1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 530679 inlägg · 4121 ämnen

« · 1975988 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season - 2019
hockey_21: Kan inte Almtuna ta Ericsson när dom ändå håller på? Så att vi slipper sitta med honom på kontrakt. Obs! Har inget emot Ericsson, men kommer han inte lira så är det ju helt klart bättre om han spelar i en annan klubb

Sv: Silly season - 2019
Nucky:

Det GILLAR vi

Sv: Silly season - 2019
hockey_21: Enström klar enligt Modonews

Sv: Silly season - 2019
Aronsson lämnar

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov:

Aronsson lämnar

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
MorganaLefaey:
Jag är rätt säker på att man menar en spelare som är i den fasen och har potentialen att han kan utvecklas så han klara av spel i SHL nästa säsong. Han behöver inte nödvändigtvis vara där idag. Anton Öhman är en ganska bra exempel, en säsong i allsvenskan och kan säkert klara av spel i SHL nästkommande säsong.

Om man strävar efter att gå upp så bör de spelaee som får ett längre kontrakt än 1 vara av den kvaliten att det iaf finns utsikter för att klara av SHL spel utifall man hamnar där.

Det kan fö bli en ytter också vilket nämndes i samband med att Olofsson plockades in då han även kan gå center.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Och inte heller Tessier eller hur han stavar.
Kan mycket väl betyda det du säger. Spelaren ska vara på en väldigt hög nivå.
Men tycker ändå att det ska värvas en 90%"rätt spelare" för denna säsong enbart om man inte finner vars regnbågen går ner och klargör namnet på den där 100% rätt spelaren.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
MorganaLefaey: Enligt Hellkvist visade man heller inget intresse för Haudum vilket lär betyda att man siktar högre än så. Blir som du säger väldigt spännande att se vem det blir!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky:
Att man säger sig vilja ha en center som kan följa med om man går upp, får mig att fundera på varför.

Tänkte det är väl lättare att få en bra spelare om man värvar killen efter att vi gått upp. Då har vi dessutom mer pengar att erbjuda.

Sen började jag tänka på att det här kanske är något riktigt stort. Man kanske söker någon som egentligen är för bra för HA som är villig att spela för en billigare peng denna säsong om man erbjuder retroaktiv lön på HA säsongen samt en OK SHL lön om man går upp.

Men det känns som att ingen skulle vilja göra det. Går man inte upp så har man spelat med rabatt och det brukar inte hända allt för ofta, och i de flesta fall det händer så går spelaren med på detta för att övertyga lag att man inte alls är hämmad av sin gamla skada eller ålder osv.

Och tillsist så dyker mr positiv fram och struntar i den ursprungliga frågan och i stället funderar på hur alla kan finna sin toppcenter utom Modo.

Är Modo’s krav på center så mycket högre än de andra HA lagens? Fanns förra säsongen ett antal spelare som gick bra fastän de inte nådde upp till Modo’s standard innan säsong.

Sen har vi: ”Får vänta tills efter NHL-draften och se” + ”Det spelar ingen roll bara han är välscoutad”.

Om en spelare dyker upp lite oväntat, så är väl risken väldigt hög att man faktiskt inte har scoutat just den spelaren?

En sak är dock säker och det är att det kommer bli ruskigt intressant att se vilken spelare det i slutändan blir.

En sak är i alla fall säkert enligt mig, och det är att vi behöver denna spelare.
Jag vill inte att vi kör en halv säsong för att man inte finner ”Just” den rätta. Det kanske räcker om han är 94% ”Just” den rätta.


Fäll ner pungen och landa.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: www.allehanda.se/artikel/hockeyallsvenskan/modo-jagar-mr-x-da-finns-det-en-sak-hellkvist-inte-bryr-sig-om-ointressant

Nationalitet spelar ingen roll enligt Hellkvist.
Så skönt att han heller inte kör med den utslitna floskeln att Modo inte är långt upp i näringskedjan när det gäller sökandet efter en center, vilket var Sundlövs favorit.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Man kan tro att man har kommit in på st.nu när man går in på Allehanda.se med tanke på alla Timrå artiklar 🤔🤔

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Amitiel: Web-tv via det företagets hemsida då eller? Dåligt med info :/

Sv: Silly season - 2019
MorganaLefaey: Det är lugnt. Först skriver Viklund på. Sedan någon vecka efter Stanley Cup känner sig Steen less på ’muricah och bryter kontraktet med blues och kritar på för oss ;-)

Sv: Silly season - 2019
atomragnar:
Det tror jag med, apropå Haudum så behöver det inte vara helt kört. Han gjorde likadant förra men hade en out för allsvenskan/SHL.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tv sända alla SDHL matcher, kommer bli intressant hur det kommer gå.

Sv: Silly season - 2019
MorganaLefaey: Det känns tveksamt att så skulle vara fallet. Generellt tror jag att värva en skandinavisk spelare av den klassen är väldigt dyrt och troligen mindre realistiskt eftersom de lär finnas ett större SHL intresse för denna spelare. Värvar vi något utifrån tror jag kvalitén på spelare blir högre. Så de känns som de rimmar lite illa med kravbilden på kvalitén av spelare. En del spelare som länkas här är ju helt orimliga ex. Zackrisson dylikt.

Sv: Silly season - 2019
MorganaLefaey: ja blir ju tre språk då med skånskan inräknat...;)

Sv: Silly season - 2019
atomragnar: Nu kan väl Haudum svenska. Men jag tror Hellkvist önskar att ha en helskandinavsk trupp.
Osäker varitfrån det kommer, men har för mig att han sagt att det blir omständigt att behöva (i vissa fall) ta förklaringar på 2 språk.

Jag kanske drömt ihop det. Men tycker ändå det känns som om det skulle kunna stämma. De har väl sagt att sista skulle kunna följa med upp i SHL om vi gick upp.

Lägger man ihop mina två (väldigt vaga utsagor) då börjar det kännas snävt.
Vars ska vi finna spets som är duktig nog att lite i SHL. Och samtidigt hålla oss innanför helskandinavsk trupp.

Jag finner inte speciellt många.

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Det blir inte Haudum iaf.

Sv: Silly season - 2019
{5647}:
Tycker också han kan få gå in som center och Jellvert kan då gå ner på bekostnad av Häggström som kan få konkurrera om en ytterplats.

Sv: Silly season - 2019
{7814}:
Gillas isåfall och ”Sandvikaren” bör hyllas för sitt tidiga scoop.

Sv: Silly season - 2019
{7814}: "It is I, Leclerc"

Sv: Silly season - 2019
Modos kommande center? Lämnar sitt nuvarande lag (långsökt men ändå, man måste ju få svinga lite)😁

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Jag tror att Viklund kommer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: Tar gärna Viklund också , om han nu inte har tackat nej så !

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Ja allt kom lite på en gång, nu väntar vi bara in Toby och en spets forward. Sen är det klart. Fan vad man längtar tills säsongen, släpp pucken!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Imorrn så presenteras det nåt om damtruppen

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
MorganaLefaey:

Händer inte mycket nu, man har blivit lite för bortskämd.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: För hans del hoppas jag jag att det är så.
Känns lite som sista chansen.
Att börja om igen i de lägre serierna som 27åring lär inte vara så lätt.
Och vilket lag skulle våga vara nr 4 eller 5 att testa honom efter en bra säsong i div1.

Som sagt intressant

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
MorganaLefaey: Tror att Jesper kan göra en del poäng i allsvenskan, han har nog lärt sig läxan och kommer vara bättre tränad den här gången. För talangen har han ju helt klart.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: såg att Jesper Persson ska spela i KHK.
Snacka om vinglig karriär.
Ska bli skoj och följa.
Minns hans 39mål på 17 matcher i J18.
Han var dessutom inte så långt ifrån förra säsongen 36mål på 18 matcher.
Slutade på 60p på dessa 18 matcher i div2.

De där 39 målen fick ju en att hoppas på något grymt framöver. Men det uteblev ju

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: MoDo är ju kvalificerade till att bli världens bästa juniorlag efter J20-guldet i våras. Lite märkligt att USA och kanske Kanada skickar nåt 'Dream Team'.

Ungefär som att ett landslag ställer upp i Champions League i fotboll....

Fast de är väl trötta på ryska framgångar på juniorsidan. Men MoDo lär väl ta hem denna turnering ändå, om man får med spelarna från A-truppen(vilket inte lär ske kanske)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal:
Skall ha ryktats om Leksand för honom, skulle det inte bli nåt där så gissar jag att övriga SHL-klubbar har en kölapp.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: många säger att vinna kval och gå upp är lika stort som SM-guld ;) men pengarna avgör väl, svårt att sia då man inte vet något om Patrik

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Från Hörnefors: Han vill nog gå till Shl för ayt vinna sm guld


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: Och Tobias Eriksson, då får dem en rutinerad back som har moderklubb Vallentuna, han hör ju hemma i sthlms området ;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Jacke också kanske, dom bör vara ute efter HA spelare å det börjar bli tomt på marknaden

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov:
Almtuna kommer nog ta över Aronsson då.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21:
Almtuna sa ja för ett par veckor sedan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Grattis Almtuna
Pantern drar sig ur hockeyallsvenskan www.aftonbladet.se/a/zG95P1

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Karla75:
Då är vi uppe i 10! Kanon

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Karla75:
Oskar Steen
Tim Söderlund
Carl-Johan Lerby
Olle Alsing

En fråga
Räknas även dessa eller är det efter ett specifikt
Datum?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen:
Rodrigo Amols
Adam Werner
Emil Bemström
Fabian Zetterlund

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Nu såg jag att Sellis var nog Sellgren 😉
6 st nu då

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Tankekrusidull:
En spelare från Modo skriver på för SHL-lag = pengar för förvärvet till Modo.
Samma säsong väljer NHL att skriva kontrakt med spelaren och han sticker över = pengar till Modo.

Men får vi fortfarande pengar från SHL-laget? Menar att de har ju faktiskt värvat han från oss. Och vad som händer därefter är vi likgiltiga för.
Att vi sedan får hela NHL pengen är väl korrekt. Då de räknar senaste 4åren.
Och inte vilket han har kontrakt med vid kontraktsskrivandet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Sju med Sellgren och Vedin nu

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Anton Wedin från oss kritade på för Chicago också :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen:
Nygård
Djuse
Sellis
Röndbjerg
Söderlund

Är de jag snappat upp hittills. Kan väl även bli några extra i samband med draften

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: Undra hur många som har skrivit NHL kontrakt nu i år ?

« · 1975988 · »