Vi är ett sämre lag utan Modigs. Jag säger det inte ens för att vara provocerande, det bara är så. Förstakedjan har totalt gått ned sig. Hoppas inte Löven snor tredjeplatsen.
henkeiskogen: Jag tycker Modo spelar ganska bra, bra fart och vi försöker smälla på, men vi är ett sämre hockeylag än Hv71 , simple as that.
Vi har mött Hv under säsongen där dom har haft enormt många spelare borta ändå förlorar vi 3/4 möten, idag har dom fått tillbaka några spelare och då blir skillnaden i kvalitet tydlig.
Låt årets säsong och slutspel bli en lärdom att vi kommer måsta värva många stjärnor inför slutspurten oavsett om vi ligger topp 3 i tabellen
henkeiskogen: Nja, MoDo stod upp otroligt bra i hela första perioden och stora delar av andra perioden, MoDos utvisningar stod för en stor del av underhållningen i andra perioden…
{5647}: Tycker vi har en dag där inget funkar vi gör ingen dålig match men räcker inte riktigt till. Det kan bero på att HV är bra eller att vi helt enkelt har en dålig dag. Men man kan inte riktigt utesluta HVs kvalitet, om vi möts fler ggr har förhoppningsvis Jelisejevs kommit igång och MacM är den förstecenter vi värvade honom som.
{5647}: finns få, om ens någon, på detta forum som är så pass arrogant och otrevlig mot andra forummedlemmar, så du får nog lugna dig med dina personpåhopp. Du har en översittarattityd som jag inte tror uppskattas av många.
Modo-Målet: Idag har Samuelsson fått sina backar att spela tufft och vi är fullständigt chanslösa i närkampsspelet, det ser ut ungefär som vi har spelat mot Hv det tidigare 3 mötena.
Sputnik: Det bör dom väl , dom lär väl ha uppsägningstid som oss . Att tappa pengar måste vara jäkligt skönt för att komma ifrån Putins KHL . Familjen jublar .
Som sagt. Ska vi vinna sånna här matcher då måste även tredje och fjärde linan producera. Även i ett slutspel. Håller inte att dom bara målar på mitten och bottenlagen. Där har Gradin nått att fixa till nästa säsong.
Bad_Brett: Modigs är bra på att slå sin gubbe och därigenom får snurr i anfallszon med sin kedja. Woods blir bortplockad när han ska dra sin markering.
Tarasov: Ja det är som surt, vi MÅSTE sätta de chanser vi får nu och även om vi gör det så kanske det inte räcker men vi ska fan inte gå ifrån denna match utan att ha försökt. Spenderat typ en period i boxplay och det står endast 3-0 för HV som är ett förklätt SHL lag i HA. Det hade kunnat stått 10-0 lika gärna om vi inte var tillräckligt bra och hotade.. Hela vägen in i kaklet nu! Riley skjuter oss till friheten nu!
Bad_Brett: Karln har fått hur mycket Credit som helst av MoDo och deras fans. Hockeysnack är en väldigt liten men ack så betydande klick. Men vart vill du komma med dina påståenden?
Gavelo: Nja, om vi ser till tidigare matcher har det varit jämt så att redan nu säga att HV tar shl-platsen utifrån den här matchen är för tidigt. De har ju förlorat en hel del matcher mer än vad experterna trodde när serien startade. Det som händer i slutspelet är att det kommer in nerver. Tänk bara på den hemska matchserien mot Leksand 2016 - vi var ju många gånger bättre i flera matcher men ändå gick det som det gick. I en avgörande match nere i Jönköping kommer de inte att spela som idag...
{7639}: Blir lätt så som matchen utvecklats, frustration och man vill så mycket. Tror Karlin trycker på att få grabbarna o fokusera på Rätt saker. Nu kör vi
Det var kanske att ta i. Klen tröst oavsett.