1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 536117 inlägg · 4131 ämnen

« · 2037230 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Costanza: Går tyvärr rykten att det är färdigspelat för Norlinder i år. Kan vara så illa att karriären är över. Hörde nått om fyra hjärnskakningar redan. Får hoppas att det inte stämmer utan bara är olyckskorpar som kraxat.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
jonsson: Norlinder skulle må bra av att åka till Thailand. Nu när vi har kvar Enström och Hedman, samt fått in en galen Tjeck å Slovak i målet som fått en skön säng att sova i. En liten finne med många K i namnet får gärna hänga dit den avgörande mot laget som börjar på L.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Ska på årets första match imorrn, trevligt.
Känner en kille som är Kik-fan. Säger att en supporterbuss åker 02 från Kristanstad, lång resa de😬

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Kanske borde man bara gå och kika på Conny i Teg, låtsas vara ett fan. Äta en varmkorv. Blir ju billigare. Spara pengarna till Färjestad borta. Hänga med lite epa-raggare då istället innan match.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
jonsson: han var tydligen i arenan i onsdags och såg pigg ut, men har ju inte varit på is på evigheter känns det som. Enström skulle ju eventuellt ha gjort come back den här veckan, enligt Hellkvist förra veckan, men har inte varit på is den här veckan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: först socialkontoret, en sväng till häktet o lämna cigg till brorsan, sen bolaget.

Neeeej justja det var ju SMÅLAND och de andra sköna Timråiterna det kom jag på 😆

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Vet du var Modoiterna brukar samlas innan matcher i Stockholm? Är det samma gäng som MoDo Syd? Blev lite sugen på att besöka Hovet för första gången.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
{9025}:

Inge nytt om Norlinder, om det går framåt eller bakåt?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kunglouie: Nu såg jag inte allt som hände , men det jag först reagerade på var att det var fullt med folk i övriga klacken (lite längre upp) som ville att dom som stod längst ner vid räcket/sargen och viftade med flaggorna mitt under spelet skulle ta ner dom, men då blev det bara ännu mer flaggandes istället.

Strax efter såg jag klackledaren blev helt tokig och sprang igenom hela klacken upp till herrarna som står längst upp mot väggen och började tjafsa med dom, så både vakter och publik värdar sprang dit också.
Men det lugnade ner sig ganska snabbt.
Vad som hände just innan som gjorde att han sprang upp har jag ingen aning om .

Efter den händelse valde flera av dom äldre att flytta över på den sida jag står på (andra ståplats sidan)

Sen i period pausen direkt efter så var det flera olika som hade sina diskussioner med både publikvärdarna och vakter såg jag.

Som sagt var, detta var bara vad jag såg.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: får inte bli så att de litar för mycket på honom så de släpper en del i försvarsarbet

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Det ska bli intressant att se hur försvarsspelet utvecklar sig med Bartosak, för det lär väl justeras lite efter hans önskemål.

När han får komma ut och utmana skytten 1v1 så känns han rätt omutlig, förhoppningsvis kan spelarna anpassa sig och arbeta för att han ska se skotten istället för att täcka/skymma hans sikt, och istället fokusera på att förhindra överspel och plocka bort eventuella returer. Första målet han släppte in i Modotröjan är nog ett typexempel på hur han inte vill att spelarna agerar - en olycklig styrning som ställer honom.

Och även om motståndarna har "gata in" så känns det som att det ska mycket till för att överlista honom, så länge han har hyfsat fri sikt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kunglouie: Tror dom blev sura när klacken inte ville ta ner flaggorna under spelet. Det blev lite tjafs då.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: vad hände den kvällen då flaggförbudet hävdes?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
RedNek: Pratade själv med några av dessa som har bytt sida och dom var ju inte precis nöjda hur det har blivit som där på "klacksidan" , så nu tror jag att dom vägra å stå där !

Tror säkert det var 10-15 st som flyttade över plötsligt under matchen när Flaggförbudet hade hävts.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Du tror inte Brynäs är där och rycker? Farsan hans och Sundöv måste ju ha lirat ihop.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:
Går vi inte upp är Finland sannolikt, såvida vi inte har såpass bra ekonomi att vi kan kliva mot 70-80 månad.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
SKiLMY: helt ok. Hade några mindre lyckade ingripanden, men i det stora hela så är och var han bra.

Sv: Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
NorrMod: Han som lyckats bäst utanför MoDo är väl Tobbe Å som vi har på kontrakt nästa år.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Hur skötte sig Nässén?

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
{6870}:

Tycker Björklund gjorde en bra match igår.

Sv: Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
Djuunaz: Jag älskar Modo. Många spelar som spelat juniorhockey i Modo men inte fått chansen men som spelat bra hockey i andra allsvenska klubbar som det gått bra för. Nog om detta

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
RedNek: Samma problem finns i Gävle med Kamratkompaniet som är de" tuffa". det skall inte vara brynäsfärger utan det är typ jeans och svart munkjacka som gäller.
De kan ju dra igång som fan och hoppa och sjunga men de skrämmer ofta andra, speciellt barn och kör gärna sina egna märkliga sånger.
En del pyroteknik har de dragit av och varit inblandade i bråk med vakter osv.
Just nu bojkottar de ståplats så det är ganska dött i arenan men de är ändå ett gift som trots allt gör mer skada än nytta.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen:
"den äldre generationen som har bytt sida ifrån klack sidan till den andra sidan av ståplats"

Har inte tänkt på detta, är det sant är det ett problem. Då är TIFO i sig ett problem. Vill TIFO vara jättetuffa & "höja" sig till typ huliganstatus? Ser man upp till våldsamma förebilder från storstäder
& tror det är uppskattat av övriga supporters eller av MODO Hockey? Föreningen vars lag vi sjunger för på match.
Genom detta, att sätta sig själv över laget & övriga supporters visar att de har jobb att göra angående sin egen självbild.

Om äldre generationens supporters flyttar över till andra sidan av ståplats, försvagas klacken vilket inte borde vara TIFO´s mål. Väl?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Finns det plats för honom i Frölunda? Är en del finska klubbar som har ryktats vilja ha över honom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: Härligt!! Får ni ha kvar honom nästa säsong eller är Frölunda där och rycker tro?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: VooDoorekord i VooDoodressen!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vet inte om de nämts än, men Jonathan har slagit Håkan Hjerpes poängrekord på 67 poäng i MoDodressen!

Sv: Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
NorrMod:
Ja om vi går upp så gäller det att undvika plats 13,14. Det är möjligt om vi får behålla det vi vill och kan plocka en 5-6 som kan höja laget. Men tufft blir det.

Sv: Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
NorrMod: Modo har ju ett bra lag i år och vissa av spelarna skulle absolut kunna spela i Shl, förstår inte vad grejen är att du snackar ner laget bara för en tidigare junior fått hoppa in och spela en Shl match. Kul för han, ingen big deal alls

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno:

Fast som jag skrev igår. Tror det främst är för marknadsföring och sponsring man gör så. Bättre att exponeras 20 gånger än 1 gång. Det är där i sponsring de stora pengarna finns.

Sv: Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
Gavelo: Är på varenda J20 match som Modo spela hemma så det du säger om Linus tycker jag är fel. Tycker synd om LP som är extraspelare i varje match i A-laget. Borde varit utlånad så killen fått spela mycket hockey. Han spela en del i J20 men borde kanske varit utlånad till ett annat lag. Ett topplag i div 1 kanske. Sen hoppas jag verkligen Modo går upp med för att bli ett stabilt SHL lag behöver man nog byta ut halva laget

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Confusius: Har tyvärr sett många av den äldre generationen som har bytt sida ifrån klack sidan till den andra sidan av ståplats på grund av deras beteende och framförallt efter det som hände ang flaggorna (den kväll som flagg förbudet hävdes) .

Sv: Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
NorrMod: vilket lag i ha har stora spelare? Jag skulle nog säga MoDo (Enström) och Almtuna (Mårtensson). Sen?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Supertrött: Ganska säker på att man får en bonus av internationella förbundet varje gång man slår världsrekord.
Både inte bara Bubka höjde ju 1cm per gång utan även Isinbajeva höjde ju rekordet typ 20ggr.

Sv: Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
Gavelo: Finns inga stora hockeyspelare i Modos lag idag. En bra förstafemma som håller bra allsvensk klass tyvärr inget mera

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
RedNek: Tråkig jävla attityd det där!

Har oerhört svårt för folk som tycker att dom är bättre och riktigare supportrar än andra. Vi är väl för fan supportrar allihopa, alla har INTE möjlighet att resa land och rike runt i MoDo´s namn. På plats är det väl viktigare att få upp stämningen än vem som bestämmer vad och när det ska sjungas?!

Tyvärr så vill ju dom där grabbarna vara som storstads-lagens supportrar i fotboll. Tro mig, förutom stämningen är dom INGENTING att efterlikna. Verkar som att det är lite av en sport att bryta mot lagar och regler, vi pratar människor som ser det som status att sno flaggor av varandra och slå varandra på käften, kom igen!!

Har enormt svårt för sådana människor. Känns som ett jävligt omoget beteende.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
{7814}: Ja absolut!

Sv: Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
NorrMod: Nu var han ju aldrig någon stor hockeyspelare i Modo och man lånade ut honom till övik med ganska gott resultat men sen gick flyttlasset till Växjö.
Att han stod med i Växjös 1:a Lina var nog mest ett kul spel för han är väldigt långt ifrån en första kedja i ett bra lag i Shl.

Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
På J20-nivå har han varit en pålitligt poänggörare de tre senaste säsongerna för Modo Hockey, men på A-lagsnivå fick 19-årige Linus Skager aldrig chansen i klubben

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Som att kliva in i slutspelsserien nu med 5p mer än Timrå. Skulle vi klara det?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Supertrött: Han såg lite trött ut och stämningen var sådär. Dessutom så blev det ojämn väntan pga. många andra discipliner.

Men men. Det finna många världsrekord att hämta. Skulle kanske vara dumt att drämma till med 6,30 och sedan aldrig ha en chans på det i framtiden.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Supertrött: tror att han hade höjden i andra försöket men kom fel i förhållande till ribban.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Rytter: Halva Västervik är ju modoiter. Det borde finnas nog med motivation i laget för att göra det surt för Timrå. :)

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Dundee: Instämmer på wirren och ikväll unnar jag mig en Ardbeg Uigeadail som är en av mina favoriter efter MoDo. Skål

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Supertrött: Eller inte...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Eller: Japp, han höjde en cm åt gången, tror han hade ett sponsorkontrakt söm gav bra bonus vid världsrekord.
Men nu kopierar Duplantis det, kontraktfördelar eller ej så kanske det är smart. Varje gång du slår världsrekord får man väl en jävla boost antar jag.
Ett försök kvar.
Han tar det....

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Gusse:

Jag tror 3 vinster räcker, t.ex 2 hemma och en borta för oss.

Tror Timrå kommer åka på en förlust mot t.ex Mora eller Löven, dessutom har dom Kristianstad i sista som kanske har allt att spela för.

Västervik hemma i nästa omgång, ett västervik som kommer göra allt för att förstöra och spela defensivt, iof har dom ju knappt nått lag kvar längre.

Förutom dessa så är det Almtuna borta som också har mycket att spela för, och bjuder dom upp som i vår förra match mot dem eller bitvis idag är det ingen enkel match.

Skulle inte vilja byta spelchema och placering med Timrå, för det ser inte lätt ut. Grejar dom detta är dom helt klart värd andraplatsen och vi kan vara bittra kring hur vi förlorade mot Almtuna borta eller VH borta och missade andraplatsen.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Rytter: Jag vet väl hur det ser ut Rytter säger bara att vi ej vunnit i Umeå?, Timrå har inte heller vunnit i Umeå. Vi har vunnit våra hemma Timrå har ej gjort det. Jag tror det ej spelar någon roll för löven vad dom väljer. Ska man vinna så måste man kunna slå alla. Vi har gjort jättebra matcher mot löven absolut men det är historia när det väl gäller samma sak är Timrås förluster mot Löven.

Timrå känns just nu lite hetare en vad vi gör. Men vi får ju se vart det slutar. Och nej jag kanske låter negativ i mycket men jag är verkligen inte negativ som jag sagt tidigare har grabbarna redan nu överbevisat mitt tips inför säsongen så hur det en slutar så är jag väldigt nöjd med vad vi gjort denna säsong :). Du gillar att vrida och vända och gillar ej när folk säger något som du ej instämmer i men inte hänger jag läpp för det. ta dig en whiskey och skåla för vinsten istället :) SKÅL.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Dundee: Absolut blir det ett öppet race! Men det här med att vi klappar i hop som "oftast" stämmer verkligen det? Jag har sett timjåååiter skriva samma sak men dom verkar glömma bort att även deras lag sviker rätt ofta i viktiga lägen. Berätta gärna för en som hellre kommer ihåg morgondagen än gårdagen hur det ligger till!? :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{6870}: Har för mig att Bubka höjde rekordet 1cm varje tävling.

« · 2037230 · »