Gusse: tror att det kommer att ta ett tag innan den nya gruppen sätter sig och spelet lärs in. Lätt att glömma bort alla nya i laget och att de har rätt högt ställda förväntningar på sig. Typ hälften av gänget i topp 2 formationerna är nya eller skadade.
Efter att ha kollat på HV-Oskars nu ikväll så är det enkelt att konstatera.
Hv kommer aldrig att släppa Sam till MoDo. Varför? Dels för att han är en skicklig tekare för laget, men även att marknaden är som den är och det finns inga fem riddare kvar längre i Europa att signa för att rädda ett sjunkande skepp. Hv har precis alla motbud emot sig för att klara av att kval emot till exempel Malmö.
Dom är totalt uddlösa i anfallszon, förvisso duktiga att ta sig in i offensiv zon, men där stannar det. Det verkar som att puckförande spelare är nöjd med att backhanda en medspelare som står felvänd. Samma sak i försvarszon. Dom kan försvara sig. Men Torp måste vara den stora akilleshälen där. Samma visa sjöng vi MoDoiter om honom.
Hv idag är kanske sju resor sämre än vad MoDo var när vi äntrade allsvenskan, vilket är svårt att förstå när dom ändå vann serien relativt överlägset ifjol.
När det gäller MoDo så tror jag vi står bättre rustade inför ett eventuellt avancemang än vad både Timrå och Hv gjorde, både rent sportsligt men även organisatoriskt.
henkeiskogen: Rahimi är bara en oerhört viktig spelare för sitt lag i slutspel, går inte att diskutera bort. Men vi har laget som susar förbi han o övriga Löv o andra lag.
{9315}: 100%. Har vi kvar widebro, hinken och Karlin så går vi upp för eller senare. Men det är lätt att hamna där. Var väl många härinne som tänkte att säsongen skulle bli tuff för att Sam skulle bli omöjlig att ersätta plus att vi skulle tappa så många spelare osv osv
Gavelo: Och vi vet att han har även varit väldigt nära på Gardiner tidigare också. Så OM vi går upp så är halva jobbet gjort där. Så kan vi nog ha stor chans på att plocka in!
KB: Så har Modo varit nära att värva Haloran redan för 1,5 år sedan men då föll det på målsnöret. Vi kan konstatera att Hinken nu har scoutat honom extremt länge och vet exakt vad han får.
Tarasov: Ja Wernblom lär vara närmast men om jag får bolla upp ett annat alternativ så ser jag gärna Emil Molin. Pratades lite om han inför säsongen men blev ju inget då. Ser att han äntligen har fått vara skadefri och gör det rätt bra i Kookoo som dock riskerar att missa slutspel. Kanske han är sugen på en comeback? Vi vet alla om hans kapacitet och det är en gubbe som kan gå i bräschen. Var väldigt viktig för Brynäs i kvalet.
Vad hände med alla lövenfans som var här tidigare?
Skulle vara kul att ta fram statistik på hur våra vinster och lövens förluster samt positiva nyheter som värvningar korrelerar mot antal inlägg från lövenfans.
Tyckte jag hörde någon ligga i fosterställning och snyfta om "brickley...2m..., Vela 1m..., halloran 4ggr över vårt bud...., hur kan man välja bort löven???"
Silly: Ryktet som EP har publicerat är baserad på det Mattias Persson skrev om i ÖA för någon vecka sedan. Det finns ingen annan substans än det och Mattias tror inte att det är aktuellt längre heller.
Oavsett hur det går i vår så ska vi fan stötta Gradin och co för att på riktigt ha givit oss själva bästa möjliga förutsättningar för att ta klivet upp. Jag vill inte se någon form av kritik varken här, på twitter eller på Facebook. Gradin, Karlin, Holmström, Sundell och Widebro gör ett förjävligt bra jobb och jag hoppas vi alla kommer hålla deras rygg oavsett när säsongen är över.
S-vikaren: Antar att han menar en spelare som kan köpa vilken roll som helst i laget? Eller menar han en som även vill vara med framöver? Tror i alla fall att det inte är aktuellt med en till import utan lär bli en svensk om man ska ta in en till.