1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 534143 inlägg · 4126 ämnen

« · 2406117 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Jo de brukar lira med honom. Tror det var Sam själv eller kanske Dickinson som sa det i någon intervju.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Ken sent me...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Oki !

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Det är Dicky och Woody som lirar "Leisure Suit Larry 1 - In the Land of the Lounge Lizards" med Sammy på kvällarna...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Riktigt kul å se !! Mer sånt här typ

Undra om jag uppfattade det rätt , visst spelade David Å Riley fortfarande mot Big Sam i data spel ?


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Padrone78: Skulle vilja se att MoDo kör och proppar kotlettfrillorna i varje byte. Risken är väl att jag vaknar upp och inser att det bara var en dröm.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Modo4321: glöm vinst, jag ska gå och kolla och jag har aldrig fått se MoDo vinna på Hovet…😂

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Det snöar i Umeå. Gonzales är nog på taket för att rädda hallen på Teg.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Modo4321: Sagt det förut: Så länge Fagervall styr Djurgården på isen är det ingen fara. Nå värre.

Sv: Silly season
Confusius: Lite kittlande med nya namn. Ska kolla runt lite gällande målvakt. Borde vara någon som kan vinna mästerskap.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Nej inte Timrå ..
Det är Piff å Puff å Pluto å bröderna Dalton å Måns .
Dom har en Robinson pakt mot alla ..finurligt 🤦‍♂️

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vad tror vi om bortamötet mot Dif nästa vecka? 3 poäng där gör att vi ligger väldigt bra till i tabellen.

Sv: Silly season
{9682}: Intressant att vi enligt Hinken för diskussioner med en målvakt, undra vem det kan vara?
Lär ju knappast vara en keeper under kontrakt, väl?

Axel Brage, Leland Irving??

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Confusius: Förresten: Titeln finns redan, men jag har nu antagit titeln Pessimistkonsult!

Råder inga tvivel på mina kvalifikationer, jag är expert på gnäll och negativitet.

Skicka gärna frågor, så ska jag hjälpa er till en negativ framtid.

Jag skickar faktura.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: "Vi har en centreforward som heter Nisse, han är dum i huvudet, men han är bra"

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tom Topp:
Hungriga vargar jagar bäst!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: det är bättre att vara hungrig än mätt och belåten om man vill komma nånstans! 😉

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
MODOJohan:
Du är smartare än mig(iofs ingen merit) ringer agenten omedelbart!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Nej för H*vete. Då köper dom bara de vi vill behålla. Fakturera dom istället.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}:
Aaa nu skall bara Niederbach hem, swisha en 200 till Rögle så de kan köpa!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Köp är det som gäller nu. AP var ett jävla fynd. Piskar svikaren Westfält rejält. Gråter nästan när man ser hur bra det blev..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}:
Kärleken vinner alltid över hatet!


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Nä just det knepet har Ove aldrig använt sig av vad jag kan dra mig till minnes. Överlag är vi nog smygförtjusta i honom lite till mans hos oss och det tror jag Ove vet. Han är vår lilla maskot 🐷

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Att be timråiter rabbla alla deras SM-guld är som när Lindeman sa till Nisse "spring och ställ dig i hörnet " i det runda rummet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Provade du att lugna ner bråket genom att nämna deras många framgångar genom historien?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe2: Det fungerade!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Andas djupt, räkna till tio, sedan är de förhoppningsvis borta.

Att bråka med en överbegåvad MoDoit tyder på avsaknad av något.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe2: Timrå bråkar med mig nu igen. Vad ska jag göra?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Ett tips för de som eventuellt missat det.

Hockeyns historia som går på stats-TV. Bara att frossa i nostalgi, utan ett enda reklamavbrott från Mr Green m.fl liknande företag.

Finns ingen diskussion om vilken som är Vår nationalsport, även om Tre Kronor devalverats rejält senaste decennierna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
MoDo leder serien. Kryllankravet gav resultat. Krossa Kotlettfrillorna!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Precis. Behövs inte mycket om man är smart med resurserna. Det är max 50 studenter på Teg på Löven-matcherna eftersom det luktar så illa på Winpos. Bjud ner t.ex. Stockholms- eller Jämtlandsnationen på universitetet till Hockeyhuvudstaden och det blir drag och snack på Campus om det bättre alternativet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Jerry Häggström är en fantastisk marknadsförare för Höga Kusten. Inför oringen i Övik bjöd han in två av Sveriges bästa orienterare att orientera i höga kusten och blogga alltihop.
Genialiskt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Justerade misstaget ;-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}:

Du glömde öl och vin i ersättningen Vi kan ju visa umeåborna att vi faktiskt serverar kall öl.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Widebro måste vakna lite. Det tar 50 min för Umeåstudenter att ta sig till Ö-vik från Umeå Ö. Bjud in ett gäng kreativa eller analytiska hjärnor och be dem anteckna allt kring upplevelsen i utbyte mot tåg, varm mat, kall öl och en match. Gör en artikel kring det och sprid nyheten.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter:

Sista inlägget i detta ämne från mig, men den som vill läsa mer och skaffa sig en egen bild om det är rätt konsult MoDo anlitat kan säkert hitta lite matnyttigt här. Dock verkar ju sidan och den som skriver artiklarna vara väldigt negativt inställd till Stina så man får kanske filtrera lite själv.

granskningornskoldsvik.com/?s=stina+haglund

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:

Precis som du säger, har man en privat relation så måste man vara ännu mer transparent och noga när det övergår till affärer. Lite svagt av allehanda som rapporterat om olika ärenden att inte skriva ut den privata kopplingen.

Jag tycker att man så långt det är möjligt ska undvika detta upplägg för onödiga spekulationer. Såg i granskningen att majoriteten av hennes kunder var offentlig sektor det var 2-3 bolag som var privata om vi räknar in MoDo som tillkommit nu.

Sedan var det ju denna artikel i allehanda nyligen där hennes anställda utreddes av migrationsverket.

Personal på Alla Tiders Kompetenser utreds av Migrationsverket.

Myndigheten vill ta reda på ifall Ö-viksföretaget skapar så kallade skenanställningar, för att flyktingar ska få stanna i Sverige.

– De ifrågasätter ifall vi ger personerna ett riktigt jobb, säger företagets vd och ägare Stina Haglund.

"Som synes ökade antalet anställda förra året kraftigt, från 7 till 17. En ökning med 143%. Nettoomsättningen ökade också, men inte alls lika mycket (knappt 100%).

Personalkostnaderna per anställd är löjligt låga- 247 000 kr. Justerar vi för arbetsgivaravgifter så blir en genomsnittlig månadslön i bolaget före skatt 15 500 kr."

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Det där luktar verkligen skunk. Det är även viktigt att komma ihåg att bevisbördan ligger på henne och kommunen - inte på oss.

Om det på minsta sätt skulle kunna röra sig om en intressekonflikt, måste de på förhand ta höjd för det och kunna motivera varför de har tagit hjälp av just henne. Exempelvis att hon är den enda i kommunen med den specifika "kompetensen" eller att hon erbjöd den lägsta timpenningen.

Dvs hela det här "vi ska inte spekulera i sådant vi inte vet någonting om" fungerar inte när det gäller LOU. Min förra arbetsgivare var exempelvis extremt noga med att inte offerera mig och min sambo till samma kund, trots att vi jobbar med helt skilda saker. Och detta blir ju såklart ännu viktigare när ena parten sitter på beställarsidan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:
Kul att det snackas om Niederbach iaf

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Mano:
Ja hennes sidoprojekt på kommunen kan vara helt i sin ordning.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Mr Goofy: Ett litet urklipp:

”Du säger grejer i pajpen, vad handlar det om?
– Vi har lite backar och forwards vi tittar på, sedan har vi en målvakt vi håller dialog med. Jag tror inte att vi kommer presentera någon alldeles i närtid, men det är som jag sagt tidigare, man vet aldrig i den här branschen.
Sportchefen befinner sig just nu på scoutingresa i Detroit.
– Jag är här för att titta på några AHL-matcher och delar av U18-turneringen som startar inom kort, säger han och tillägger att det mestadels rör sig om spelare inför nästa säsong.”

Enligt Hinken är vi såklart intresserad av Big Sam, men inte fått någon indikation att HV71 är redo att släppa. Har en dialog med Rögle om Niederbach, men där har de ett tufft skadeläge. Kelleher är inte aktuell - han ligger tydligen på bordet hos andra klubbar i Europa, men inget som vi blivit erbjuden.

Målet är fortfarande att förstärka med en spelare på varje position.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
erjo:
:-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Någon som läst intervjun med Hinken i morgonens ÖA?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Jaha, nej. Kanske borde ha upprepat det jag skrev i ett tidigare inlägg: Jag har ingen aning. Jag ser bara att flera här och på andra forum misstänkliggör hennes kompetens (och projektet) baserat på hennes relation. Om det är så att det är fel person för det här uppdraget så är det synd. Men jag har ingen aning om det.
Att projektet har goda möjligheter att vara något positivt för Modo långsiktigt är jag däremot övertygad om och där verkar åtminstone du och jag vara rimligt överens.

PS/ När det gäller kostnaden så tog jag både i och räknade med att det finns lite ytterligare kostnader utanför hennes ersättning som man får räkna med. Slutsatsen är ändå att nå över 1200 extra biljetter över tid inte är någon direkt orimlig målbild för det här projektet /DS

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:
Säg det till närmsta revisor 🤣

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Känns lite nya karolinska över det där. Kan man inte speca fakturorna borde man faktiskt inte betala dem.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:

Ja men nu fanns ju dessutom bilder på fakturorna bifogade därifrån jag hämtade texten, då det är offentliga handlingar hade de ju hämtat ut fakturorna från Stina och hennes bolag till Kommunen och granskat dessa. Så har svårt att se att dem är bluff.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Ok, det låter märkligt, men Google är inte direkt en säker källa heller. Det är väl som man googlade kulturskolan i Övik och jag får upp att de åker på jättedyra konserresor, men om man gräver kommer man fram till att allt beror på rykten för att samtliga resor har finansierats av eleverna själva genom ideellt arbete.

« · 2406117 · »