Costanza: Har fått skjuts från Kempis av en oerhört usel bilförare, Per Hållberg. Men det är kanske inte sport. Har fått skjuts till Kempis av Anders Söderberg.
Båda är oerhört trevliga, men Antos kunde köra bil
Costanza: Sylwander är ju en jäkel på att göra det besvärligt för målvakten också, men saknar Donald....han märkte inte ens när nån tacklade honom, haha
puffe: Harju och Forsberg kan nog tampas om samma plats som grisen framför mål. Glader har nog garderat..Olhaver vill jag ha högre upp. Tror mycket på honom.
RagnarLodbrok: Blir säkert någon AHL-spelare, men personligen hoppas jag att man är och hugger på Istvan Bartalis, senast i Vita Hästen. Riktigt bra alla gånger jag såg Hästen förra säsongen. God för 1p per match och känns som ett säkert kort.
Olhaver in i tredje med Jellvert och LP istället för Björklund. Tror Olhaver är ett uppköp där sett till helheten, kanske inte gör lika många kassar men tyckte Björkan försvann ofta i 5 mot 5. LP/Åhström som tredjelänk där även i år, ett år starkare och kommer säkerligen vara bättre än förra säsongen
Ohlsson > Rosdahl, Svenningsson > From i andraformationen. Aagard känns lite mer spännande framåt än Olofsson också. Men vi säger väl Aagard = Olofsson tills vi sett honom spela. Överlag känns även andraformationen mycket vassare än fjolårets.
Fjärdekedjan blir likadan och fortsatt en mardröm att möta.
Förstakedjan blir såklart omöjlig att ersätta, men kanske kan Glader hitta en ny Tambellini även denna säsong?
Samma fjärde som förra säsongen, men tycker tredje och andra känns som betydligt mer intressanta konstellationer här, än föregående säsongs. Får vi in riktiga smällkarameller till första så ser det riktigt spännande ut!
puffe: Jag gillar ändå att Donald B levererade 28 NHL-poäng på en säsong hos Canucks. Mer än Dalle eller valfri division 1-lirare hos Löven om de så skulle passa varandra hela livet och skjuta på sin garageinfart.
Costanza: Haha, det är ju så många klubbar räknar. Skulle Norlinder gått till Frölunda Pigs när han var 17 kunde dom sagt att han var en egen produkt. all heder till Kramfors och MoDo, Kramfors för att dom fostrat och MoDo för att dom förädlat denna diamant. Hoppas han går direkt till NHL nu bara,vill inte se han i nån annan svensk tröja än MoDos o Tre Kronors
gizzo: Funderar på att flytta till Övik då jag ser hur jävla efterblivna ni Lövare är när ni först nu plockar fram halsduken och viftar och börjar snacka goja. Har inte sett nåt gröngult i stan på åratal. Ni är seriöst dumma i huvudet...107,000 går ju inte på matcherna så jag bor kvar ett tag till...
Costanza: Varför bor du i Umeå om du när du spyr så mycket galla över staden? Det märkliga är ju att du inte har samma attityd när du pratar med dina arbetskollegor ;)
KB: Vi är bäst. Hela SHL önskar att de vore MoDoiter. MoDo behöver inte hålla på att stressa. Alla de som kan hockey kan se att MoDo Hockey står där och lyser som den bästa hockeyklubben på planeten och sen kommer kanske Frölunda ibland förbi och ber om att få låna lite av skenet. Ja, ni får låna Victor Olofsson och låtsas utveckla killen. Kommer ändå alltid vara övikskillar som hänger i taket och vinner poängligor i NHL.
Gavelo: Senaste säsongen så hade vi 9 ordinarie MoDo-fostrade spelare på kontrakt (11 med Wernblom och Åhström). 5 ungdomar och 4 äldre. Lägg därtill 7 juniorer som var uppsatt i truppen vid något tillfälle, där 4 st fick signifikant istid (Wallinder, Wahlgren, Wahlgren, Styf). Ännu fler juniorer cirkulerade på a-lagsträningarna.
Vi går i nuläget in med LP, Åhström, Hägga, Wallinder efter att ha tappat talangerna till SHL. Styf knackar på dörren och potentiellt så har vi även Edwin, Tommy och/eller Hedman som kan spela till höst också.
Jag håller med om att föreningen rent av har överträffat förväntningarna.
Från Hörnefors: Med Hedberg så kommer det bara komma in yttligare 2 forwards och det är minsrc1 trasatlant dom går också in i 1:a linan! Tror jag.
Sedan tror jag Tommy kör 1 år till och Viklund kritar på för 2 år . sedan kommer Glader köpa 1 back till. Då har jag räknat med att Frank är klar! Så kommer vi att börja!
Från Hörnefors: E.Hedberg tar det lugnt och lägger in 35 puckar, ja lite av det som blir över-liten AHL-center som tekar till sig själv och inte gärna släpper pucken men ändå sätter 34 puckar-stor AHL-sniperhögerforward/center som har en slägga som Hägga och gör 33 tveksamma mål...
Jag tycker att LP och Åhström är svåra att placera, det krävs en ordentlig utveckling på dom för att ta en plats i andra eller tredje och då slå ut någon annan.
X-Corrado Mikkelson - Öhman Dahlroth - Wallinder
Tommy E - Styf
Corrado kommer nog som artist i Oktober,och möjligen kommer X också efter säsong start.
Nucky: I vanlig ordning så lyser något som överhuvudtaget har något som helst med Medelpad att göra med sin frånvaro. Så har det alltid varit med få undantag.
jonsson: Äh. Vi har lika mycket som de andra. Sen låtsas Löven vara fattiga med sina Umeå-sanningar som Glader garvade åt. Han sa ju att det är ett kallt krig med Kenttä. Som Umeå-MoDoit vet jag att det stämmer då Löven-Jesus medvetet sprider ut fel information om MoDo. Såg det på plats på lokal. Vilken räv. Nu ska vi på rävjakt....
Återvändarfonden: Swisha belopp till: 123 540 02 70
Stämmer summan 1 673 365 ? Eller är den större idag