Nucky: MoDo har gjort det bra utan Folin och MacMaster. Visar att klubben har byggt något bra på kort tid. Inte så säker längre att det blir bättre med nya spelare i vår.
Samma inloggning som allehanda, för er som har det. Han menar att klubban styrdes upp i ansiktet via Woods handskar... "Klubban byter riktning av touchen mot handsken, det är absolut inte medvetet någonstans, jag ska markera bara och det slutar olyckligt".
{9682}: Det som slår mig är att han nästan alltid använder motståndarens egen fart. Sällan han laddar med hög fart för att smälla utan snarare att han glider in i deras bana i sidled.
Sen finns där enstaka tveksamma där han hoppar in i tackligen.
jonsson: ja nämndes i sargstudion efter matchen de tyckte att löven borde haft med ett par junisar åtminstone för avlastning några minuter, 7-8 borta tror jag de sa
{9566}: Kollat flera gånger på Nick Kronwalls top hits, och den killen har aldrig blivit avstängd. Rena hårda smällar i bröstet. Ansvaret har varit på den som tagit emot smällen.
Verkar som Löven slet hårt mot Västerås med endast 16 spelare, sjuka/skadade bl a. Dom skulle behövt en egen juniorverksamhet att luta sig lite mot ibland.
Gavelo: Karlin har fått ordning på O.P och jag tror han skulle göra detsamma med lill-Werner. Nu har aldrig O.P spelat speciellt farligt likt en huvudjägare, men han har förr dragit på sig rätt mycket onödiga utvisningar.
hanzon: Håller med, men nu spelar han ju såhär tyvärr, ofta på fel sida gränsen, och det är den enskilt största anledningen till att jag inte vill se honom i Modo. än.
hanzon: jag har sett det i även i de yngre leden hos Modo , en dålig attityd och dåligt uppförande i matcher . Man skall liksom skrämmas före matcher , tjafsa , spela fult tex: efterslängarna mm.
Bad_Brett: ja, nu är det dags för Tikkanen. Inget fel på Tex, men jag känner att Tikkanen behöver stå och få några bra matcher i kroppen och visa Tex att han inte är given bara för att han var fenomenal mot Löven. Just nu är min alldeles egna känsla att jag inte litar på Tikkanen och jag vill att Tex står varje match. Det är inte bra. Matcha in Tikkanen igen, helt enkelt så att jag slipper känna tvivel.
Gavelo: Dessa respektlösa odågor, kan ju fullständigt förstöra en annan människas liv. 7 respektive 5 matchers avstängning är rimligt i dom här fallen.
{8879}: Både Hutchins och Wernblom får förhoppningsvis långa avstängningar. Hutchins är sä jäkla fegt. From har exakt noll chans att se honom eller försvara sig. Woods hade väl inte mycket till möjlighet att undvika heller, men även om det gör rejält ont så är väl ändå Hutchins större skaderisk på.
{9682}: Tack. Fördelen är väl att varje gång jag skriver om det är, så blir skriptet bättre:) Ska kolla lite mer på lagtillhörigheter/journalister snart.
{5647}: Sista utvisningen på Sylwander är direkt felaktig. Man får vinna tekning genom att sparka pucken från och med i år. Det var en av regeländringarna.
Tarasov: I överlag ganska gynnsamma resultat igår kväll. Mest det som känns surt med att vi inte kunde knipa någon extra poäng på det när vi ändå var spelmässigt mycket bättre än Mora.
Tarasov: Börjar bli sugen på att bänka Sylwander. Dåligt positionsspel, huvudlösa utvisningar och ganska dålig på skridskorna. Han är verkligen ingen center, utan ska vara ytter eller inte alls. Kanske borde han vila någon match.
Nej, väldigt fantasilöst och statiskt pp-spel man visade upp ikväll, men man lyckas ändå skapa rejält tryck, speciellt efter Wernbloms fadäs.
Men är som sagt inte helt övertygad om att pp-målen mot löven skulle vara inövade varianter, tror det var rätt mycket slump inblandat i kombination med ett uselt boxplay.
{5647}: Jag fick för mig många gånger att isen verkade vara riktigt dålig, redan efter 6 minuter i första perioden var isen alldeles mjölkvit och man såg snöhögar överallt, dessutom var det många som tappade skären och det var otroligt mycket pucktapp av båda lagen. Kan ha varit en bidragande orsak till det dåliga passningsspelet i PP?
Gavelo: Vi var egentligen spelmässigt bättre än Mora, men hade en felprocent långt över vår normala nivå. Det blev tydligt i försvarsspelet där vi missade massor av markeringar. Det blev också uppenbart i pp där vi missade väldigt många passningar. Vi kom aldrig upp i det pucktempo vi hade mot Löven, för puckarna satt alldeles för sällan på bladet.
{5647}: Tycker du är onödigt hård i den bedömningen, Modo spelar större delen av matchen snudd på felfritt, dock gör vi några riktiga banala misstag som Mora utnyttjar i princip till 100% samtidigt som vi hänger 3 i virket, har ett mål som bedöms bort efter videokoll och vi skjuter nästan 50 skott på mål.
Jag tycker inte vi stjäl någonting, vi är det klart bättre laget och hade vi haft liiite mer tur med spelet så hade vi avgjort denna tillställning efter halvtimmen spelad även fast vi slarvar och faktiskt bjuder Mora på 4 mål.
Ställ Tikka i kassen till nästa match och plocka in Folin igen så blir det bra.
Tarasov: Vad lyfter vi in genom januarifönstret utan att störa gruppen? Rätt bra att vi har spelare som Ohlsson, Tjärnström m.fl Gäller att vinna. Allt handlar om det. Jag tror inte att vi denna säsongen satsar, men det skulle sända vissa signaler om MoDo trycker in ett par megalirare nu. Megasniper kliver in och MacMaster kliver ut på en kant, bredvid en ny toppcenter.
Monno: Tänkte samma sak, kul att se Igor Larionov på isen igen. Dock 'lite' fantasilöst att döpa sitt barn till samma namn. Prata om att ställa krav på pojkspolingen. MoDo hade ju Miroslav Horava och sonen Miroslav.....
Monno: Nu har jag inte specialstuderat pp-situationerna mot löven men känns väl som att några "varianter" mycket väl kan ha varit stundens ingivelse där allt klaffade.
Stjärnorna stod rätt helt enkelt.
Annars hade man nog plockat fram dessa varianter lite oftare.