1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531058 inlägg · 4122 ämnen

« · 2253260 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


MoDo - Västerås 2021-11-09
Äntligen matchdags igen🥳 nu går vi in med "revanschlustaenergi" och klämmer till gurkorna med en trepoängare! Gooo MoDoooo!

Sv: Silly season
Silly:
Tydligen skall Bratislava ställa in säsongen enligt Vikfancentral. Tor Immo är alltid intressant vi skulle få en bra skytt i PP

Sv: Silly season
Ogie Ogilthorpe:
Nej det stog att der var en scoutingresa för att titta på spelare, sedan direkt till JWM!
Och titta där!

Sv: Silly season
M Horava: googlade på Adam o gick tillbaka hit o blev ganska brydd.. Adam lång karriär i Brynäs såg jag, snabb var du !

Sv: Silly season
M Horava: Tack! Nu kan jag sova lugnt ;-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:
Med mer tid menar jag att han sannolikt inte bara har Modo Channel att fokusera på.

Sv: Silly season
Heyerdal: Haha! Jag skrev Adam först men det kändes inte rätt.. satt och tänkte att jag hade önskat att Emil Molin var mer Modoit än vad han är och i såg att det var Emil som Pettersonpajken hette.. :-)

Sv: Silly season
Heyerdal: jag är för trött läste Adam Pettersson men ser nu Emil P kan det bli så tokigt eller vad?

Sv: Silly season
M Horava: alla bekanta förutom Pettersson ingen jag minns?

Sv: Silly season
Silly: Ja, vi går upp i år och plockar tillbaka Karla, Tambelini, Jonson, Rosdala, Olofsson, Emil Petterson, Berglund, Hedberg, Wernblom, Stål-Lyrenäs. Å Jocke Lindström på det (!) Målisen kan ni nog gissa.

Sv: Silly season
Smurfen: Förra året iallafall så spelade sonen i andraligan i schweiz. Kan ju vara mer av en social visit också.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: I ärlighetens namn tryckte ju Jon själv på att kommunikationen med fansen måste bli bättre när han klev in. Tycker även han var klockren med sina Kurt Olsson-reportage från barmarksträningen och isträningarna.

Att kvaliteten har gått utför på sistone kan bero på en massa saker, men att han behöver bli varm i kläderna köper jag inte.

Jag kan även känna att journalistyrket har blivit ett jobb för de bekväma. Man läser lite på sociala medier och kollar på lite YouTube-klipp. Sedan ägnar man ett par dagar åt att skriva en krönika. Vore intressant att se hur många tecken de som är mest aktiva på HS skriver på ett år jämfört med en sedvanlig sportjournalist.

Sv: Silly season
Silly:

Är glad för Jespers utveckling, från ratad i elitserien och allsvenskan till Danmark och tillbaka till allsvenskan för att jobba sig upp till shl, och nu får han belöningen med ett bra kontrakt.

Visar att det går att få en bra karriär om man jobbar hårt och har tålamod då kan man ta den långa vägen. Många unga spelare borde se och lära, det är inte när man är 17-20 man ska ha de stora kontrakten och shl speltid, utan det kommer senare om man borrar ner huvudet och jobbar hårt.

Jesper lär vi ju inte få se så länge vi är i allsvenskan och han lär nog inte vända hem på ett par år utan vill nog ha bra kontrakt I Europa och tjäna pengar, och det gör han helt rätt i.

Vi ska inte bygga upp förhoppningar som timråiterna gjorde med Lander.

Sv: Silly season
{8879}: Jo visst gör han det!
Fast inför nästa säsong.
Han har börjat jobba med den redan nu att få några redan klara.
Jesper kommer nog att erbjudas ett 3- års kontrakt 👍😁👍
Sedan blir den en förlängning med Vigge. Han kanske hittar en rightare redan nu som han skriver 2 år med!

Det är skönt att drömma!😴

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Jag blundade och höll för öronen när jag såg och hörde klippet 🤢


Sv: Silly season
Smurfen:
Han hämtar hem Jesper Olofsson :)

I wish

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Kommentatorns uttal är väldigt nyskapande. Timrå 'tjocköppnade'. Man borde gjort en ordlista till detta klippet. Uttalet av spelarnas namn lämnar vi därhän

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
"Hockeyallsvenskans jättemiss"
Känns väl snarare så att cmore inte vill att båda ligorna pausar samtidigt.
Hinken nämnde inte Aagaard så vi verkar inte tappa honom!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
bengt88: Han som klackade bättre än Zlatan

Tillägnad alla MoDoiter och Timråiter, såklart
Uppladdat:

500x0-received296084859038973.jpeg


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Forsberg

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Hermansson?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Horava?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Tränaren idag 🤔

Sv: Silly season
Bössa 68: jaja allt är svårt för mig , men kan vi inte swicha?

Sv: Silly season
Werner: toppen Werner, man blir lmponeradn🤣

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Dagens tröja nr 8:

Ett namn som funnits med länge i MoDo
Uppladdat:

500x0-received1019758355535699.jpeg

500x0-received744742863588625.jpeg


Sv: Silly season
Bössa 68: precis den föll inte i smaken direkt, men jag la beslag på replicatröjjorna 86/87 och 79an istället plus några nya kepsar 👍 bra att det finns andra sätt att bidra på

Sv: Silly season
Smurfen: Tror på nåt i andraligan. Sonen är väl där och dubbelarbetar kanske.

Sv: Silly season
KB: Jag såg nu att han har nyligen kommit dit så vi kan nog glömma honom!

Sv: Silly season
Silly: Han ser ju ut att ha kontrakt med Bern eller har jag missat något? Tror inte vi kan köpa ut en snubbe som lyfter lönekuvert i NL och KHL.

Sv: Silly season
Smurfen: Jag tror på den här killen!

Sv: Silly season
Werner: ja Werner jag vill gärna pynta men funkar inte sorry

Sv: Silly season
{8839}: menar du att Tik försökt smita från skatt? Inte så lite heller 400.000kr

Sv: Silly season
Werner: jo du Werner du dissa nya tröjan
Vad jag minns, jag köpte den för modos bästa, vad gör du ?

Sv: Silly season
Tarasov: Skriv inte om det andra !
Man vill att det skall vara lugnt en stund ,en dag , en vecka , en månad , ett år !
Inge vingel tack igen .

Sv: Silly season
Smurfen:
Härligt bara att hämta hem sen då

Sv: Silly season
Tarasov: Enligt ÖA så är Hinken på en scouting resa i Schweiz å kolla på spelare nu.

Sv: Silly season
Bössa 68: modotillshl.se där pyntar man, och har du inte gjort det innan så pyntar du en del retroaktivt också ;)

Sv: Silly season
Tarasov: Är Olofsson nåt att ha då? Tycker han mest framstår som seg och ointresserad

Sv: Silly season
Costanza:
Odeen Tufto/Jacob Olofsson och ja kanske Tim Söderlund eller Lars Bryggman .... lättviktare men mkt skicklighet

Sv: Silly season
Bössa 68: var pyntar man modo till shl?

Sv: Silly season
dempa: oj här snackar vi 😀

Sv: Silly season
dempa: Lät dyrt!

Sv: Silly season
Costanza: Smotherman, Bartecko & en enbent Robert Döme.

Sv: Silly season
Tarasov: Vad kommer in till oss vid januarifönstret?

Sv: Silly season
Heyerdal:
Viktor Liljegren lånas ut till Västervik.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov:
Uppsnack och tränarintervju är inför match är gratis, eftersnack är premium. Att Jon är småbarnsförälder tycker jag inte är någon ursäkt, det är det många förvärvsarbetande som är. Uppehållet är väl ett utmärkt tillfälle att lägga in lite grejer i modochannel, det är deras skyldighet iom att de tar betalt för det.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Saleva:
Ja det var 9 dagar sen det var match så det tycker jag är fullt rimligt, sen har Jon barn så kanske varit sportlov i veckan. Man kör uppsnack och eftersnack när det är hemmamatcher och lite intervjuer med spelare,tränare inför match. Jon skall dessutom täcka all kommunikation inte bara MoDo Channel. Sen har jag full förståelse för andra människor har andra önskemål

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
bengt88: Bra att han får matcher!

« · 2253260 · »