1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532514 inlägg · 4126 ämnen

« · 2437975 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7639}: Insåg vad extremt lätta ishockeyspelare är nuförtiden. Finallagen 2002 och 2007, som dessutom var kortare, hade vi en medelvikt på 89 kg. I år ligger vi på 84 kg och då drar jättarna i mål upp snittet rejält.

När jag växte upp fick jag lära mig att en ishockeyback bör väga längden över en meter + 10, dva att en back som är 185 cm lång bör väga 95 kg.

Antar att detta är ett resultat av att clutch and grab-eran är över, men ändå förvånande att träningsupplägget verkar ha förändrats så radikalt.

Sv: Silly season
S-vikaren: Wernblom i andra kedjan och detsamma för Big Sam

Sv: Silly season
{9315}: TACK, det visste jag inte.

Sv: Silly season
JonathanF: Enligt tidigare besked från Widebro så får Hinken komma till styrelsen och äska pengar om budgeten överskrids. Jag läste mellan radera att är motiveringen rätt så inga problem.

Sv: Silly season
Bad_Brett: vill du sätta theo styf i en toppkedja? Nä nu blommar löken..

Sv: Silly season
vill vara snäll och uppmärksamma alla på att matchen börjar 15.00 imorgon

Sv: Silly season
Hur mycket tror ni vi har kvar av budgeten, är nog bra om vi kan lägga mycket på en målvakt.

Sv: Silly season
Bössa 68:

Underskattad egenskap hos en sportchef som jag tycker Hinken visar upp. Att kunna erkänna misstag och lära sig av dem.

Marenis värvad som prestigevärvning men inga problem att släppa honom för en vinst när han inte funkar.

Jelisejevs kom in sent från en annan liga och funkade inte. I år värvas istället från samma liga i ett tidigare skede och kanske även Werner som har erfarenhet från ligan och klubben.

Sv: Silly season
Smurfen: mellandagsrean kanske 👍😀

Sv: Silly season
Rytter: Jag håller inte med om Theo. Givetvis har han stor potential att bli en offensiv gigant, men jag tycker det märks att han har axlat en mer defensiv roll de senaste säsongerna.

Som du själv har sagt många gånger så är istid någonting man förtjänar. Theo har 0 poäng och -3 de fem senaste matcherna. Att han har potential att bli en poängspruta på sikt är ingen anledning att exempelvis ge honom en massa speltid i powerplay, där han hittills har mäktat med en assist på 11 matcher.

Det jag gillar med Theo är tvärtom att han inte är så beroende av sin omgivning, utan kan göra andra spelare bättre. När vi har full trupp ser jag därför hellre att han får spela med exempelvis OP. Eller eventuellt att man sätter honom som ytter i en toppkedja.

Men att bryta upp lagets för närvarande hetaste duo som fullkomligt öst in poäng på slutet ser jag som rent vansinne.

Sv: Silly season
{9682}: Underbart att vi även fick han på 30% rabatt också !!!
Uppladdat:

500x0-screenshot20230105-171148chrome.jpg


Sv: Silly season
Bössa 68: Wernblom kommer nog innan deadline. Då är det bara en bra backup-målis som saknas.

Ser bra ut!

Sv: Silly season
{7639}: vad tror vi nu när brickan är klar, ska MoDo värva 1 eller kanske 2 forwards? Sen målvakter, ska MoDo regga en från SHL? många tankar....

Sv: Silly season
Frontschwein: 6-2-0

Sv: Silly season
{9315}: nygren? Är han grym på ismaskinen? Enda roll jag kan tänka mig han på isen.

Sv: Silly season
"..Jag kände inte till att om ett lag kommer med ett erbjudande så måste klubben, tränaren och du vara överens. Det visste jag inte. I Nordamerika säger bara general managern ”Du har blivit trejdad”

Sv: Silly season
Rytter: Anton Öhman var en sån där spelare som fick dubbelt så mycket hos oss jämfört med Löven också. Hade väl en lön på typ 32.
Säkra källor från Timrå påstår väl fortfarande att Sebbe Ohlsson lyfter pengar motsvarande en mindre ö-nation hos oss också.

Sv: Silly season
Nucky:
Önsketänkande. ;)

Sv: Silly season
{10015}:

Det snackades om det när han skrev på för oss. Att det stod mellan oss och löven. Lövenfansen var då snabbt in hit och berättade att de hört från säkra källor att vi bjöd dubbla lönen och det var därför han valde oss.

Sv: Silly season
Rytter: Sveningsson var alltså aktuell för Löven? Har verkligen inget minne längre…

Sv: Silly season
Sigge: snyggt att hans första NHLpoäng var pass till Folins brorsa som skottpassa vidare.

Sv: Silly season
KB:

Ja EJK tar nog rollen i fjärde bättre än Niederbach. Dessutom en större offensiv uppsida i Niederbach än EJK.

Får vi dessutom in wernblom så har vi en som visade fin kemi med niederbach och tänkte hockey lika. Aagaard får bli den som är intensiv och tar kampen framför mål samt sätter dit chanserna wernblom/Niederbach sätter upp.

Enda ändringen jag skulle vilja göra är att sätta södergran med AP och Mannberg igen, samt ohlsson och pettersson med EJK I en jobbig fjärdekedja.

Sven/Theo är extra.

Sv: Silly season
KB:

Va det kan inte stämma!

Enligt lövenfans är det ju bara Jesus som lyckas med sådant. Vi bjöd ju dubbelt så mycket för svenningsson enligt dem, då vi vet att han har 35k i månaden så bjöd de alltså 17.5k i månaden, och de undrar varför han inte valde löven????

Kan ju vara så att brickley verkligen ville till oss och meddelade Västervik att det var modo som gällde annars blir det ingen deal och han stannar säsongen ut för att sedan byta klubb. Därför vi kanske fick honom billigare än våra konkurrenter, han accepterade lägre lön och Västervik nöjde sig med ett lägre bud för att säkra övergången, men de fick tillräckligt för att säkra ekonomin.

Sv: Silly season
Bad_Brett: Tror EJK skulle sköta den defensiva rollen mycket bättre än Niederbach. Därför skulle jag ställa upp på det sättet också.

Sv: Silly season
Johannes : Trots att de flesta anser att Ytterell var deras kanske bästa back och han platsade inte på sex backar i förra årets HV. Det är en sjuk övertro på laget i det forumet.

Sv: Silly season
{9315}: Niederbach har gjort en poäng de 8 senaste matcherna (5 av 6 poäng kom i hans första 3 matcher)... EJK har snittat omkring en poäng per match på slutet och har fantastisk kemi med Aagaard sedan tidigare. Förstår inte varför alla är så galna i att sätta Niederbach på hans plats.

Sv: Silly season
Bad_Brett: Jo de lever ju som på en annan kontinent. Men sanningen är väl troligare att de snarare skulle hitta nån gammal avdankad spelare som ska fylla 38 och sedan får de hybris tills de ser hur MoDos anfallare åker 8 kring honom i anfallszon. Och då ska de kicka Garpen.

Sv: Silly season
Nucky:
Ingen risk med tanke på hur viktig j20 är om man lyssnar på Karlin, vore katastrof om de åker ur.

Sv: Silly season
Nucky: Läser på Djurgårdens forum att de inte är i något behov av att förstärka på backsidan. Inte på forwardssidan heller. Men om de skulle behöva det så skulle de såklart hitta någonting mycket bättre än Brickley.

Sv: Silly season
Tarasov: nu jobbar vi in wernblom så är det klart för slutspel sen

woods-dickinson-vela
aagaard-niederbach-wernblom
ohlsson-pettersson-mannberg
södergran-ejk-pettersson
sveningsson-jacobsson-umegård/styf

bernhardt-näsen
brickley-ingman
wahlberg-berg/folin
noren-berg/folin

guden-tex-nygren

Sv: Silly season
Tarasov: 😆

Sv: Silly season
Nucky:
Om vi inte öppnar storplånkan ger jag snart upp

Sv: Silly season
Robin Ztorken L:
Det enda som MoDo lovade honom enligt önskan att dom skulle uppfylla,
Det var att han skulle få gå en golfrunda med Foppa! 😉 Och äta Pizza med honom på Mamma Mia ... Foppas Special 😋
Han var redan med i tråden Puffes Frizon
🕺📻

Sv: Silly season
{7639}: Om vi lånar ut Norén kommer jag sluta titta på hockey😆

Sv: Silly season
Keriksson: Brickley kan ju ha accepterat ett sämre avtal nu men muntligt blivit lovad ett fetkontrakt om vi lyckas gå upp och kanske någon bonus kring ett avancemang 😀

Sv: Silly season
{7639}: Det är upp till spelaren i slutändan. Lag kan inte sälja/byta iväg spelare utan att de accepterar det.

Sv: Silly season
KB: Kanske för att Vela är här eller helt enkelt för att han tror på Modo mer vilket är förståeligt då vi är bäst så långt!

Sv: Silly season
KB: Känns konstigt att Västervik skulle gå med på det.

Intressant att se om vi lånar ut Norén och Ville J eller om det blir j20, tycker det känns stabila nog att spela mot seniorer.

Sv: Silly season
{9108}: Karlin säger i ÖA-podden att Tex rehabilitering har gått långt bättre än vad någon förväntade sig på förhand, så jag tror dom ger honom chansen att komma tillbaka.
Ante vår målvaktstränare verkar riktigt vass, och om han tror på Tex gör jag också det.

Sv: Silly season
Foppatofflan: Löven och Djurgården bjöd tydligen mer än oss, men Brickley valde oss ändå. Enligt Mattias på ÖA.

Sv: Silly season
Sigge: svårt att förstå att Västervik kunnat få en spelare med sådana meriter.

Sv: Silly season
{10081}: Foppa?? Det här är ett MoDo-forum, tänk på hur du uttrycker dig ;)

Sv: Silly season
{9315}:
Gillar den tyckte Brickley verkar kunna hittta Vela bra i slottet när vi mötte Vvik

Sv: Silly season
Sigge: Såg videon, han verkar ha fått en bra uppväxt och jordnära, tror det är rätt sorts person att få in.
Sen att han spelat i LA Kings även om det bara är en handfull matcher är en bra merit. Synd han inte är med imorgon, hade varit kul att se då man ska till arenan.

Sv: Silly season
{9315}:
En galen Tjeck i målet igen kanske?

Sv: Silly season
Bricks verkar vara en sympatisk kille. Hoppas han vet vad som krävs här uppe i Foppaland!

www.youtube.com/watch?v=Hzt4GsXT_a8&ab_channel=LAKings

Sv: Silly season
modomille: får jag gissa fritt tror jag att modo kommer köra på guden, tex och en namngiven målvakt från shl. finns ingen idé att inte göra det

Sv: Silly season
Vi kan väl alltid namnge en målvakt från typ SHL om det skulle skita sig för Tex?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
En helt ointressant sak !!!!

Ser i ÖA att pappa Niderbach har nr 19 🤪🤪
På tal om nr

Sv: Silly season
{9315}: Ja fast 24 är ju snart pensionerat, ska bli en rolig kväll den 24/2!

« · 2437975 · »