Monno: Om vi får köra lite silly, högerskyttar som behöver få lite fart på karriären. Denna kille minns jag med lite potential. Kanske något för en andrakedja.
Rytter: Om det är så att Sunken var Gladers val och han tycker arbetet med honom funkade bra, rekommenderade honom och verkligen ville arbeta med Sunken. Och sen avgår när han blir överkörd av styrelsen som väljer Karlin istället. Ja då förtjänar faktiskt Glader respekt som står för vad han vill och inte bara accepterar att bli överkörd.
Rytter: Nu såg jag inte första perioden men den intervjun var inte speciellt smakfull. Nä nog håller man på Mora här, dom har verkligen presterat bättre än vad jag trodde på förhand denna säsong.
S-vikaren: Sjunga "Hata Skellefteå" och se ta in Wallson som pendlar frekvent hem till Twin Peaks. Löven-logik...Det är mycket hockey kvar. Ingen bra räddningsprocent på Poulin, men kan ju stänga igen. Löven var nog säker på seger idag.
Framförallt verkar dom sakna allt vad ödmjukhet heter. Efter första när Ottosson intervjuas så tycker han ju att dom är så mycket bättre än mora och att mora bara åker runt och vill kontra och försöker filma. Detta efter en jämn period där lövens 2-0 kommit efter rena bjudningar och inte bra spel och långa anfall. Säger ju att bara dom fortsätter så ska dom vinna detta tryggt.
Tycker nog mora var de vassaste i denna match och förtjänade en seger efter full tid.
Jobbig press på löven nu när man släppte första matchen, nästa är ju en måste match för sedan ska man ner till mora för dubbelmöte.
Robin Ztorken L: I vanliga fall hade jag gärna sett Löven nå SHL, men med tanke på hur... ehm... "sympatiska"... deras supportrar här framstår, är det svårt att inte garva lite inombords.
Lövens defensiv är alldeles för svag att nå till SHL. Ser man på dagens match så tar det stop redan i kvarten. Tycker få Lövenspelare visar rätt inställning
Rytter: Ja, OSL jobbar hårdare, är yngre och är bättre över utanför anfallszonen: Karla är rejäl spetskompetens i anfallszon, men utanför den är han bara vilse.
Bägge är spelare som kan vara aktuella för SHL. Skulle jag sitta som GM i en SHL klubb och söka efter en högerfattad målskytt så skulle jag nog ha OSL högre än Karla, främst pga. åldern och den potential som finns. Sedan är OSL en riktigt snabb och rivig spelare så tar han inte plats i 1/2 kedjan kan han alltid spela i 3/4 i ett shl lag.
Även Wernblom bör finnas på SHL klubbarnas radar, det sägs ju att Aagaard har SHL intresse, söker man en center måste ju Wernblom stå betydligt högre upp på listorna.
Mora tycker jag imponerar, tycker dom äger och driver spelet mot löven på bortaplan. Skulle något lag vunnit på ordinarietid så borde det varit Mora. Tredje var ju bara en väntan på ett moramål.
Dom har verkligen fått ihop spelet och är väldigt konsekventa i hur dom vill spela, sedan har dom två riktigt bra offensiva kedjor och kedja 3 och 4 är riktiga rollspelare. Mora har hittat en bra hierarki och rollfördelning i laget.
Heyerdal: Fy fan vad feg han är Hutchings. Late hit/slew foot senast. Med en striktare domare kunda han åkt på fem även om det varit hårt dömt. Det var framförallt så fruktanvärt fegt och onödigt. Fanns inte en chans att nå pucken, utan bara en feg hämd på någon som helt omöjligt kan försvara sig.
Costanza: Klockren analys! Skulle möjligtvis tillägga att han skulle behöva lite mer skinka innanför västen så han inte behöver köra enkelriktat i tung trafik👍🤡
Jalapeno: Jag gillar det inte, detta sätter i så fall Västervik i en olustig situation. Att Modo kontaktat V-vik och vill aktivera klausulen har jag inget emot, men har Karlin redan skrivit på så känns det tyvärr inte bra.
Silly: intervju med Lindevall i ÖA efter segern mot Kiruna, han var väldigt nöjd med förtroendet han fick i Modo i vinter, blev mindre sista tiden då Modo tog in fler spelare men inget gnäll om det utan jätteglad att det löste sig med utlåning till ÖHK o betonade hur viktigt det var att de klarar sig kvar även för Modo , verkar vara en jordnära grabb !
Sunken känns bitter, känns som mycket av det som hänt i dagarna beror på detta. Sunken är Gladers alternativ, men styrelse mfl väljer Karlin.
Vill till att dom gör rätt val, misslyckas Karlin blir det väldigt jobbigt och man kommer ifrågasätta varför man inte fortsatt med Sunken som fått ordning på försvaret i sista matcherna.
SKiLMY: Jag tycker man ska in Omark som en tredjelänk i tränarstaben igen. Han har fortfarande ett år kvar på kontraktet och jag känner fortfarande att det är en bra resurs för klubben.
Såklart förutsatt att näste huvudtränare inte är emot det.
Randy Marsh :Håller med han såg väldigt spännande ut på slutet,
Och andra sida så syntes det hur under isen vi var , När en junior går in och står för vad vi tycker då ett bländande spel som forward!
Men absolut så har han potential att blir en stjärnspelare, vilket Sundqvist & Abbots såg. En oslipad diamant. Jag hoppas på att han lyckas nu i Rögle! SHL eller i deras J20 eller han kansje lånas tillbaka hit utan lovad topproll😏
Rockwood lyfter inte riktigt i Ilves: "Efter det var många envist övertygade om att det var en toppanfallare, även om det var lätt att se att killens lunch helt enkelt inte räckte. Nu när Rockwood har piskat pucken på sin scen några gånger anses han vara en författare och inte märkt att holistiskt spel är långt ifrån vad som krävs i Ilves."
minns jag rätt fick modo ca 7-800k för hellkvist, leksand betalade den nya lönen för hellkvist som modo hade betalat sen januari plus att det skulle spelats en träningsmatch mellan lagen i övik men den blev inställd pga corona. karlin kostar inte 200, lite till. ros har ingen aning om nånting men det är inget nytt :)
Kevin Clark ledig är på väg bort från Rapperswill?
Vi får köra en Leksand!
En riktig dyr/vass 1:a kedja. Som får göra det!
Vi vet idag att vi kommer ha ett stark försvar och bra målvakter