{8384}: Tycker verkligen inte Kanada hade några fördelar med utvisningarna i denna match FÖRUTOM den solklara puck outen som tar i kameran, men dom andra 2 efterföljande är odiskutabla.
jonsson: haha solklar puckout och domaren tar den inte pinsamt. Kanadafördel som vanligt... pinsamma med hockeyn när kanada får fördelar å nu åker ryssland istället. Istället för 5-3 blir det 4-4. Haha å där åker en ryss till
jonsson: Tveksamt. Toppmålvakter i DEL har bra betalt. Sen känns han som en storstadskille. Minns du vad vi fick betala i månaden för att Tellqvist skulle flytta upp? Karln bad ju sen på sina knän att MoDo skulle förlänga. Tror fan det, med den lönen :-) Det var billiga tider då vi gick till SHL-final med Tobias Lundström.
Misstänkt sparkröresle på 3-2 till kanada och sedan förstärkelse/filming å utvisning å 3-3 nu. Tight match nu😮 lite typiskt kanadaflyt nu som vanligt. Vill dock inte ha in filmningar/förstärkningar i hockey😮
Costanza: Jag vill minnas att scouter från Köplunda var och hälsade på och ska man vara lite ärlig så smäller det nog högre för 2 ungdomar att bli lovade guld och gröna skogar från en storklubb som Frölunda kontra spel hos Modo som spelar i allsvenskan, tråkigt absolut och speciellt med tanke på att Frölunda redan har ett så stort upptagningsområde.
Tarasov: Har MoDo ens varit aktuellt för KB65-grabbarna? Berätta gärna lite om vad det var som gjorde att de drog söderut. Ville väl till en storstad/SHL-klubb?
Costanza: Kanon. Fö tycker jag man skall försöka få tillbaka Niederbach från FHC, det har ett band av forwardstalanger där. Vi har inte fullt så många, så det blir närmre till vårt A-lag.
Fredrik svarade efter 4 min kl.20.20 (Det ser jag som ett VooDoo-tecken) och man vet att vår sportchef inte direkt ligger på latsidan!
"Tack för tipset! Han är inte ledig just nu som jag vet men finns endel andra som är tillgängliga men vi vill inte springa iväg utan att ha scoutat dem plus fått referenser om dem. Än en gång tack för ett fint engagemang. "
Tarasov: Ser ut att vara rapp. Tryout beror på rehab av knäskada. Finns alltid en MoDo-koppling. Gjorde 1 NHL-match med Sedinarna (15.08 min of Fame) samt mer poäng än Dalle i Utica Comets den säsongen.
Gavelo: Sandin är ju i det närmsta NHL back så skulle Norlinder inte vara ett gäng snäpp under honom skulle man bli rätt förvånad.
Men ja du har ändå rätt i att vi måste ju faktiskt se sanningen i att Norlinder spelar i HA. Det är en lägre nivå än de flesta andra i Svenska laget. Hade man dock gett honom speltid i gruppspelet ser jag inte att han inte kunnat prestera bra. Han har alla verktyg. Men behöver nog vanan av en högre nivå för att verkligen glänsa på den nivån.
jonsson: iaf av dom som fick speltid. Tycker det visade sig på slutet när våra stjärnor var trötta att spelare som Öberg och Nässen tog stort ansvar, möjligtvis borde dessa spelare mfl. fått mer istid under själva turneringen ist för att spela fagemo och sandin i boxplay, Powerplay och vart tredje byte under hela turneringen, tror Sverige hade kunnat orka med att matcha ryssarna redan förra omgången då. Norris fick en del speltid, men känslan var att han användes mest som avlastning och ska jag vara helt ärlig så syntes det att han är en bit efter dom bästa backarna i styrka och snabbhet.
Gavelo: Tycker att andra var en ganska jämn period, massor av chanser åt båda hållen och båda lagen hade lite spelövertag i vissa perioder av perioden.
{8384}: Beroende på hur mycket boxplay Sverige får spela, Norris har fått spela rätt mycket i den spelformen. Men jag skulle tro att Norris får runt 10 minuter om vi inte får några skador eller att någon back helt enkelt inte orkar.
Tarasov: Ingen kontakt med Hållander vilket är det som betyder något, det har Hållander själv sagt! Hade han inte haft för avsikt att ta med honom så kunde han ju iaf ha ringt och sagt det. Men men nog om det.
Iaf så är det glädjande besked att Nisse Höglander slipper vidare avstängning och är spelklar i mot finnen!
{5647}: Jag svarade på Ivan medans du postade ditt inlägg, men jo vi menar och tycker lika. Montén har ju en del tveksamma forwards i laget, Oskar bäck, Albin Eriksson mfl har ju varit riktigt dåliga, så när man har ett relativt svagt material så bör man hålla en lite dörr öppen för en toppspelare, som du skrevs så verkar Montén inte haft kontakt med Hållander vilket är otroligt märkligt, Hållander hade varit en stjärna i detta landslag
Gavelo: Det låter som du inte håller med mig, men jag menade samma sak som dig. Det jag menade var att det var ett dåligt argument att Hållander varit skadad, med tanke på att Montén tydligen inte haft någon kontakt med Hollander.
Väder Montén haft det så är jag rätt säker på att han tagit med Hållander. Med tanke på att forwardsuppsättningen var lagets svagaste del, hade det definitivt gjort en stor skillnad.
Tarasov: Jo absolut, men Montén kunde ha haft is i magen då han visste att Hållander var tillbaka i spel med Luleå strax innan JVM började, han hade känts ganska given i detta landslag.
Hållander har spelat i Luleås första femma det 2 senaste shl matcherna.
Tarasov: Jo, men han har varit riktit bra i Luleå, så det där känns som ett märkligt argument. Framförallt när det låter som om Montén inte haft kontakt med Hållander alls för att höra när han eventuellt skulle vara tillbaka.
Gavelo: Inte bara denna match det har tagit tid med videogranskningen trots att det har varit uppenbart, vet inte om dom har en fet spricka i skärmen i sekretariatet eller vad det beror på.
Gavelo: Ingen aning om hur bra Marcus Nygren är men har en ok räddningsprocent i J20. Sen var Simon Andersson med i några tidiga landslagstrupper men det inte på senare år. Men set skulle vara kul med en som fick en racketutveckling nu framåt våren.
{8384}: Man borde såklart ha ringt, men varför man ringde på situationen i Sveriges match är helt obegriplig, iofs så kändes det i hela matchen som att domaren inte gav Sverige några fördelar iaf så vem vet om detta var ett försök att få Sverige ur balans?, det tog alla tv tittare ungefär 5 sekunder att tydlig se att målvakten räddade pucken över 1 en utanför mållinjen, så varför det tog domarna 4-5 minuter kan man verkligen spekulera i 🤔