{5647}: Jag gillar Weigel och jag tycker att det är ett bra nyförvärv av Löven. Även fast han är en liten lirare så tar han kamperna och han har ett hett temperament. Han var en av få AIK spelare som höll måttet i våras.
{5647}: mycket möjligt du har rätt kring Vesel 🤔! Det ser lite tunt ut på backsidan i nuläget, helt klart! Kommer bli grymt jobbigt på lördag mot seriens klart bästa lag! Har aldrig känt någon oro direkt inför tidigare matcher men nu känns det definitivt inte bra! Undrar om Cannata blir kvar i buren hela matchen...😬😬!!
Tarasov: Tack för intressant info om hur resultat och budget kan tolkas och visst gjorde Näslund mycket bra. Däremot kan man inte säga att han lämnade ett bra lag till efterträdaren då det blev kval två år i rad direkt efter att han slutade. Ska han räknas som en riktigt bra GM ska ju laget inte hamna i kvalserien fort som han lämnar och åka ut ytterligare ett år senare, då är ju ändå inte grunden satt.
{7814}: Tror inte modos tar lika hårt ekonomiskt, dock att tappa våra unga killar blir ju helt klart en restart, men vi har ju åtminstone en bra utvecklad ungdomsverskamhet som spelar på hög nivå :).
Jan Erik: Fast om man tar en titt på föreningens totala lönekostnad under 10/11-15/16 som man kan utläsa via årsredovisningarna så la föreningen ner mer pengar på de totala lönerna efter att Näslund sluta som GM än det gjorde under hans tid. Visserligen talar vi då om föreningens totala löner men det bör ändå ge en fingervisning om Näslunds budget kontra efterträdare. Utifrån posten årets resultat kan man inte utläsa något hans budget.
Fast att han är besviken på resultat behöver ju inte betyda att han gjorde ett dåligt jobb, det är en utmaning att vända ett lag från botten som det var säsongen 10/11 till att utmana om en slutspelsplats året efter.
dempa: Hmm, läste den stavningen någonstans och har fortsatt med den. Ska skärpa mig.
Loven4ever skrev: Ja Mrmadhawk har säkra källor på att Björklöven värvar in centern Fredric Weigl som tidigare spelat i AIK, men senast kommer från finska ligan och Jukerit.
{5647}: vad är grejen med att envisas med att stava Weigel utan e på slutet? när folk precis slutat stava Viklund med W så kommer du av alla och börjar störa :D
Nucky: Jo, absolut. Tror inte att han skulle åka till Löven som tredjecenter och utan speltid i PP bara för att vara med kompisarna Deilert, Crandall osv.
atomragnar: Och jag är i ärlighetens namn orolig att det blir något liknande för Modo om vi inte går upp i år... Vi har väl kanske dock ekonomi för att bygga ett starkt/hyfsat starkt lag nästa år också.
Hellkvist nämnde att man skulle låta bröderna Wahlgren komma upp och träna och kanske köra nån match i A-laget. Ska bli spännande att se, med tanke på att de är ganska omtalade.
Tarasov: Vad gäller budgeten är det ju bara att se på de årens resultat och då är det lätt att se minussiffrorna och då är det ju både lönebiten ( t ex Tellqvist och Samuelsson är ju garanterat tunga löneposter), att de inte gick så långt i slutspelet och vissa år inte alls samt ansvar för att sätta ihop ett lag som spelar attraktiv hockey så att fler vill besöka hemmamatcherna, . I intervju erkänner Markus själv att "– Resultatmässigt på seniornivå fick vi inte de resultat som jag eller föreningen hade hoppats på" SAMT att de tog in för många Nordamerikaner som inte levererade. Samtidigt finns ju på plussidan att han via sina kontakter i NHL fick in Ian Clark som hjälpte till med viss målvaktsträning, en satsning på juniorlagen (även om han själv säger att tillräckligt många inte nådde SHL) samt en satsning på kost och motion. Intressant intervju: www.vk.se/2015-11-30/naslund-om-modo-tiden-har-tagit-manga-felbeslut
MrLöven: Så är det givetvis, men det som är tydligt är att Vesel inte var så lyckad som man hoppades, alternativt att man har väldigt mycket pengar. Det är backsidan som definitivt är svagheten. Fyra bra backar nu och en inlånad FBK-back. Ändå värvar man en center till och dessutom en förmodligen väldigt dyr center. Jag tror inte heller att Hellström passar bra i Lövens spel.
Jag förstår fortfarande inte varför inte Timrå gick all in där. Weigl hade varit så rätt för dem.
hanzon: Det är bra låt dem vara storfavoriten som bara kan misslyckas. Nu spenderar de rejält med så. Jag tycker Modo känns bra som de är nu vi behöver inte AIKs forna legoknektar.
{7943}: Pga det stålbad Modo gått igenom de senaste åren, och nytt folk på nästan alla positioner så har man i princip inget gemensamt med Modo anno 09/10.. Risken för värvningar som du nämner ser jag som väldigt liten i dagens Modo. Vad tycker du om värvningen av Vesel då som hittades av fingertopps-Jesus? Var han tänkt att gå som 3-4 center tro?🤔
Jo, tror det kommer bli svinhårt mellan norrlandslagen i vinter, vilket är riktigt roligt!👍
Jan Erik: Jag har hört det några ggr men inte sett några siffror som visar om det var så ang spelarbudgeten.
Men om tittar på trenden så vände han en nedåtgående trend som klubben haft och det kändes som att nyförvärven på den tiden var genomtänkta. Men jag har inte hela bilden och det ju svårt att göra en objektiv bedömning, jag är ju färgad av att jag gilla honom som spelare. Luckner verkade ju förtjust i Holmberg.
modomille: Men... Vesel var ju sådan klasscenter, så varför behövs i sådana fall Weigl? Jag har väldigt svårt att tro att Weigl är värvad som tredjecenter.
Nucky: Absolut ingen dålig värvning, men ser man det historiskt så skulle det inte vart otroligt att det kunnat varit så! Menar om man ser till värvningar som MoDo gjort de senaste tio åren av alla de femton olika SC som ni haft så är det snäppet sämre an vad vi gjort, och det vill inte säga lite ;) Du ska veta att är någon glad så är det jag att norrlandslagen går som tåget nu, även om TIK har dippat lite och fan vet om det inte beror på en viss spelare som allt kretsar kring.. Men vad vet jag egentligen, bara en tanke från min sida!.. Gissar att MoDo, Löven och TIK nog kommer att vinna matcher mot varandra mest hela säsongen och att det är ganska lite som avgör match till match.. :D
Jan Erik: Apropå Näslund, så ska bland annat han vara med i ett kommande reportage på The Atlantic som vi kunde läsa om i ÖA. All MoDo-reklam är bra reklam...
Tarasov: Vet inte om Näslund gjorde så bra sportchefsjobb om man ser till den budget han hade. Det var ju minusresultat varje år och ut i kvartsfinalen som bäst. Bästa sportchefen är ju Hedin.
modomille: Är nog FBK som velat ha det så. Han värvades när vår Jens Westin skadade sig tidigare i höst, men glädjande nog så har vår junior Albert Johansson född -01 spelat så bra, så Gustav har inte tagit plats utan enbart tränat med laget och även spelat en eller två j20 matcher
De har funderat vad de ska göra av honom och detta verkar ju lösa problemet
Om Färjestad tänkt att han skulle platsa i SHL initialt har han chans att färga även i löven
Bad_Brett: Om vi får inte en tränare som vet vad han vill och kan sina saker är det nog rätt lugnt. Men den typen av tränare finns det inte särskilt gott om, han är nog den som gjort det bästa Sportchefsjobbet sedan Näslunds dagar om vi nu ser till rekryteringar åtminstone.
S-vikaren: Rent talangmässigt verkar han iaf varit med i snacket kring J20-VM. Däremot verkar förra året varit ett förlorat år, men lär ju absolut göra Löven bättre.
hanzon: Oskarhamn gick upp när Hellqvist lagt grunden. Tycker i ärlighetens namn inte att han verkar vara något taktiskt geni, utan snarare någon som skapar självförtroende och träningsflit. När väl kulturen har rotats är jag inte alls säker på att avbräcket skulle bli så stort som vi kanske tror just nu.
Vad jag kan läsa mig till så är Bouramman lik Anton Öhman. Bra skridskoåkare, bra passningar och bra handleder. En offensiv back. Inte lika framträdande i defensiven.
modomille: ok, så vilka Modobackar tänkte du att vi skulle vilja byta mot honom? Norlinder, Hedberg, Toby, Berglund, Hedman? Tommy Enström eller Öhman? Vad jag menar är att jag inte tycker att han på papperet är i närheten av Hjelm och att det därför är luktar lite mer kortsiktig lösning över det än en långsiktigt habil back?
{5647}: Kanske inte rakt av men en habil HA back kommer han vara. Står att lånet är tills vidare, så kanske att Kenttä har något annat på gång? Eller så är det Färjestad som har velat haft det så.
Kulltorp: Spännande som i "går det så går det"? eller menar du på allvar att hans stats pekar på att han kommer att vara en bärande spelare i Löven i vinter?
{7943}: ja, han hade inte direkt de bästa förutsättningarna Kenttä. Med Stenwall och Popovic som tänkta femte- respektive sjätteback förstår jag att han tar lite vad han får. Det känns inte direkt som Hjems ersättare, utan någon som på kort varsel kan täcka upp till Hellström och Deilert är tillbaks. Hjelm tar förmodligen längre tid att ersätta.
KB: Finns väll alltid en "flopprisk" men eftersom vi nu har minus på backsidan och är inte helt enkelt att hitta en toppvärvning den här tiden på året, men PK är känd för att inte ta in vad som helst så får vi väll helt enkelt vänta och se innan vi sågar honom!.. Även om det känns hyfsat bra att han kommer från FBKs organisation eftersom Löven har ett gott samarbete med dem.. Kan bli en överraskning, man vet aldrig!.. Jag hoppas i vart fall på en bra spännande match på lördag!..