KB: Jag satt föresten och lyssnade bakom honom en gång på Arlanda terminal 5, jag gillade inte honom och hans överlägsna, oödmjuka stil när han pratade om någon som inte bokat hans business biljetter enligt hans önskemål,
Det minnet sitter också i, jag har lärt mig att känna igen lössen på gången, så att säga
Han har sysslat med det här under väldigt lång tid och har bevisligen ett väldigt stort nätverk av kontakter. Man kan anta att han har möjlighet att nysta i spelarövergångar på flera olika håll.
TickledDonkey: Sen kanske det inte är skitintressant för alla att veta hur de andra lagen värvar då det inte gäller MoDo, så jag kan ju dra mig tillbaka in under min stubbe igen om MoDo-boken inte finner det så intressant😁
KB: Ok, hade inte mera än bara hört talas om TickledD sedan innan, Kanske beror på att Mr”fetknopp/fåntratt”Madhawk får stort utrymme i en av kvällsblaskorna…
Jag har alltid undrat hur det kommer sig att den där Mr”fetknopp/fåntratt”Madhawk ofta får reda på heta hockeynyheter först av alla?! Är det bara jag som tycker det?!
Tarasov: Imorgon på Uppesittarkvällen blir det Grevinnan och betjänten "Same procedure as last year" och "Ring klocka Ring". Innan det ska Frontschwein presentera filmen Det sjunde inseglet och läsa några rader från en Lars Norén-pjäs.
KB: Här håller jag med fullt ut, skulle inte förstå alls om hinken varit på honom tidigare och varit intresserad om han nu skulle va lat osv. Jag tror detta är en fullträff även om prislappen är hög. Men sen är jag ju otroligt partisk här.
Rytter: nej, men man ska också tänka att många spelare brukar ge extra i slutspel exempelvis så inte säkert att det blir ett problem den korta tid som är kvar
Gavelo: Typ halva vårt lag har ju spelat med Kelleher i Oskarshamn så vi lär ju ha bra referenser. Hinken/Karlin bör känna väldigt starkt att han passar in i gruppen eftersom vi har varit på honom så pass länge. Om man ska hitta något positivt med den här potentiella värvningen.
Jag satt föresten och lyssnade bakom honom en gång på Arlanda terminal 5, jag gillade inte honom och hans överlägsna, oödmjuka stil när han pratade om någon som inte bokat hans business biljetter enligt hans önskemål,
Det minnet sitter också i, jag har lärt mig att känna igen lössen på gången, så att säga