Tarasov: Känns mkt troligt då klubben själva säger att han är klar för ett svenskt lag med stark hockeykultur. Och det får jag ge er, det skulle passa bra även på er 😉
hockey_21: Inte än! Snart på en elithockey arena nära dig! Kan Timrå ha så kan Härnta också ha ;) Vi har ju trots allt varit med och fostrat några spelare och ledare fram tills idag som är aktiva inom föreningen MoDo.
Paninaro: Gillar hur de lyckats med att få emblemen i en mängd olika storlekar. Ska v i tolka det som att de tror att någon av SH, HHC, TIK eller Löven lockar flest fans till hallen? Eller kanske att de har störst chans att vinna.
Hur som så tycker jag det är lite mobbing mot Mora. Nog för att vårt är lite mindre. Men deras är rejält litet.
Paninaro: Borde man inte tagit med Östersund i SCA cupen? Mora känns ju annars som "den fula ankungen" i sammanhanget. De kunde ju tävla i typ "Bergslagen Cup" mot LIF, FBK, Örebro och BIK lika gärna. Skulle också gärna se en "Astrid Lindgren Memorial", med HV71, Växjö, Oskarshamn, Tingsryd, Västervik och Troja.😊
Smurfen: Är mest glad för V Stråhles skull. Både på sina hemmamatcher i Umeå och bortamatcher i Ö-vik kommer han få möjlighet att se sig själv på jumbotronen med knivskarp bild👏
Tarasov: Ja, man får väl erkänna att man undrade lite varför Hinken hyllade Woods så mycket innan värvningen, men karln verkar ha koll så det känns tryggt när det ska spanas därborta.
{9682}: På tal om världsklass. Nu är semilagen i NHL klara. Vår första NHL-sjärna Hedbergs NY Rangers, vår nuvarande största Hedmans Tampa, vår största någonsin Forsbergs Colorado mot Gretzkys Edmonton. Helt klart slår nutid nostalgi och en tredje ring för Hedman är vad jag önskar bäst men känns ändå som jag inte kommer gräma mig hela sommaren om något av de andra lagen vinner. Kan tom leva med Edmonton i och med att ett kanadensiskt lag inte vunnit sen 90-talet, ungefär som jag skulle kunna tycka att, i brist på blågul framgång, är det helt ok med ett engelskt guld i fotboll pga historiken (Fotbollen/Hockeyn kommer hem).
{9742}: Gillar verkligen inte 08orna som dödar svensk hockey. Dags att röka ut detta korrupta slemmiga gäng och lyfta Tre Kronor och svensk hockey till nya höjder.
{9682}: en till som snackar(tyvärr väldigt sällan dock) . Är ingen Garpen-supporter, tvärtom, men Anders Larsson är ett elakt virus som dödar svensk hockey
hajraj: Jag vill inte bidra till dålig stämning Men jag tror han är tänkt som en 1: a Center, han har nekat andra SHL klubbar p.g.a av tänkta roller i andra kedjorna. Och hos er skulle det ha erbjudits en topproll! Där av valet!
Smurfen: Så är det, vänta till det dammsugits klart i Nordamerika, SHL och Schweiz. Samtidigt är det märkligt hur Bernie började tokproducera i MoDo efter riktigt många torra säsonger. Han vill nog fortsätta vara i ett toppbackpar och i PP.
Bad_Brett: Jag undrar om han inte varit dåligt tränad. Det skulle kunna förklara varför han så ofta försvann i matcher. Det är ingen tvekan om att han har bra händer, bra spelsinne, helt ok skridskoåkning för storleken osv, men just det där att han under långa perioder inte alls var särskilt dominant var helt klart negativt.