Rytter: Jag har ju krupit till korset och sagt att Big Dick är den mest kompletta center vi har haft i Hockeyallsvenskan, men trots detta är jag inte säker på att han ska skulle få det jättelätt i SHL. Titta på Sam, som var helt dominant i HA, men som helt enkelt inte verkar hänga med nu.
Det positiva med Big Dick är att han är betydligt bättre i defensiven än Sam och skulle vara en rejäl tillgång i en tredjekedja också ifall det skulle visa sig att han får problem med produktionen på högre nivå.
Gradin har väl antagligen försökt förhandla, kanske inte var så sugen på att ta över kontraktet initialt utan ville försöka få till ett lån först och främst. Men om det är sista utvägen så känns det inte omöjligt att det blir så tillslut.
Tror inte man hade slängt iväg ett lån på två matcher om det inte fanns en längre plan i görningen, speciellt med en spelare som har så tydlig MoDo-koppling.
Vad tror ni nu när HV värvade ytterligare en center? Senaste matchen var Sam i 4:e.. är det bara en dröm eller har HV fullt lag nu och kan tänkas släppa honom? Eller kan han lika gärna tänkas gå till lag som LHC, IKO.. Öppen fråga för att skapa lite surr här ;)
Windom Earle: När jag var barn var MoDo mitt favoritlag såklart. Men HV var god tvåa kan jag säga. Tyckte ni hade de snyggaste stället och såg upp till spelare som Hasse Sjöö och Mats Lööw.
{8839}: både och!😄 Detsamma gäller oss fans. Som HV-fan ger man bort 5 år i förväntad livslängd. Alltid gråa hår, men fina framgångar (fem guld, varav fyra i ot, tre i sista avgörande match) att vinna med 4-1 i matcher och 3-0 I sista kan såna som FBK och Växjö hålla på med. Vi är alltid nervösa!
Silly: Å än är det inte slut säger han den där Nubben ..hur många har han värvat sen ifjol ? Vilken värld lever dom i HV ..panik eller övertro på sig själv .
Windom Earle: Bland fansen upplevde jag det inte iaf bland de jag känner, däremot verkade många journalister glömt att ni faktiskt vände i allsvenskan. Tror fö ni slipper kval.
Rytter: Det är exakt dom tankarna jag lämnade för några timmar sedan. Där är vi helt överens, Det enda som skiljer är att jag hade Sam som en 3:e center! Inte som ytter. Men det vart lite grabbigt tjurigt på det inlägget! :-)
mattias - 74: Det var ju andra som målade ut HV som guldkandidat, och kanske många fans som svalde betet. Men många förstod också att vi med ett nytt, till hälften allsvenskt lag utan kontinuitet, ska tävla mot långsiktiga byggen och det blir svårt. Där vi är nu är för mig ett positivt utfall. Men jag ska inte ta plats här utan att beröra Modo. Jag gillar Vigneault, och den spelartyp han har. Önskar honom all framgång, men skulle inte protestera om han lyckas i Modo på nytt.
{10015}: Hugo Styf ser riktigt fin ut i Vita Hästen. Större och mer offensivt präglad roll där nere, vilket är mer likt hur det sett ut i juniorlagen för honom.
mattias - 74: Experter ja, Dom vet vi hur dom.är. Experter är inte det samma som dom själva. Deras tanke är nog, vi skall vara kvar i SHL till varje pris. Inte en till resa där nere!
Silly: Omöjligt eller i varje fall orealistiskt att få in någon som skulle vara bättre än JD och kliva in i en första. Det hade varit en spelare som MÅNGA lag högre upp i näringskedjan varit intresserade av.
Silly: Jag tycker att J.D är den bästa centern i HA på flera år. Att hitta en ännu bättre känns helt orimligt. J.D har ju precis allt. Spelsinne, fysik, defensiv och bra offensiv. Vilka centrar anser du varit bättre de senaste två åren?
Tarasov: Till skillnad mot många andra här inne så trodde jag inte mycket på att Sam skulle lyckas i SHL som toppcenter. det krävs mycket mer av en sådan pjäs än 1 år här i Sverige och utan ruitin från europeisk topphockey. och jag såg att han hade brister i sitt defensiva spel och han försvann många gånger i matcher när det inte kuggade i för den 1:a linan och Löven straffade oss hela tiden.
Men nu har han fått provat på och jag tror att stora frågan är om HV kommer behålla honom eller köra på Vesel? ( Davidsson kommer dom absolut hålla som 4:e precis som Tarasov är inne på här).
Om vi nu skulle få Sam till oss och om vi nu skulle ta steget upp så är det nog samma som gäller även hos oss..
Som högst 2.a center. J.D håller jag för Sam p.g.a att hans styrkor är bättre i sin defesiva roll, Samt är en starkare tekare. Men om jag får drömma så vill jag ha in en mer rutinerad 1:a center och J.D i andra och Sam i 3:e. Men det är som sagt långt fram i tiden och vi vet inte idag om han väljer oss eller en annan liga?
{5647}: har också lagt märke till det. Var liknande för 2 år sedan då Timrå gick som tåget. Otroligt få artiklar för våra norrländska lag. Vissa dagar får vi inte ens en artikel om att vi vunnit. Med vår win-streak är det väl bara att copy-pastea artiklarna. ;)
Samma i podden som Figren och han vithåriga komikern har, de har snackat upp Dif under hela hösten att de har sånt överlägset lag och att Löven är den största utmanaren. Tror de nämnt MoDo en gång under hela hösten, helt otroligt.
Figren jobbar ändå åt HA, så tycker han borde ha lite mer koll på ligan och att det finns ett lag som leder överlägset.
Rurik: Ja, tycker Sanny & Svensson levererar ganska bra ur HA-synpunkt, eller åtminstone som de vanligtvis brukar göra. Expressen är däremot katastrofdålig på att leverera aktuella nyheter kring HA, utöver deras paneler. Vissa dagar skriver de inte något alls om matcherna som har varit. De har blivit sämre. Aftonbladet har faktiskt blivit bättre än tidigare, men har fortfarande en bit kvar att gå.
{5647}: Håller med dig gällande skrivandet på expressen, men jag tycker ändå att sanny och svensson snackar rätt så mycket om modo och HA i deras podd. Såklart kan det bli mycket bättre, men serien är ju så pass ointressant nu när vi ÄGER ligan :P
{5647}: För övrigt känns det som att media tröttnat på hockeyallsvenskan. Från början skrevs det rätt mycket, men i takt med att MoDo rusat iväg så överlägset och DIF presterat bedrövlig ishockey verkar journalisterna i Stockholm helt tappat intresset. Expressen skriver knappt ett ord längre, medan Aftonbladet i alla fall presterar någon blänkare om att MoDo vägrar förlora (även om den hockeyallsvenska satsningen med blogg och podd fallit i glömska). Inte ens Adam eller Johan Svensson ids ju göra sin journalistiska plikt.
Förlåt journalister. Det var inte meningen att förstöra er stora glädje med att framhäva stockholms och framförallt djurgårdens överlägsenhet i serien. Det är inte vårt fel att HV ödmjukt tog sig an uppgiften, medan Djurgården och Stoppel extremt naivt trodde att bara man värvar bra namn på papperet kommer allt att lösa sig av sig självt..
{5647}: ”Att göra sig av med spelare för HV är inte så svårt. Finns massvis med spelare som skulle vara intressanta för finska ligan eller toppen i HA. Vigneault, Vesel, Davidssons, Westerholm etc. Jag trodde mycket på Vigneault, men med Shore in så håller jag nog hellre Vesel om jag måste välja. Davidssons vet man vad man får av, de har alltid en relativt jämn prestation och klagar inte. SÅ det är nog Vigneult som får lämna på centersidan”
{9585}: Vi kan inte lägga in alla kommentarer, utan bara korta brottsstycken. Det står endast flyktigt om Sam Vigneault. "Annars kan jag tänka mig att intresset för Sam Vigneault är stort. Är HV villigt att släppa honom kan de kanske få in en bra peng i utköpet som sedan kan läggas på andra löner eller andra nyförvärv."
Annars reagerar jag på följande två uttalanden som jag inte får ihop: JOHAN SVENSSON Nick Shore är trots allt en chansning. Hans defensiv får jag ganska tydliga rapporter på att den inte är speciellt bra. JOHANNA DAHLÉN Att värva in Shore som en spetsspelare känns spontant inte klockrent just nu, då han åren i nordamerika varit mer defensivt lagd
Det positiva med Big Dick är att han är betydligt bättre i defensiven än Sam och skulle vara en rejäl tillgång i en tredjekedja också ifall det skulle visa sig att han får problem med produktionen på högre nivå.