1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 530685 inlägg · 4121 ämnen

« · 1975764 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
locken: Jonas Röndbjerg från Växjö till Vegas

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Vem??

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bra !
Nu har ytterligare en Svensk spelare skrivit NHL kontrakt , snart så kanske vi når 10 strecket !!!
Mer NHL kontrakt , mer pengar till Modo !!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza:
Ja man kunde varit kapitalist😉

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Kanske men tror inte att Modo var så intresserade av honom. Modo letar efter någon som platsar i SHL, och som troligtvis är svensk. Om det är möjligt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: ingen tokig värvning. VIK blir att räkna med

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza:

Västerås landade sin sista pusselbit för kommande säsong i centern Kelsey Tessier, undrar om Modo var med o högg på han?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: När hösten kommer faller Löven. Umeå kommun har snart 2 miljarder i skuld. Jag ser dimmiga kommunister varje dag på stan här. Inget fel i att vara kommunist. Det kunde ha varit värre....

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Visst har Ryssland många bra spelare, men de underpresterar nästan alltid.
Ryssarna är ofta favoriter men klarar sällan av att leverera.

Gällande inbördes möten har Ryssland ett stort övertag de senaste 15 åren. Samtidigt har dem svårt mot Finland och Kanada.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: när föreningen har gått med en ansenlig förlust under verksamhetsåret så riskerar de att hamna i ett kontrollår hos licensnämnden. En handlingsplan måste utföras och följas för at få bukt med ekonomin.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Eller:

Vad innebär det här med kontrollår?
Såg att löven kanske åker på det inför säsongen som kommer.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: På tal om att smälla på. Det är ju några lag i NHL-slutspelet som jag tycker smällde/smäller på ordentligt särskilt första tio minuterna i matcherna och de var/är Columbus och Boston.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: De yngre som kommer bakom Henke har varit lite ojämna. Jag har sett många matcher som Markström har spelat i Vancouver den här säsongen och han har överlag varit riktigt bra men haft kortare svackor. Ullmark började säsongen strålande och gjorde en del otroliga räddningar men formen svek i takt med Buffalos försämrade form. A.Nilsson bytte klubb och kom igång bra men tappade förstaspaden efter ett tag. Jag håller nog Lehner som Sveriges bäste NHL målvakt under säsongen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Eller: jag som ser mestadels NHL-matcher, blev förvånad över hur lite det smällde på stor rink. ska inte tjata mer om att jag var på rysslandsmatchen men sa till mina polare att kolla när Ovie är inne, det kommer SMÄLLA! även zadorov skulle väl proppa Nylander. Var ju ingenting av den varan! Tkr de svenska backarna generellt låg för långt ifrån sina anfallare de skulle ta, det blev påtagligt att de är van spel på liten rink. Våra backar hanterade det generellt sätt dåligt. Hade vi mött Finland på liten rink hade vi vunnit 6-0.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:

Där ”slog du huvudet på spiken” de blev alldeles för defensiva i egen zon. Kröp ihop i försvaret och när pucken kom upp till blå och motståndaren sköt så hann de inte ut och täcka skott, istället så skymde de mv.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: Lehner har harvat där borta rätt länge och det krävs nog mer än en - förvisso helt fantastisk - säsong innan vi kan räkna honom som en stormålvakt.

Jag tror att med en kompetentare coach så skulle backspelet sett annorlunda ut. Jag upplever att det alltid varit så med Grönborgs Tre Kronor att backarna antingen blivit för offensiva eller som senast för defensiva där man lämnat en stor yta mellan lagdelarna. Inte för att jag gillar Rönnbergs attityd, men han hade en hel del poänger när han kritiserade försvarsspelet mot Ryssland (ända fram till han skulle snacka med Grönborg och tofflade helt).

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Vi har ju faktiskt Robin Lehner som är en av 3 vezina kandidater

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Eller: Tycker spelet under VM inte visar kvaliteten på våra backar, utan snarare bristen av en bra gameplan.
Menar inte heller att målvaktspelet i VM var dåligt, utan föryngringen bakom Lundqvist.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen:
Det brukar det bli.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Hoppas, det skulle generera dryga 3 miljoner istället för dryga 2

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hanzon: Någon som har koll här inne hur många spelare som i år har skrivit NHL kontrakt ?

Blir det över 10 sträcket tro ?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: oj , det blev visst ett dubbel tryck på Skicka !!!


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Ja 1/4

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hanzon: Visst får vi lite för Emil Djuse också va ??

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21:
Antar att vi slipper de ekonomiska föreläsningarna från nyreggade lövenkonton framöver då. Skall tillägga att jag är lika förstående mot att det går fel då och då som vanligt.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky:
Jag stirrar mig inte blind på plus/minus, det är bara en liten fingervisning om hur bra det har gått såväl för backar som för målvakt.
Håller inte med dig om att målvaktssidan är Sveriges akilleshäl. Jag tycker att försvarsspelet som Tre Kronor visade upp i VM var under all kritik. Handlingsförlamade mot bl.a Ryssarna och Finnarna i egen zon. De fyra lagen som gick till semi var mycket bättre på jobbet att hålla bort motståndarna framför mål. I det jobbet tycker jag de uppskrivna svenska backarna borde jobba bättre.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Jag minns ingen som hade ett problem med att han följde med upp i anfallen. I alla fall hade jag verkligen inget problem med det.
Det jag tyckte vid den tiden var att Sellgren var lite dålig i markeringsspelet och förlorade rätt många dueller (framförallt framför mål), men att det fick man leva med då han hade andra kvalitéer. Dessutom kunde man definitivt se potentialen redan då.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Eller: Du kan inte stirra dig blind på plus/minus.
Tvärtom är det en ganska dålig metod där det spelar stor roll i vilket lag du spelar.

Det fanns folk härinne som ville göra sig av med Sellgren för att han inte spelade likt en traditionell back och följde med upp i spelet för ofta.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: Tobias Eriksson håller på städa ur huset enligt rykten. Så flytt verkar vara på gång. Men han sitter tyvärr på kontrakt än.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
#13: Ericsson tror ja kan blir svår att bli av med, men jacke å Aronsson kanske dom kan lyckas med

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Det blir nog bara en bonus, Ericsson och de andra lär täcka Viklunds lön.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky:
Bästa backarna.. hm..
Några exempel från årets NHL:
Erik Karlsson San José +6
John Klingberg Dallas +6
OEL Arizona -16
Adam Larsson Edmonton -28
Men så har vi ju en Modospelare
Victor Hedman Tampa Bay som räddar upp siffrorna +24

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
#13: Kanske där man får pengar att signa Viklund

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
I det gällande avtalet med NHL blirersättningen 240 000 dollar per spelare, vilket motsvarar 2,23 miljoner kronor. Från den elfte spelaren och fler som skriver NHL-kontrakt blirersättningen 325 000 dollar

Så antingen 160000 dollar vilket motsvarar 1,53 milj kr eller 243750 dollar motsvarar 2,33 milj kr

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
#13: Det blir pengar i kassan för Modo (75%)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sellgren signar NHL kontrakt!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Ryssarna har fler bra forwards, men svenska backsidan bör vara det bästa något lag kan ställa på benen just nu.
Målvaktsidan är dock Sveriges stora akilleshäl. Vi har fått fram 1(en) världsmålvakt de senaste 10 åren, under den tiden har väl finnarna 3-4st i samma klass.

Älskar f.ö matcherna mot Ryssland, Kanada och även USA, men mot finnarna handlar det tyvärr mestadels om en kamp och stånga sig mot en köttmur.
Hoppas verkligen de(finnarna) fräschar upp spelstilen mot något mer konstruktivt när de snart har spelare som matchar de främsta länderna, för att se dom spela är fan inte roligt.
Förstår såklart att årets lag spelar defensivt, men tycker de är på tok för defensiva även när de har toppspelare med.
Det är synd, för matcherna mot Sverige blir inte så bra som de hade kunnat bli som i övrigt har allt man vill ha i vilja/intensitet och känslor.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Wauzsig:
Av de 3 finländare som lyckades ta sig till toppen av NHLs poängliga var samtliga under 25, de har precis börjat skörda frukterna av sitt talangprogram så nog finns det plats för en sådan diskussion.

Är inte direkt orolig för Sveriges del, vi kommer sannolikt vara en toppnation framöver men jag tycker vi borde kunna få fram en lite bättre spets på Fw sidan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Wauzsig:
Tycker Ryssarna har fler riktigt bra spelare än oss, och när vi möter Ryssland så har man alltid andan i halsgropen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Hur menar du att vi behöver ta det sista steget för att ta oss jämsides/förbi Ryssland?

Efter sovjet-tiden har vi fler titlar än dem.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Finns väl inget som tyder på att Finland är på väg förbi Sverige. Resultaten på J20-nivå har ingen betydelse.

Sedan JVM startade har Sverige 2 JVM-guld, men
har tagit 2 OS-guld och 8 VM-guld under samma period.
Svenska spelare brukar utvecklas senare än motståndarna.

Det enda som oroar är att kraven för att bli förbundskapten verkar vara obefintliga.

Sv: Silly season - 2019
dempa: Det tycker jag också. Visst finns chansen att han blommar ut även om han skulle kliva upp i SHL, men rimligen är ett år till i allsvenskan med mycket speltid i alla former mycket mer givande. Han är fortfarande rätt klen och risken är att han inte får spela det spel som han är som bäst på.
Jag vill se honom som center i vinter!


Sv: Silly season - 2019
{5647}: jag träffade på Djurgårdens sportchef i öl-kön i ena periodpausen i bratislava under Sverige - Ryssland. Jocke Eriksson. Otroligt trevlig person, han frågade om Wernblom skrivit på, och jag var kanske lite för nöjd när jag bekräftade det. Han höjde ett varningens finger för att något SHL-lag lockar över honom innan 15 juli eller vad det är för datum. Kanske inte lät som att DIF var heta på gröten och jag sa åt han skarpt att låta honom vara :) men visst vore Lukas smartast om han stannade i HA iaf en säsong till och får rejält med speltid..

Sv: Silly season - 2019
MorganaLefaey: Sen ska det ju självklart stå "Nu hade ju Aronsson otrolig Otur" och inget annat. :)

Sv: Silly season - 2019
Nucky: Ja, vi ska lyckas hitta något lag som vill ha spelarna i fråga också. Jag hoppas att vi den här gången går med på att subventionera lönen genom att vi betalar en slant för att släppa dem, alternativt att vi betalar delar av spelarnas lön. Jag upplever att vi aldrig velat göra det, vilket gjort att vi oftast fått ha kvar spelaren under lång tid.

Oavsett så gillar jag att vi är tydligare och verkar vilja mer. Jag tycker att det varit lite för mjäkigt gällande att skeppa spelare som inte presterat och som vi inte tror på i längden.

Sv: Silly season - 2019
Snipan: Han vore en super-duper-drömvärvning!
Dock ej realistisk för 5 öre.
Men drömma kan man! :)

Sv: Silly season - 2019
Snipan: Såg att Sanny Lindström hade skrivit en artikel om bland andra Anton Forsberg där Sanny tyckte att DIF skulle ersätta A.Reideborn med A.Forsberg.
Artikeln i expressen var daterad 24/5.

« · 1975764 · »