, Alba i Västervik men det känns som om vi har fullt på yttrarna till nästa säsong. Och sillyfavoriten Josef Ingman.
Apropå silly så vill jag slå ett slag för From i AIK. 16p på en istid på 11 min, varav 1p i PP.
Från Hörnefors: Hanzon undrade vilka ev skulle kunna värvas till Modo från HA som förstärkning till nästa säsong, helst med lite anknytning till trakten o laget
puffe: Det sista var ett skämt, eftersom Jerry var en pajas, men det finns också forskning bakom -påståendet. Men, självfallet , så finns det flera goda människor som har namn som slutar på y. Dock är det vanligare med Y-namn när man tittat i fängelse-registren.