1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 536025 inlägg · 4130 ämnen

« · 1970525 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season - 2019
Amitiel: Inte Anders. Tror verkligen inte att det blir han.

Sv: Silly season - 2019
Nu blir det spännande Anders Forsberg får lämna Mora, så vem blir det Anders eller Fredrik :)

Sv: Silly season - 2019
hanzon: Nej en till målvakt.

Sv: Silly season - 2019
Gusse: Visst vill vi ha en riktig sniper i laget, en toppcenter eller hur?

Sv: Silly season - 2019
Amitiel: Trevligt! Nu blev det genast mer intressant att ha Dackell sajnad.

Sv: Silly season - 2019
Domsjö: Det verkar som att vi får behålla alla som vi vill behålla alltså, ja förutsett att Toby stannar. Jag tror dom chanserna har ökat nu. Ökat väldigt mycket. Längtar redan till nästa säsong!

Sv: Silly season - 2019
hanzon: Nej tack, han är skicklig på sitt vis men funkar inte när bristerna såsom skridskoåkningen inte håller måttet .

Sv: Silly season - 2019
Blir det Jellvert också eller nöjer dom sig med 3 målvakter :)

Sv: Silly season - 2019
hanzon: modo lurar skiten ur oss alla haha

Sv: Silly season - 2019
Amitiel: Bra jobbat Modo

Sv: Silly season - 2019
Hanses klar 1år, så verkar bli 3 målvakter.

Sv: Silly season - 2019
hanzon:

Kan hända men dom har fler spelare klara, i allafall enligt säsongskort försäljaren :)

Sv: Silly season - 2019
RagnarLodbrok: Ska vi göra samma misstag som när vi åkte ur? Snåla på målvakterna. Det är ju där man ska lägga den största vikten. En stabil 1:a målvakt är ju extremt viktigt om vi ska kunna nå framgång. Nu har vi skrivit 2år med båda dessa, ja nu får vi be allihopa tillsammans att det här kan gå vägen...

Sv: Silly season - 2019
Amitiel: Kanske en ny GM eller MV tränare

Sv: Silly season - 2019
Mer spelare kommer 16:30

Sv: Silly season - 2019
Gavelo: Ja det är ett högst osäkert målvaktspar vi har nu. Men dom får gärna motbevisa oss.. Men som du säger man har som målsättning att nå SHL do borde man satsat på en etablerad förstamålvakt.

Sv: Silly season - 2019
Gavelo: Västerås värvar ju en J20 målvakt ( Jesper Myrenberg) från Linköping

Sv: Silly season - 2019
Steken84: Lite för vågat att pratar om att nå shl med 2 backup målvakter

Sv: Silly season - 2019
Spännande! Men känns som man går in för att spara pengar på denna post. Båda tillsammans kostar nog mindre än vad Hanses kostade på egen hand.

Sv: Silly season - 2019
Steken84: Är Johan Eriksson värd en andra chans?

Sv: Silly season - 2019
Lundin och dackell presenterat målvaktspar.
Spännande men vågat skulle jag säga

Sv: Silly season - 2019
modomille: Jag gillade det jag såg med Dackell. Visst, han gör oss absolut inte till favorit eller att vi kommer att toppa journalisterna rankinglistor gällande målvaktspar i allsvenskan, men jag tror att dessa listor relativt sällan visat sig vara facit. Inför säsongen var väl alla helt på det klara med att AIK hade seriens klart vassaste målvaktspar exempelvis.

Det gäller att den som scoutar målvakten har fingertoppskänsla. En för allsvenskan kanonmålvakt är nog oerhört dyr (och kan givetvis ändå vara värt det), men Rifalk och Ersson var inte några på papperet solklara stjärnmålvakter...

Sv: Silly season - 2019
Gött! ❤️💚

Sv: Silly season - 2019
Amitiel: Oliver Dackell klar för 2 säsonger

Sv: Silly season - 2019
Redo för lite spelar nyheter, verkar vara något på gång.

Sen avslutning med livesändning 16:30
Frågan är blir det 1 eller flera, spelarnyheter låter som mer än 1.

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Ja, så var det nog

Sv: Silly season - 2019
Nucky:
Visst tänker du på SHL-tiden? Så yror att det spelade roll i just de fallen.

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Så har man dock gjort förr, knutit upp dem med kontrakt för att sedan låna ut det första året.
Men man kanske inte tycker sig ha råd med det i år.

Sv: Silly season - 2019
atomragnar:
Man kan inte äta kakan och ha den kvar, har man 5-6 juniorer/förstaårsseniorer som kanske kan gå in i ett lag så måste man välja vilka man skall satsa på.

Förhoppningsvis blir avsluten bra om spelaren väljer att gå vidare, ev skulle man kunna erbjuda vissa spelare att få vara med på barmarksträningen eller något annat som skulle kunna skapa ett mervärde.

Sv: Silly season - 2019
Steken84: Igen tror jag problemet i detta är att modo är ett mittenlag som spelar i _allsvenskan_. Har svårt att se varför en ung talang skulle vilja göra så. Går hellre direkt med ett kort kontrakt till en annan klubb och visar vad man går för och sedan året efter ha öppet för samtliga möjligheter. Varför skulle andra klubbar i allsvenskan vilja gå med på denna lösningen? Det skulle vara om modo står för delar av kostnaden, och det skulle vara ganska dumt att betala delar av spelare hos konkurrenterna. Samt har vi inte pengar att lägga på sådant eller dylikt.

Sv: Silly season - 2019
Steken84: Ja, jag hoppas man gör det med O.P

Sv: Silly season - 2019
Rytter:

Varför inte kontraktera yngre spelare och låna ut dom isåfall

Sv: Silly season - 2019
Nucky:

Vi får ha dom som farmarlag =) Spelare får stå på tillväxt där tills vi tar tillbaka dom.

Skulle vi inte kunna försöka lura på Timrå Tobias Eriksson, dom verkar ju i behov av spelare just nu.

Sv: Silly season - 2019
Rytter: Känns som Att Västervik kan bli en liten Modo-koloni med Karlin som tränare

Sv: Silly season - 2019
Monno:

Skrev om detta tidigare, och ja tråkigt när en lokala spelare lämnar.

Men gissar att man resonerar så att Karlström är före och mer mogen i sitt spel, framförallt utan puck. Dock tror jag OP har högre potential på sikt.

Men ska vi bli starkare nästa år måste vi ha färdiga spelare och inte bara potential. Vi kan säkert värva in en spelare som gör truppen starkare nästa år.

Dock skulle jag gärna se ett kontrakt på OP och sedan utlåning till Övik och in i laget vid skador/behov. Han kan klubben och spelet, tränaren så att komma in i Modo borde gå fort. Sedan borde han växa av en större roll i Div1 och kanske få visa sin produktiva sida också och växa av detta som spelare.

Med denna lösning om den slår väl ut så kan vi ha en bättre spelare nästa år och skriva fast, misslyckas det så kan vi släppa honom vidare. Men det svåra är väl att övertyga spelaren om att detta är ett bra alternativ, troligen vill han isf till ett annat HA lag och ta en roll högre upp, typ alba, wahlgren i västervik.

Sv: Silly season - 2019
Monno: Ja, hoppas vi får en riktigt stark trupp, men lite synd att han inte fick chansen ett år till. Hans kaxighet o fysiska spel är uppfriskande, men poängen strömmar väl inte in. Ändå en grannens grabb som är ung. Men han kanske kommer tillbaka om ett par år om han fortsätter utvecklas

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Oscar Pettersson verkar ju ut för truppen också. Lite synd men jag antar att man ka ske tycker att han och Karlström är lite samma typ?
Fast O.P känns mer fysisk och Karlström mer teknisk.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Wauzsig: Det är inte mv som slänger sig framför finskan, mv jobbar med returen och och är först i situationen när finskan väljer att slasha på mv-handsken och köra över målvakten när hon samtidigt har en skridsko i målområdet. Finskan hade kunnat väja åt andra hållet och sluppit denna situation. Att matchdomaren missbedömde situationen och gav mv utvisningen blev helt felaktigt, utvisningen skulle ha varit på finskan. Men som tur skipades rättvisa när det finns ett kontrollrum som kan bläddra bild för bild för att se situationen rätt. Utvisningen kan inte kontrollrummet gå in och ändra.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Eller: Det är målvakten som fäller finskan och blir utvisad för det. Det syns tydligt på reprisen att hon slänger sig framför finskan. Läser man regel 183, 185 och 186 så passar 185 bäst in på situationen.

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Karla - X - Hagge
LP - Jellvert - Werner
300
Karlström-JJ/Åhström - KJ

Sv: Silly season - 2019
hockey_21:
Laget som följer då:

Karla - JJ - Hagge
LP - X - Wernblom
Sylwis - Hägg - Björka
Karlström - X - KJ

Norlinder - X
Hedberg - x
Hedman - Aronsson
Walfridsson - Ericsson

På väg bort:
Wahlgren/Öhman

Sannolikt klara:
Jellvert/Lundin/Dackell

Rykten in
Rosdahl, Enström x 2

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Lucas Jägbring borde vara aktuell, Västerås tar in Jesper Myrenberg från Linköping, han sas vara den bäste i J20 slutspelet?, LJ var väl ett strå vassare där.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
bisterfinnen: ja ÖA har nämnt både Jelvert och Lundin, ska vi vara med längst fram så krävs det en målvakt som verkligen presterar på topp, sägs att det är hård konkurrens på just målisar, inget är sagt om Hanses, däremot Dackell sen lång tid tillbaka, kan vara så att de jobbar med en målvakt och Dackell får vänta på besked

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Samtidigt så är man där man förtjänar utifrån prestation. På något vis känns det bra att man aldrig är garanterad en plats i finrummet på gamla anor.

Sv: Silly season - 2019
{8225}: Victor Berglund också, men det hade varit ännu bättre om han signade nhl och blev utlånad till oss. Blir fina pengar då

Sv: Silly season - 2019
Amitiel: Jo, det hoppas man, hoppas minst en heter T. Enström

Sv: Silly season - 2019
{8225}:
Namn eller position har jag inte fått veta, bara att det finns fler som är klara.

Sv: Silly season - 2019
Amitiel: Typ??? ge oss ett namn bara...

Sv: Silly season - 2019
Heyerdal:

Fler är klara.

Sv: Silly season - 2019
Heyerdal: Jo, semestern börjar nog ta slut snart. Alltid mer vatten än fisk va, haha

Men vi lär nog få en trupp snart, och Gode Gud om den är allsmäktig.

Jag vill faktiskt vara SHL-nörd igen snart

Och det roliga är.. vissa 'fans' härinne ser det som en provokation

« · 1970525 · »