"Under Alexander Wiklunds fyra år i Umeå har det blivit många matcher mot Modo där man kan hävda att rivaliteten växt säsong för säsong, i brist på möten med den sanna ärkefienden Skellefteå AIK. Wiklund själv tycker däremot inte att det är så mycket rivalitet att prata om när det gäller laget från Ö-vik, i alla fall inte från Björklövens håll.
– I Umeå finns det bara en rivalitet och det är Skellefteå. Någonstans ser Modo det som en större rivalitet än vi gör, men det är ändå en extra krydda att möta dem kontra vissa andra lag. Det märks ändå att folk går i gång lite mer på det, säger Wiklund.
Varför tror du att Modofansen ser det som en större rivalitet?
– De försöker väl febrilt hitta något att greppa vid, men jag har inget bra svar på det. Man må vara Modosupporter för att förstå det.
Men det är inte någon extra het stämning på isen?
– Egentligen inget jättespeciellt. Rivalitet kan ha byggts upp mot andra lag när man har haft tuffa bataljer i slutspelet. Sedan ligger vi nära varandra geografiskt och man känner av det på publiken att det betyder extra mycket. På isen försöker vi hålla det som vilken match som helst."
SHL känns som ett långt sömnpiller ibland, mest spännande är matcherna mellan de två lag som åker ur SHL Spänningen finns i HA!!! Och, de sista veckorna också i hockeyettans kvalserie, de är också kul att följa.
Silly: De som saknar kontrakt får nog gå och man satsar för inte slåss i botten, går de upp lär EA stann. Norbe och Billins får gå rimligen köper man ut Torp.
Tarasov: Vad tror du om HV,s backbesättning. Torp, Ytterell, Norbe, Bohm, Bertov och Billins , Får dom hänga med upp? Om dom hamnar i SHL? Får dom behålla E.A eller tar han chansen på annat håll?
Jan-Erik : Djurgården kommer tappa mer än halva laget. Kruger kommer inte nu. Brodin kommer! Armalis till Leksand Sörensen till Schweiz. Lekkerimäki till Rögle.
Salak kommer dom förmodligen inte heller ha kvar! Svedberg vill spela högre upp!
Heyerdal: Norrland lever lite då. Timrå slog ut Mesta mästarna och Östersund o Hudik går rent. Då förväntas vi vinna 2 serier till då så är summeringen, en ganska god säsong för Norrland(Umeå räknas inte)
Smurfen: Nu är Glada Hudik i allsvenskan, dock 9 matcher plus några minuter av 10onde matchen kvar, Östersund ligger tvåa. Kul att båda spelar borta också. Är det Norrlandslag som gäller denna säsongen?
KB: Å fan , trodde inte Färjestad hade juniorverksamhet. Att dom nedlåter sej till sådant. Men heja Almtuna. Dom är värda att gå upp, till skillnad mot SHL-lag som inte bryr sej om juniorverksamhet. Man blir så himla trött på SIF
Smurfen: Apropå något helt annat. Almtuna håller på att kvala upp till J20 Nationell. Ligger klar etta i kvalserien och verkligen plöjer igenom motståndet vilket är ganska anmärkningsvärt. 8-0 mot Färjestad just nu.
KHK ser ut att åka ur och Karlskoga verkar inte riktigt ha vad som krävs för att utmana om den andra platsen.
Robin Ztorken L: Djurgården har ju redan klart med OS spelaren Brodin och kanske Kruger. Bara där får de en bra stomme. Lägg till en tränare som kan allsvenskan. Jag tror på dem. Det som hände förra gången lever sitt eget liv då det var så länge sedan. Se på Timrå som gick upp med bara några få toppspelare.
{5647}: Det är heller inte många från dagens trupp som kommer stanna, denna främlingslegion kommer gå upp i rök. Dom kommer verkligen få börja om på ruta ett. Tror inte dom kommer bli ett topplag nästa säsong, tvärtom.
Jan-Erik : Jag tror att Djurgården får det tuffare än så. Förra gången de åkte ur gjorde de en ganska dålig första säsong för att sedan gå upp den andra. Det är ruggigt svårt att som HV komma med och vara stora favoriter. Djurgården har inte alls samma ekonomiska förutsättningar som HV hade.
Rytter:Mycket bra och tydligt inlägg. Jag kan komplettera med att från från säsongen 2022/2023 ökar ersättningen från NHL. "Avtalet innebär att svensk hockey får 381 000 dollar per spelare varav 20 000 dollar för spelare som draftas går direkt till svenska ishockeyförbundet. Resterande summa går till svenska klubbarna".Johan Hemlin förklarar att avtalet innebär en ökning med 600 000 svenska kronor. www.svt.se/sport/ishockey/svensk-ishockey-far-mer-pengar-skriver-nytt-avtal-med-nhl
Nucky: tror djurgården blir ett topplag. De har massor av bra juniorer om man ser till deras fina resultat i u 20 u 18. De har fallskärmen som räcker till några stjärnspelare och så har de kvar ett antal veteraner som inte vill flytta. Ser framför mig en laguppställning likt den Skellefteå hade runt 2012 med en väl avväg mix mellan juniorer och etablerade spelare. Sen kan man inte underskatta risken att någon Stockholmsmiljardär lägger upp slantar. Hm familjen har satsat på Dif fotboll så varför inte hockeyn också.
KB: Man tycker väl som inblandad att Allsvenskan är en häftig serie, speciellt nu när alla Stockholmslag ska harva där. Har inte Stats-TV sekiner att strössla med? Eller ska dom fortsätta profilera sej som lättmjölkens kanal o visa långlopps-världscupen i längd, nån enstaka SDHL-match mm
MorganaLefaey: Grejen är ju fortfarande att pengarna kommer från två olika tv-avtal. Nu råkar båda avtalen gälla med just Cmore, men de är fortfarande separat förhandlade med två olika ligor. Det finns ju liksom inget att omfördela som det ser ut nu.
Det enda man kan hoppas på är att HA som organisationen nu är i bättre position att få igenom något vettigt avtal när rättigheterna ska diskuteras igen.
Fortfarande ett uselt ligasystem i just det här avseendet.
Fpalk: se på leksand. De var i HA länge nog för att inse felfördelningen. Men jag har i alla fall inte hört något från dem. Se på Timrå som iofs klagat, men där har fokus varit på att nykomlingen ska stå för fallskärmen. Inte hört något om att pengarna ligavis ska delas ut smartare.
Notera nu att de kanske gjort en jä@#$&la väsen angående detta. Men jag har inte hört det eller så var det inte minnesvidgande nog så jag glömt det.
Alla ser till sitt eget bästa o ingen ser till svenska hockeyns bästa.
Rytter: Jag hoppas innerligt att den dagen MoDo är tillbaka i högsta ligan så är vi en av dom lagen som går i bräschen för att få till en ändring gällande fördelningen av ersättningen.
Nu har man varit på andra sidan och fått uppleva i första hand hur utnyttjad man kan bli som lag i HA. Tror även att om HV blir kvar något år och om DIF får uppleva samma smärta kommer även dessa få annat ljud i skällan gällande denna fråga.
Detta skulle nog gynna svensk hockey på lång sikt mer än vad folk tror.
Tommy Sjödin (året han fyllde 42): 50 matcher, 26 poäng Andreas Dackell (åren han fyllde 39): 53 matcher, 36 poäng
Niklas Andersson (året han fyllde 40): 55 matcher, 44 poäng Tomi Kallio (året han fyllde 41): 58 matcher, 55 poäng (visserligen i Liiga) Jonas Johnsson (året han fyllde 39): bildade förstakedja med de två ovanstående
Fredrik Olausson (året han fyllde 40): 46 matcher, 28 poäng Per Gustafsson (året han fyllde 39): 49 matcher, 27 poäng
henkeiskogen: Ja tror heller inte att de inte bryr, och oavsett nivå man idrottar på är det svårt att få ut Max hela tiden. Även om Vernhardt inte har en toppmatch så finns det inte många backar i allsvenskan jag skulle byta honom mot.... skulle vara Hasa eller Näsen då men de har vi redan