Slaggaplexi: Får vi nog inte veta, för intervjun med honom nu var utan ljud! Dom verkar ha ljudproblem, man hör ljudet från hallen men inte sändningsljudet.
{297}: I teorin blir det ju möjligt att plocka bort motståndarens stjärnor från en finalserie genom att hävda att de tafsade på något dansgolv för tre år sedan. Omöjligt att bevisa att det har inträffat, men det är ju nästintill omöjligt att visa att tjejen ljuger, vilket innebär att det i dagens samhälle eller mer eller mindre riskfritt att komma med den typen av anklagelser (om man är villig att sälja sin själ dvs).
Sedan kommer någon alltid och ska rapa mantrat "Det är precis den inställningen som gör att unga kvinnor inte vågar anmäla övergrepp", men vi vet alla att det händer emellanåt. Det finns
Återigen, om spelaren hade varit anställd av klubben när det hände, hade man ju kunnat peka på att spelaren inte borde ha druckit alkohol yada yada yada, men att klubben leker domare angående saker som _påstås_ ha inträffat långt innan spelaren kom till klubben känns inte seriöst.
Tarasov: arbetsrättsligt håller jag med dig, sen vet jag inte i vilken utsträckning en junior anses som anställd, om man är heltidsavlönad osv. Det kan ju finnas andra parametrar i klubbens uppförandekod som spelaren också har brustit i, det vet man ju inte.
{297}: Den poängen kan jag absolut köpa, och till viss del även under utredning. Sen kan det kanske handla om fall till fall men att utestänga individer från deras arbete är långtgående åtgärd som man normalt bör vara försiktigt med.
Tarasov: Ja, håller med. Det känns inte som att "oskyldig tills motsatsen är bevisad" gäller längre. Givetvis ska inte MoDo straffa spelare för sådant som [eventuellt] inträffade långt innan spelaren kom till klubben innan en dom har kommit.
KB: Ingen tror att någon klubb stöder våld trakasserier etc, önskar att det fanns plats för en litet längre diskussion här om vi som klubb verkligen skall straffa spelaren extra.
bollan123: En junior. Är tills vidare avstängd från samtliga lagaktiviteter.
”Det har kommit till MoDo Hockeys kännedom att en av klubbens spelare står åtalad för sexuellt övergrepp. Händelsen ska ha skett under förra säsongen, när spelaren tillhörde en annan organisation, men åtal har väckts nu i dagarna.
– Vi har tyvärr inte haft vetskap om situationen tidigare utan vi fick information om detta under onsdagen. Vi ser givetvis mycket allvarligt på situationen och vidtar nu nödvändiga åtgärder, säger klubbens vd Johan Widebro.
Spelaren, som tillhör vår juniororganisation, kommer med omedelbar verkan att stängas av från all träning och matchspel under pågående utredning.
MoDo Hockey vill understryka att klubben tar avstånd från alla former av trakasserier, mobbning, kränkningar och särbehandling.”
Rytter: Vårt senaste nyförvärv JD kommer att kosta Timrå ca:40 miljoner i 5år miljoner om vi nu tar 300000 i månads lön . Ingen skall säga att ibland finns det pengar dolda i skrymslen.. Nu jäklars spänner vi bågen och går mot ny tider . Det kostar att ligga på topp . Otrolig vad hockeyn är dyr när man satsar , det gäller att det går bra några år ! Ni har säkert också pengar i madrassen
Gör det och följ och kommentera här. Vi cykloper behöver någon som ser matchen med två ögon.
Synd att inte nyförvärvet Josh är med samt att vi ännu inte ställer upp med ordinarie lag.
Kommer själv följa Timrå mer i vinter, älskar när en klubb får hemvändare och man får skörda frukterna av det man byggt upp 5-10år tidigare. Roligt att se i tider där de flesta tänker mer på pengarna.
Jag tror ni kan göra en liknande resa som vi gjorde när Hasse J, Timmander, Susse, Svarten, Salle kom hem. Inte otroligt att ni kommer utmana om guldet inom 2-3år. I år känns lite tidigt och back/målvaktssida känns lite för begränsad för att ta guld.
Men ni kan sluta snacka om kval i er bok, jag tror faktiskt ni fixar topp 8 och klickar allt och försvaret och målvakterna håller ser jag ingen anledning att ni inte kan utmana om en plats direkt till slutspel dvs plats 6 eller bättre.
Men någon hemvändare eller nyförvärv brukar floppa sett till förväntningar, har du någon gissning vem hos er det blir?
I övrigt delar vi synen på löven, må de för evigt misslyckas!
Rytter: Ikväll blir det Modo-Djurgården… kommer följa HA en hel del. Jag vill ju ha upp er till SHL… samtidigt som jag vill att Löven missar avancemang återigen o att Djurgården får svettas några år till. Frågor på det?
Ja att Jayden (om det blir han) inte ska spela med Woods borde ju vara uppenbart.
Inte bara får de svårt i offensiven och det fysiska speciellt i ett slutspel, gissar att defensiven skulle vara bedrövlig också.
Dessa ska leda en kedja var.
Det intressanta är valmöjligheterna vi får med bättre djup jämfört med förra året.
Överraskar södergran positivt och producerar så kanske vi har lyxen att spela förra årets andra som tredjekedja. Sven-ejk-aagaard.
Om allt faller väl ut tror jag Jayden-AP-Södergran skulle kunna producera och klättra i ranking. Vi har även lyxen att byta plats på marenis och södergran ifall de ej får kemi. AP har offensiv I sig och med lekkamrater som jayden och södergran/marenis kan han nog producera samtidigt som han är stabil bakåt.
Visst att man snackar om att vi ska ha tre jämna förstakedjor, numret på kedja spelar ingen roll osv. Men detta blir ju mest snack i slutändan, faktum är att det alltid blir 1-2 kedjor som hittar kemi och producerar lite bättre och får mer istid än övriga två.
Det är dock positivt med detta djup och konkurrens. Förra årets andrakedja kan lika gärna vara tredjekedja i slutet ifall de inte producerar.
Bad_Brett: Jag är inne på ditt spår här. Helst sprida de mindre spelarna så att Marenis och Södergran kan hjälpa dem framför mål och längs sargerna. Lägger man sitt bästa offensiva krut på två små killar i förstakedjan behöver lag som Löven bara ha Rahimi och den där jänkaren som inte kan tacklas utan att använda klubban för att hålla fast dem.
Jag har inte sett honom göra sina bästa matcher som center utan som ytter. Första säsongen var han ju rätt dålig som center och sedan när man flyttade ut honom på kant blev han stabilare.
Hinken sa väl detta inför förra året med, att de ej såg Aagaard som center utan han fick ut mer av sitt spel som ytter.
Han kanske kan fungera nu när han anpassat sig till ligan , men det är en chansning då han tidigare ej visat upp något stabilt centerspel.
Ser helst att vi låter josh, ejk, AP ta rollerna i de tre första. Aagaard kan vara en nödlösning om vi får skador/avstängningar.
Tarasov: Aagaard är verkligen inte alls bra som center tycker jag. Det känns som om tränarstaben tycker likadant då man kört med både Marenis och Woods istället.
Rytter: Jag håller inte med om Svenningsson, har både puckkontroll och hårdhet dessutom en mkt bra referenspunkt i ett anfall dvs bra på att ta in och hålla pucken.
Nej det där funkar inte. Aagaard är ingen center, vi får ut mer av honom på en kant, sedan tycker jag han har förtur till andrakedjan jämfört med svenningsson.
Svenningsson och Södergran är riviga och kan hitta kemi och bli jobbiga att möta. AP balanserar upp kedjan och bidrar med starkt tvåvägsspel. Kedjan har potential att bli rätt lika förra årets andrakedja.
Aagaard står för kraften i andra och går på mål. Jayden får trolla och vara den kreativa. EJK behöver bara göra det han är bäst på, dvs säkra upp kedjan och inte synas så mycket och passa pucken till Jayden.
Funkar det inte med 1:a och 2:a provar man först att byta Marenis och Aagaard. Funkar inte detta heller får Aagaard spela ytter i tredje och Södergran gå upp.
Fjärde kan man variera lite.
Ohlsson har en given plats. Nordin och Mannberg kan bägge centra den. Så Nordin/Mannberg/OP slåss om de två öppna platserna.
Theo med som extra och får speltid om vi behöver väcka laget eller förändra.
Hur som helst så skulle en värvning av Jayden ge oss bra djup. Svenningsson i tredje känns rätt lyxigt. Tredje måste vara en rejäl uppgradering från förra året och vi borde kunna kräva mer offensiv produktion från den i år.
Robin Ztorken L: Litar mer på din källa, förstår att man inte vill skylta fullt ut med ny lirare när laget spelar ihop sig. Som sagt, Tamby dök upp 10 okt. Kan vara en sån där spelare MoDo inte kan tacka nej till.