1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 536096 inlägg · 4130 ämnen

« · 2036674 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Jag fattar, ett stort mörker är vad det är i alla fall och glappet till toppen känns större för vart år.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Det var mer raljant skrivet om stämningen i brynäsboken under säsongen...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Av slump gick jag in på SHL.se och där var ett lite roligt reportage med Ingman faktiskt.

www.shl.se/artikel/yinlak6qf-403dd/mot-manniskan-josef-ingman

Hur går det för honom i Brynäs för övrigt ni som ser dom? Ingen jätte smickrande statistik men +- är ju inget att lita på.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Molin fick ju komma till Modo och lära sig hur man spelar riktig hockey så varsågod säger vi till er där! ;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Den såg man inte mycket av igår iallafall. Vilka håller hög klass förutom Rödin och Scott och kanske Molin?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Som Brynäsfans så måste jag bara påpeka att Brynäs numera har en spelidé och att flertalet av våra spelare håller hög klass även om några håller modoklass.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Eller:

Öhman sjuk, synd

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Heyerdal: Det brukar väl bara tända motståndaren.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Heyerdal: Tror inte såna uttalanden spelar någon roll.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
hockey_21: oroväckande att Hellkvist uttalar sig om att köra över Ais , brukar sällan vara ett bra omen

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: ett resultat på papperet, 2,3 mille, eget kap 7,5 rätt ok , hyfsade intäkter på marknadssidan , 17-18 mille inkl sponsring

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
{8384}: Dags för Iikka att trycka dit en puck nu!

Almtuna - Modo 2020-02-19
Matchdags igen då! Kriga till oss 3 poäng och flyt med annat resultat skulle sitta fint idag! Go Modo

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:
Mest uppskattningar inga fakta, även om uppskattningarna inte är orimliga. Sen tror jag man tänker fel när man säger att värvningarna är externt finansierade, det betyder fortfarande att Löven får ta lönekostnad bara att en sponsor får skjuta till pengar tänker jag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: För övrigt har det väl varit ganska klart ett tag, men nu kan över rädda IKO och Leksand från kval.
Brynäsfansen kan pusta ut, trots alltid usla domare, dåliga spelare, ingen spelidé, usla fans, inavlad ledarstab etc etc, som det gnällts om hela vintern i det där forumet...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Fast omsättning är ju knappast vinst, utan arenan kostar rätt mycket också i amorteringar, räntor, personal osv.
Det är dock riktigt bra oavsett...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: Det tror jag inte. Det har väl varit rätt uppenbart för alla att Löven haft dyrast trupp och vi tvåa? Man måste vara bra naiv om man trott annorlunda...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: intressant artikel , imponerande att Modo omsätter runt 40 mille på restaurang o loger och totalt 93 mille !

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Äntligen, nu kan lövarna sluta tjafsa om att vi har högre budget.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
VLT har gjort en sammanställning av ekonomin och spelarbudgeten hos Modo, Real och VIK.

Spelarbudget (säsongen 19/20)

Modo: 15 miljoner + 2 miljoner från insamling
Björklöven: cirka 17-18 miljoner (ej inräknat externa sponsorer enligt VLT)
VIK: cirka 10 miljoner

Sen vet vi att Widebro har skjutit till extra för Kangasniemi också, då budgeten ligger bättre till än väntat. Så det ska väl till tilläggas lite till på oss där.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KulltorpsOlli:

Självklart svårt att kontrollera, med regelverk för alla klubbar i Sverige där spelare och agenter skulle riskera en ekonomisk smäll skulle nog kunna få effekt. Sedan kommer det alltid finnas individer som försöker och lyckas gå runt detta.

Men just signalen man skickar skulle vara viktig. Dessutom skulle kanske intresset för silly season öka, nu vet man ju nästan vilka som är klara innan de presenterats. Man vet tidigt hur truppen kan tänkas se ut. Personligen skulle det vara intressant och minska väntetiden på nästa säsong om alla startar samtidigt med värvningarna, och det skulle skrivas massor om spelare som diskuterar med flera klubbar.

Tror dessutom att spelare skulle kunna tjäna på detta och höja sitt marknadsvärde, gör man en bra avslutning och slutspel kanske det finns fler intresserade än om man gör klart med en klubb som visar intresse i november/december och dessutom får ett ultimatum typ skriv på innom en vecka annars går vi vidare med andra spelare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
goleafs: Det håller jag definitivt med om, Nu var väl Almtuna klar för div1 och hakade sig kvar på bekostnad av Pantern så dom fick väl brådis att fixa att slagkraftigt lag, men ja jag håller med om att småklubbar bör hålla en bättre ekonomi.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: jag tror ju att det är svårt att kontrollera. Vad är skillnaden på att göra klart allting tidigare mot att ta en kontakt, och säga att vi gör klart när sista matchen är spelad? Ja, ok det är inte påskrivet men i teorin är det ju så.
Fördelen att göra klart det direkt kan ju vara att det ger den nuvarande klubben mer tid att planera för nästa års trupp.
Man vet vilka man har.
Det går att kontakta spelare och "göra klart" på många olika sätt, utan att ha ett skrivet papper.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Det är snarare vad jag tror och det borde jag förstås ha skrivit, ljuger gör jag ju inte.

Jag tycker inte att det borde vara förbjudet att snacka kontrakt med andra klubbar medans man står under kontrakt, det räcker så.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}:

Fast du påstår ju att det inte är görbart i Sverige, vilket är lögn.

Bara göra standard kontrakt där det står att andra arbetsgivare inte får ta kontakt utan nuvarande arbetsgivares godkännande under kontrakt perioden. Inleds förhandlingar riskerar den anställde böter eller vite.

Så förklara gärna vad du menar med att det inte skulle gå i Sverige, dessa typer av avtal existerar redan men är inte vanliga bland vanliga arbetare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Så här är det inom fotbollen, det kanske skulle kunna vara en vettig kompromiss?

"Övergång avtalsbunden spelare
Förening som önskar förhandla med avtalsbunden professionell spelare eller
dennes ombud är skyldig att inhämta spelarens förenings godkännande innan
spelaren eller ombudet kontaktas.
Förening som har för avsikt att förhandla med spelare som har 6 månader eller
mindre kvar av avtalet, eller dennes ombud, är endast skyldig att skriftligen
meddela spelarens förening om sin avsikt innan spelaren eller ombudet
kontaktas."

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Fast här snackar vi ju om att spela för en konkurrent efter att kontraktet gått ut och dessutom nästa säsong. Nä jag tycker nog att det är ok att lägga bud på spelare med utgående kontrakt. Att första kontakten tas när kontraktet fortfarande gäller ser jag inte som ett problem egentligen och jag kan inte se att det skulle vara till direkt nackdel för någon heller.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}:

"Det handlar ju om fria individer i ett land med lagar och det går inte att stoppa spelare från att planera för framtiden. Detta skulle absolut inte vara genomförbart i Sverige, tro mig."

Fast du har fel, detta fungerar i Sverige, bara det att det är ovanligt för vanliga arbetare.

Du kan vara bunden till ditt anställningsavtal även efter du slutat. Om jag jobbar med strategier, ny tekonologi, ny produkt, som vd eller liknande kritisk position som gör att min arbetsgivare har en fördel på marknaden mot sina konkurrenter så ska du se att det finns i anställningsavtalet begränsningar vad jag kan göra efter jag sagt upp mig. Kan t.ex hamna i karantän så jag inte får ta jobb hos vissa företag under en viss period. Bryter jag mot detta är det böter som gäller, ganska rejäla sådana.

"Under din anställning lyder du under så kallad lojalitetsplikt. Det innebär att du inte får göra något för att skada din arbetsgivare, till exempel bedriva konkurrerande verksamhet eller gå till en konkurrent och berätta om företagshemligheter. Lojalitetsplikten slutar att gälla när anställningen upphör,"

Är det lojalt att diskutera med ny klubb när man står under avtal?

"Konkurrensklausulerna talar om vad du är skyldig att hålla dig till även en tid efter anställningen, det kan handla om månader eller också flera år efteråt. Arbetsgivare kan till exempel skriva in villkor som säger att du inte får börja jobba hos en konkurrent direkt efter anställningen. Bryter du mot detta riskerar du vite eller skadestånd."

Så berätta gärna varför detta inte skulle gå i Sverige? Bara för att du inte har detta i ditt anställningsavtal innebär det inte att det inte går.

Allt handlar om vad man kommer överrens om och vad arbetstagaren skriver på. Så kontraktet kan reglera detta granska effektivt.

Enda gången detta sätts ur spel är om man blir uppsagd, inte om man slutar själv.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Precis. Ansvarslöst av oss ifjol.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo:

Enklaste sättet Lag A är intresserad av spelare X i Lag B, då kontaktar dom Lag B och säger Hej vi är intresserad av spelare X och kommer ta kontakt med honom, då vet Lag B om det och kan börja förhandla med spelare X om det är någon dom verkligen vill ha kvar.

Det låter självklart jag vet, men så går det inte till utan är mer att Lag A kontaktar spelare X utan att Lag B får veta det för att det blir billigare och värva spelare X om inte Lag B kan komma med moterbjudanden.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
goleafs:

"Småklubbarna måste sluta handla för pengar de inte "

Du menar som ni gjorde i fjol? Dom kanske hoppas på att externfinansiär ska komma och rädda dom eller trycka in lite extra pengar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo:

Tänk att detta fungerar utmärkt i fotbollen. Du får inte ta kontakt med en spelare som är under kontrakt med annan klubb, utan den klubbens godkännande. Först då får agenten börja jobba, bryter man mot detta blir det hårda straff.

Varför skulle inte det fungera här.

Bryter man mot detta så ska spelaren straffas rejält ekonomiskt, man är ju under kontrakt med nuvarande klubb till sista datumet, och allt utanför borde betraktas som kontraktsbrott med böter.

Agenter som bryter mot detta ska riskera böter samt riskera tappa sin licens.

Svårt att kolla, men bara vetenskapen om att det kan bli dyrt borde avskräcka många.

Till alla er som tycker det är ok, tycker ni verkligen att det är normalt att kovacs gjorde klart med Örebro för nästa år redan i slutet på sommaren som rykten säger, trots att han skulle spela en hel säsong med Luleå?

Lagom datum för att få ta kontakt är typ sista mars eller mitten av april. Då ger man alla liknande förutsättningar oavsett om man spelat klart eller är i slutspel.

Situationen med rifalk i fjol var ju löjlig, klart han skulle lirat i iko eftersom han skrev kontrakt med dom. Och hade inte Rögle fått prata med honom hade det aldrig blivit något strul.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Jag skämtar .
Det som du skriver är inte genomförbart:
"Det har alltså ingenting med Europa i stort eller khl som du drar upp, ingen klubb får föra diskussioner med spelare i svenska ligan, undantaget NHL"

Det handlar ju om fria individer i ett land med lagar och det går inte att stoppa spelare från att planera för framtiden. Detta skulle absolut inte vara genomförbart i Sverige, tro mig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Absolut. Personliga skäl exempelvis är ju något som gör att man måste kunna få byta klubb.

Mest allergisk mot övergångarna som skett på slutet. Belov, Plant osv... Småklubbarna måste sluta handla för pengar de inte har.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
goleafs: Klart att det måste finnas ett sätt för spelare att kunna byta klubb under säsongen, det kan ju finnas massor med anledningar som gör att en spelare inte kan spela kvar, familjära skäl, ekonomi, sjukdom tex.
Så för att detta skall vara genomförbart så måste klubbarna emellan vara överens om diskussioner kring spelaren.

Jag vill bara ha ett förbud mot att klubbar inte ska få föra kontraktsdiskussioner med spelare och agenter bakom ryggen på spelarens ägare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
goleafs: Fast problemet är ju att dom man har kvar i laget kanske inte har samma motivation när man skriver på för ett annat under gällande kontrakt,
De som byter lag pga speltid eller för dyra för klubben är ju inte kvar i laget eller under kontrakt..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Vad babblar du om?!
För att detta skall förbjudas så skall hela Europa inkl khl vara med på det hela”
Alltså jag hoppas du skämtar.
För att Sverige inte skall råka ut för detta ”fenomen” och skydda klubbarna så är det väldigt enkelt att ligan förbjuder spelare att diskutera med andra klubbar under pågående säsong, enda sättet spelare kan byta klubb är om båda klubbarna är överens om en diskussion.
Det har alltså ingenting med Europa i stort eller khl som du drar upp, ingen klubb får föra diskussioner med spelare i svenska ligan, undantaget NHL

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Jag förstår inte varför man ska hitta undantag. Tycker inte man ska signa nya kontrakt under pågående säsong oavsett. Jag håller med dig om att en regel kring det bör införas.

Stora misstaget var ju av Almtuna att ens signa Belov in the first place.

Jag förstår att Glader högg. Så ser det ut idag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
goleafs: Det var ju en överenskommelse med Almtuna.
Om du orkar masa dig nedåt i menyn så ser du att jag skrev att övergångar kan absolut göras OM BÅDA KLUBBARNA ÄR ÖVERENS!

En viss skillnad eller vad tycker du?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
locken: Fast det är ju inte det som diskussionen handlade om. Den handlade om ifall det ska vara okej för spelare att signa/diskutera nya kontrakt med andra klubbar innan säsongen tagit slut.

Då spelar det ju faktiskt ingen roll om Vvik, Almtuna och Khk behöver sälja iväg spelarna för att klara ekonomin. Man kan tycka att dessa klubbar inte borde signat de här spelarna från första början, när de uppenbarligen inte klarar av att ha de hos sig hela säsongen.

Ja, jag vet att vi signade Plant på samma sätt som ni signade Belov. Gillar det inte! Men det är väl som det är..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
goleafs: Almtuna behövde sälja han och många fler då dom har ansträngd ekonomi. Så man skulle kunna säga att vi hjälpte dom?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: Skall detta förbjudas så måste liksom hela europa inklusive KHL vara med på det hela. Som det är nu så huggs det ju rejält från framförallt KHL och Schweiz efter SHL spelare och från Finska ligan till exempel på spelare i HA.
Det funkar ju inte att vi i Sverige är en skyddad verkstad medan andra plockar spelare från oss.
Att NHL tas som exempel är ganska irrelevant då den ligan helt saknar konkurrent och dessutom har ett system med rättigheter, draft osv. som inte kommer att vara möjligt att införa i Sverige. Där är ju spelarna helt i händerna på ligan och de har inte mycket att säga till om, inget att eftersträva enligt mig.
I Sverige fanns länge en form av "Gentlemen's agreement" men det föll ju när marknaden växte till att även omfatta bland annat Schweiz och Ryssland. När vi inte längre stod högst upp i näringskedjan så blev det ohållbart.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
goleafs: Det kan ju även vara för att klubben vill sälja sina dyraste spelare när ekonomin tryter lex Västervik , Karlskrona, Almtuna

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Därför Glader signade Belov, som är Almtunas bästa back, mitt under brinnande säsong?

Alla klubbar är likadana, tyvärr.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
goleafs: Väljer att tro att det kan finnas ett liknande upplägg som med Sellgren, att han stannar om vi går upp till SHL. Samma föreningar med i bilden och en sportchef med anknytning till Luleå dessutom. Min förhoppning.

Blir vi kvar i HA, så sticker han givetvis som många andra.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: intervju med Petterssonkalix i öa, småskoj då han berättar om matchen mot Ssk, barnen 5 och 7 fick se matchen på tv o minstingen undrade var alla andra Kalixspelare var, sitter de på läktaren ? -;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KulltorpsOlli: Men för att ge dig ett färskt exempel.
Modo lånade in ”Mr kalix” för en tid sedan, 1 match, han gjorde så bra intryck att Modo blev intresserade av att värva in honom Permanent, MEN eftersom han fortfarande hade viktiga matcher med sin klubb så gick våran Glader ut och tydliggjorde att Modo inte skulle vara där och snacka någonting med respekt för Kalix utan man ämnade att vänta tills säsongen var över vilket man också gjorde!

Gentlemannamässigt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Jo där kan jag hålla med dig. Tror många spelare som är i kvalande lag hade haft mer is i magen och kanske stannat vid avancemang då. Nu får de press på sig av SHL lag. Signa nu eller vi går vidare med annat.

Är det inte förbjudet i NHL att förhandla när trade deadline är över. Lite svårt att jömföra med NHL kanske som har helt annat system utan kval där det gäller mindre för klubbar som kommer sist etc.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KulltorpsOlli: Det är väl klart, varför skulle de vara annorlunda för Modo ?!

Jag är lite smartare än så

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Hur ser du på AIK ifjol?

I andra yrken så signar man upp arbetstagare på flera år mot att dom får utbildningar och annat, se detta som lite samma sak.

Sen är det otroligt enkelt att förbjuda detta, inga kontrakt får diskuteras under pågående säsong PUNKT.

« · 2036674 · »