Bössa 68: Nix, stenallvarlig. Därför jag skrev "i all välmening" när jag postade bilden (från soliga och ölstinna kos). Svor otaliga gånger och skämdes över hans attityd på isen.
Costanza: Krüger ska definitivt vara där, men ledarskap är ohyggligt svårt att bedöma som utomstående. Wahlberg är inte särskilt utåtagerande mot media eller supportrar, men hur han är internt är svårt att veta. Andersson säger alla rätt sakerna i tv och är engagerad socialt, men hur är han att leda en grupp? Det som talar emot Rödin och Andersson är väl snarast att deras lag varit lite klena när det dragit ihop sig till avgöranden, men samtidigt är det långt ifrån bara lagkaptenens jobb att få alla att prestera som bäst när det som mest behövs.
Tarasov: Haha.. Jo, Anton har skämt ut sig med.. håller med, men Dima spelar i en helt annan liga. Ta med skämskudde, glad att jag kan lämna den hemma...
Grimaldi hade varit en riktig klassvärvning men vi är såklart långt ifrån ensamma om att vilja ha honom. Ganska matnyttig artikel där hinken bland annat säger att man är intresserade av 15 spelare och att Olkinuora kommer avvakta tills VM är över innan han tar några beslut.
Brander: Timrå-Olle säger att det inte finns några bra spelare kvar. Jag litar på honom. De spelare som MoDo kommer att signa kommer att vara dåliga...kanske korpnivå som Tambellini.
Du får gärna skriva källan eller skicka länk. Att hinken har koll på en spelare som Grimaldi är rätt självklart. Men är han en spelare han jobbar på eller vadå?
{5460}: scrollade tiktok igår och fick helt random upp en video på Grimaldis partner som är på hockey-vm och kollar. Är det ödet som talar att Grimaldi är aktuell för MoDo tro? ;)
{10015}: för mig är damlaget lika intressant som MoDos fotbollslag. det är helt skilda sporter och mitt intresse för damhockey är helt klart lågt.
när jag läser på text-tv (Ja jag är hundra år gammal) att MoDos damer åkt ur slutspelet mot Luleå tänker jag "jaha det var ju synd" och 1 sekund senare har min hjärna lämnat det bakom sig.
SPOODI: oj vad vi kommer kvala isf. Bara be till hockeygudarna redan nu 🙏
Skämt å sido, vi vinner HA med ett övertygande spel. Vi var det mest spelskickliga laget och adderade tyngd under serien. Hade nog gått tyngre i SHL med ett spel likt Löven, grishockey.
dempa: Jag bryr mig ju om damlaget på så sätt att jag vill att det ska gå bra för dem, MoDo är MoDo och jag vill att alla våra representationslag är framgångsrika. Men det finns ju inte samma intresse kring damligan från C more och publik på plats och allt vad det innebär, då är det inte alls lika intressant att följa.
läste lite reaktioner på timashov-nyheten igår och det slog mig hur töntiga hockeysupportrar egentligen är, jag själv inkluderad såklart, jag är inte bättre än nån annan, tvärtom mer troligt
nu när det lutar åt timashov så är han inte bra nog, hade det blivit forwarden Trans Atlant så hade det istället låtit att modo värvar trötta nordamerikaner som inte bryr sig, finns ingen kultur i laget eller nåt annat poppisord... vill man hitta fel så hittar man fel med andra ord :)
SPOODI: Ehm, jag är rätt säker på att det här är ett forum som fokuserar på herrlaget så jag kände bara att jag ville förtydliga vad jag tror det gäller då.
MoDoNörden: Låter bara som att det är Björn som har nyheter kring damlaget och att Hinken bara ger oss en statusuppdatering. Vilket det bokstavligen står också.
"Hur tycker du att det ser ut för nykomlingen Modo så här långt?
De spelade ishockey ända fram till sista april. Så de ligger efter och måste bygga om och förbättra. Hittills kanske det inte är dynamit till fansen under silly season, men Henrik Gradin kommer säkert att leverera innan det blivit midsommar. Det kan jag lova."
Nix, stenallvarlig.
Därför jag skrev "i all välmening" när jag postade bilden (från soliga och ölstinna kos).
Svor otaliga gånger och skämdes över hans attityd på isen.