Costanza: Jag skulle tro det, när kontraktet skrev så var en målskytt i förstalinan. Vi har fått våra mål men pengarna hade sannolikt kunnat användas bättre.
{9076}: Om man tänker en 3:e kedja för båda och så tänker man dagens OIK. Samt ser till era allmänna förutsättningar i övrigt så är jag övertygad om att både FO och Rosdahl skulle göra er till ett bättre lag nästa säsong jämfört med denna. För spelarnas egen del skulle det nog vara bra att stanna för att få träna på offensivare roller, särskilt Rosdahl. FO är såpass smart att han nog skulle klara sig ändå, FO tror jag dock bara är en felskrivning i lokaltidningen. Snarare Rosdahl som är aktuell där finns också en koppling till Filander.
{5647}: Jag tror modo siktar på topp1, allt annat vore tjänstefel men som jag skrev så är kontinuitet framgångsreceptet och jag är övertygad om att Modo kommer tappa flest spelare.
Sen är ju pengar ingen garanti för framgång även om det är en fördel.
Gavelo: Nja, så många tappar vi ändå inte. Förutom SSK så kommer alla behöva fylla på rejält. Det är klart att vi ska sikta på topp fem. Allt annat vore faktiskt ett rejält misslyckande med tanke på vår budget. Endast Löven lär spendera mer pengar.
Tarasov: Det är ju svårt för att inte säga omöjligt och orättvist att bedöma truppen redan nu, men visst ser truppen tunn ut och det vore kanske konstigt om den inte gjorde det?!
Även om vi har en av seriens bättre ekonomier så kommer det bli svårt att sätta en trupp för topp5, speciellt om vi tappar många spelare och våra närmaste konkurrenter inte tappar lika många, kontinuitet har ju visat sig vara framgångsreceptet i allsvenskan.
Jag tror för våra egenskull att vi bör vara försiktigt optimistiska, många andra lag kommer satsa för uppflyttningen så känslan är att topp 5 kommer vara ett getingbo av bra lag
{5647}: Känns ganska väntat, tror inte vi var beredda att erbjuda i närheten av den lön han haft tidigare. Kan tänka mig att Svenningsson/Olhaver tillsammans ryms inom den. Antar att ”Domsjö” kommer sluta följa Modo pga detta!!!
{5647}: Tycker också det känns som alla andra år, jag tror på uppflyttning och förstaplacering. Senaste säsongen är enda gången jag inte blev motbevisad, men svårt att bedöma hur det kunde ha blivit då den inte har funnits.
Tarasov: Jag tycker det känns som alla år. Johnsson duger inte som förstecenter. Möjligen andra. Vi har ingen center alls för de två toppkedjorna. Rosdahl kommer inte producera och kan aldrig gå in i en toppkedja osv.
Vi får helt enkelt som vanligt anpassa oss och hoppas på utveckling. Både Linus och Åhström tror jag kommer spela i de två toppkedjorna kommande år. Vi får nog inse att vi är ett allsvenskt lag och inte kan på förhand ha spelare på alla positione som kunnat ta samma roll i ett SHL-lag.
cu92: Ja är inte helt säker på Åhström i en producerande roll. Än så länge 9p i Almtuna kom i PP, men han borde kunna gå in på 12 forwards i vad som förhoppningsvis kan bli ett topplag. Av 9 forwards i uppställningen känns det som att 7 stycken iaf kan ta kliv framåt. Tror även att det finns mer att hämta av Sylwander. Bra mix av spelare.
Bland back/målvakt känns det som att alla utom Hedman har mer i sig. Såg Svenningsson-klippet han och Öhman kan bli fina i PP.
cu92: Dessutom för Glader diskutioner med Hutchings vilket vore suveränt. Men mycket talar för löven eller hemgång där! Dock kan Sveningsson som hutchings känner väl kanske hjälpa till.
{5647}: Tycker bygget ser rätt bra ut på forwardssidan just faktiskt. En bra första kedja så är forwardsen bättre än i år. Känns som fyra kedjor som kan bidra offensivt allihopa. Åhström och Petterson kommer säkreligen göra 20+ pinnar tror jag. Framförallt Åhström.
Målvakter
1 Oliver Dackell
31 Linus Lundin
Backpar
6 Mattias Norlinder
27 Anton Öhman
41 Oscar Hedman
Forwards
FÖRSTA KEDJA MED SPETS
Filip Sveningsson - Fredrik Olofsson - Kim Rosdahl
Tobias Åhström - Kalle Jellvert - Linus Pettersson
Daniel Sylwander - Magnus Häggström - Gustav Olhaver
Rytter: Jag är lite förbryllad. Jag trodde varken Rosdahl eller Olofsson skulle bli aktuella för SHL. Olofsson är en hygglig tvåvägscenter, men med något svag defensiv och skridskoåkning. Rosdahl en bra avslutare och för den roll han har hyffsat spelsinne, men i mina ögon inte tillräckligt mycket spets för att vara i SHL mer än en fjärdekedja. Än så länge.
Som Olofsson spelade i början på serien trodde jag definitivt att han var en SHL spelare nästa år. Dock tappade han rejält andra halvan på säsongen. Troligen för att han inte är van detta hårda matchande och ligan i Sverige, sedan hade han en skada som störde.
Som han spelade i början på säsongen så visade han fina kvalitéer och skulle vara en bra center till tredjekedjan i ett lite sämre lag (han tar inte en plats på tre centrar i ett topplag). Han kombinerar hårt jobb och fysik men är ingen playmaker utan snarare en tvåvägscenter.
Jag personligen tror att han behöver en säsong till på lägre nivå för att utvecklas och utveckla det offensiva och bli en ledande spelare som leder laget kväll efter kväll. Visst han kan säkert funka nu i SHL i en tredje/fjärde center roll, men frågan är ifall han då får rätt utveckling och man får ut max av honom på sikt. Som spelare är han bra efter sargerna och i omställningsspelet, effektiv i frilägena och ett helt ok skott, känns som en klok och smart spelare, skridskoåkningen är helt ok men inte det som sticker ut. Defensiven skulle behöva lite förbättring, men det kan även vara ovana till den svenska centerrollen samt den stora rinken.
Han kommer spela i SHL, men frågan är ifall han är redo till nästa år.
Rosdahl är en powerforward, han har varit fast i en tredje/fjärdekedja i SHL och flyttade till HA för att utveckla sin offensiv. Tillsammans med Olofsson hittade dom fin kemi och producerade helt ok med poäng och fungerade bra som andrakedja, kedjan blev lite lidande och vi fick nog inte ut allt från den pga att vi inte hittade en fungerande tredjelänk till den. Rosdahl skulle inte göra bort sig som powerforward i en tredje/fjärdekedja i SHL, dessutom har han bra skott och kan göra poäng om han får chansen, speciellt i HA.
Detta är två spelare som är högt upp i rankingen i HA, men frågan är ifall de kan få rätt roller i SHL för att få ut max av deras potential. Jag tror bägge skulle utvecklas mest av att spela i HA ett år till och få mycket speltid i första och andrakedjan innan de tar steget upp. De kommer inte göra bort sig i SHL men det är inte några spelare som kommer leda laget.
Rytter: Ingen fara. Även om det är väldigt hypotetiskt än skulle jag uppskatta dina/era ord om Rosdahl och Olofsson. Förstår att det är status ”Gud förbjude” på Oskarshamnsflytt. Men om - Kan de göra sig i Oskarshamn och SHL?
#13: Kan som Oskarshamnare delge min syn på Filip Svenningsson.
Styrkor: Skottet! Gjorde många mål som avslutare i Oskarshamn PP 18/19. I särklass mest utmärkande egenskapen. Kämpar hårt, borrar ner huvudet, visar vilja. Utvecklingspotentialer: Behöver förtroende och någon som sätter honom i lägen då han på egen hand har svårt att skaps sina lägen. skall inte slarvas bort i 3:e/4:e.
Sammantaget en spelare som tveklöst kan ta nästa steg. Fick förra säsongen till stora delar störd av skador. Mycket talang. En trygg och spännande värvning.
Ja detta är en riktigt intressant värvning om den blir av. Kan man tänka ersättare till From och en spelare som är tänkt att lira med Olofsson/Rosdahl.
Ryktet om Hetta ser jag som en ersättare om Rosdahl lämnar oss.
Ska man vara lite realistisk och samtidigt hoppas lite på hur det kan se ut framåt så skulle inte jag tacka nej till följande:
KB: Oskarshamn verkar rycka i väldigt många spelare..så skulle ta det här med en nypa salt. Mycket större chans att Rosdahl lämnar enligt mig än att Olofsson gör det.
Henrik Hetta hade varit en fin värvning. Kan göra skapligt med poäng i HA men framförallt är det en spelare med en bra karaktär.
{5647}: Tack JFK. Spot on. Skillnaden är inte annan kunskapsbas bland de sakkunniga i Sverige, men att man litar på dessa personer från politiskt håll. Jag tycker det är bättre än att se partiledare demonstrera politisk handlingskraft.
Den som sticker ut nacken är ju inte den som säger att vi ska vara mer restriktiva, men de som förespråkar en offensivare linje. Den kan sluta med att vi får många människor som dör i sjukhusens korridorer utan anhöriga vid deras sida.
Jag tror vi ska inställa oss på att detta blir gräsligt oavsett vilken linje vi intar och post-Corona kommer att skörda fler dödsoffer än Corona själv.
Det är väldigt svårt att mäta dödlighet i Corona och influensa eftersom de flesta offer har underliggande sjukdommar. Osäker, men jag tror att man brukar inkluderar alla som dör 30 dagar från det de diagnosticerats med sjukdommen. Enligt statistiken, så dog 1 012 personer i Sverige av influensan 2017/18.
Jag skulle tro det, när kontraktet skrev så var en målskytt i förstalinan. Vi har fått våra mål men pengarna hade sannolikt kunnat användas bättre.