puffe: Inför kvällens matchen vill jag bara nämns att Leksand har 10 st spelare borta . Ska vi tro på en enkel match ? Visst tror man det .. Leksand är ett enkelt lag 😉😄
M Horava: han har haft lite otur den gode Kaut, för när Colorado var väldigt skadedrabbat och hade ont om folk så var han själv skadad så han kunde inte utnyttja den chansen till extra speltid. Jag tycker definitivt han är god nog för en tredjekedja i NHL, sett till hur bra han var hos oss.
{5647}: Ja, Jag håller med att han är för bra för allsvenskan, men han har varit i klubben och om han får besked om inget mer spel i NHL i år är det ju ändå möjligt för Hinken att matcha monsterlön i två månader.
M Horava: Alla som en gång(nästan alla då...) dragit på sej MoDo-tröjan känner ju av magin. Man vill ju bara tillbaka. Men detta kan nog bara Herr Kaut själv svara på, självfallet hade han bidragit enormt, så en vacker dröm :)
{5647}: Vad tror ni här inne? Skulle Martin Kaut kunna tänka sig att bli utlånad från februari och framåt? Jag tror att han hade gjort det helt suveränt under Karlinhockeyn särskilt nu det senaste då laget har börjat spela lite hårdare. Vad tror ni? Har Hinken så bra kontakt med Colorados organisation så att dett skulle kunna vara möjligt? www.eliteprospects.com/player/237068/martin-kaut
{5647}: Låter rimligt, för Donald fick lite mer speltid sista delen av hans senaste sejour här. Perra känns lite mer flexibel är Forsberg, bara min känsla dock.
{5647}: Tycker dessutom att han kunde fått lite mer speltid av Forsberg. Vem kunde skymt en målvakt bättre i PP än Brashear? Fanns ingen back som kunde flyttat på honom.
Nucky: Donald var precis som du beskriver en värvning som fungerade som ett statement, Donald var inte här för att han skulle vara ett lyft oss sportsligt på isen utan han var här för att ”städa” och lyfta fokuset från övriga laget och nog fan var detta en lyckad värvning för den uppgiften. Donald var precis vad Modo behövde där och då i den roll han skulle fylla.
{5647}: Det var en impulsvärning av Foppa, men samtidigt förstår man att de kände att något måste göras. Vi hade så många duktiga juniorer som var lovligt byte för huvudjägare som Laine och Jämtin i HV exempelvis. Var en passning till SHL att om inte ni löser det kommer vi plocka in folk som löser det åt oss. Gillar ändå att man visade handlingskraft.
puffe: Ja, man skämdes över den till synes obegripliga värvningen, men utanför isen har jag förstått att han var väldigt bra för gruppen. Man städade av Hästen med 4-0 i matcher, mycket för Brashears lugn och förmåga att lyfta andra. Dessutom fick han mycket rubriker som tog pressen från andra.
Foppatofflan: Värst var ändå när han fick förklara varför Brashears kompis Geatan var med. Glömmer aldrig reaktionerna på dom värvningarna(Geatan spelade dock aldrig) men jag tror det var Monno som skrev nåt i stil med: ”så planen är alltså att ha Geatan på tur att äntra isen för att slå in skallen på någon efter att Brashear fått matchstraff?!” 😆😆
Foppatofflan: Alltså kan det bli mer pinsamt? Snacka om att bli överkörd som sportchef? Jag gillar det inte och jag är en utav få som även tycker att det var största pajasvärvningen någonsin.
Smurfen: Var lite skeptisk till förlängningen med Svenningsson, men får erkänna att han överraskat positivt. Med dansken är de svåra att spela mot med tanke på den speed de har.
Robin Ztorken L: Han är rätt beroende av att få puckar att jobba på. Han är inte direkt en dribbler,utan använder sin fart. Därför behöver Han puckar där han ställs mot en back där det finns yta att nyttja speeden.
Jag tycker att han var riktigt bra från början när han och Macmaster var oskadda. Tillsammans med Mannberg och en frisk Macmaster kan den bli en oerhört bra tredjekedja, som få lag kan matcha.
Tror dock Folin är tillbaka snabbare än Macmaster.
Charliejfz: Detsamma och när jag ändå tittar i spåkulan...Rögle vinner guld till våren samtidigt som MoDo går upp. Då är det klart som korvspad att Tambellini kommer 'hem'
Blake: Kan väl tycka att Näsen gjort det ruskigt bra i den rollen. PP i 57% de senaste fem matcherna behöver man inte skämmas för. Ser då hellre en speluppläggare i andra pp. Gärna rightare
{9682}: Jag vill gärna ha en till Big Sam. Eller en högerfattad avslutare i PP av bra SHL klass som vi lovar fortsättning ifall vi går upp. Ösa pengar på en, för allsvenskan, svinbra spelare.