1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 546039 inlägg · 4162 ämnen

« · 2546201 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Confusius: Såg det här från en annan leksing
"Alldeles för slö,dålig i hemjobb plus i pp stod han bara o höll i pucken"

Så det de verkar vara enig om är att det finns en risk att han kommer beskrivas som för puckkär.

IOFS slö kontra inte den snabbaste är nog också enigt med olika uttryck.

Sv: Silly season
Trilske: Förstår inte ditt argument att de inte varit i SHL på flera år. Vad spelar det för roll? Två av tre spelade i KHL vilket då var en bättre liga och en spelade i ett bra lag i Schweiz där spelet inte är så mycket sämre än i SHL och där vi haft flera spelare som lätt kunnat ta en tröja när de lämnat Schweiz för SHL. Två av tre hade spelat i SHL tidigare, varav en vann SHL guld med Växjö 4 år tidigare.

Sv: Silly season
Jan-Erik :

Du ser alltså ingen skillnad på en spelare som Ruohomaa som kommer direkt från SHL (och som får kliva åt sidan för att Leksand investerat stora pengar i hrvik och cehlarik) kontra spelare som inte har varit i SHL på flera år?

Inget tyder på att Rouhmaa får kliva åt sidan av sportsliga skäl utan snarare för att att man har gått all in på hrvik och cehlarik.

Sv: Silly season
Jan-Erik : En avgörande skillnad, i mina ögon, är att Ruohomaas rutin faktiskt tillför något som dagens Modo saknar.

Fjolårets HV71 hade 16 spelare som var äldre än 30 år.

Dagens Modo hade bara 3 innan denna värvning: Wahlberg, Rundblad och Adam P.

Killar på väg upp i karriären har vi däremot ett imponerande utbud av, och de kommer behöva mentorer i SHL.

Sv: Silly season
Jan-Erik : Ska rutinerade Andy Miele med sina 36p ta på sig att HV71 inte vann serien eller vad?

Sv: Silly season
modomille: Jag har ju inte något förslag på något bättre och kanske är detta det bästa vi får men det är intressant att flera på forumet "gladde sig" åt "Nubbens" misstag att bara satsa på äldre "namn" som skulle casha hem de sista pengarna när han tog in nyblivne OS-guld vinnaren Nättinen (31 år) med 88 p på 188 KHL matcher och dessutom högerskytt, Mikkel Bödker (32 år) med 700-NHL matcher och fina 59 p på 95 matcher i Lugano och Andy Miele (34 år) med SHL guld med Växjö och sedan 80 p på 102 matcher i KHL. Om vi hade gått upp förra året hade vi kanske också värvat något eller några av dessa namn, med känt resultat. Ser inte skillnaden på dessa namn och en 35-årig Ruohomma annat än att det finns potential för att visa att förra årets "dipp" i poängproduktionen berodde på tränaren.

Sv: Silly season
modomille: Håller med.
Jag är även övertygad om att Hinken skiftade fokus från en Amerian till en finsk när Ranta blev klar, man har pratat om vikten av att gärna ha ett par av landsmän i laget för att skapa en bra känsla och trivsel mellan dem.

Sv: Silly season
Confusius: En bra värvning av er. Har alltid gillat finnen. Han håller i pucken väldigt mycket och kan bryta mönster i matcherna. Han är en vågbrytare om vi bara ska high speed shl spelare eller sådana som MR.
I min värld var han bättre än Hrivik förrra säsongen,

Sv: Silly season
{10015}: Messade till en Leksands-polare igår! Hans betyg löd: "Typisk center, bra på att hålla puck, inte den snabbaste, och hade en svag säsong förra"! Han la även till " en riktig lirare när han är på humör"

Sv: Silly season
Silly: Får för mig Hinken sagt att Hägg skulle vara kvar i staterna?
Eller om jag blandar ihop det med någon...

Sv: Silly season
Bössa 68:

Nä ... jag gillar Tarasovs tidigare förslag.

Sv: Silly season
Lolol: ingen aning exakt varför men jag blir absolut taggad. Finne med coolt namn som dessutom inte drar jämnt med åsnebrottaren. Vad mer behövs?

Sv: Silly season
Gillar att MoDo tar in en äldre rutinerad första center för att leda laget. Sampo och gänget kan lära sig mycket av en sån kille.

Sv: Silly season
{Tarasov rocco = köp!!

Sv: Silly season
Silly: Nå perkele säger Ruohomaa när han och Rundblad ser Woods och gänget sitta på den övre bänkraden i bastun..

Vojne vojne..

Sv: Silly season
{10015}: Lutade åt spel i annan ort senast.

Sv: Silly season
{6870}: Har det inte kommit fram redan att han inte är aktuell? Har för mig att Mattias P sa att Hinken hade sagt det.

Sv: Silly season
Silly: Det vore en jävligt grym värvning.


Sv: Silly season
Lolol:

Jag undrar om den här backen också ligger på Hinkens bord?

Petteri och Jussi in i laget, Sedan kan finn- gänget bjuda J.D, Woods, Big Sam och Brickley lite finsk Bastu.
😅😅😅😅

Sv: Silly season
{8225}: Äntligen en galen finne som förstecenter! Nu kommer det hända saker! Tjoho!

Sv: Silly season
Erol Ateceae: Så är det men lite olika situationer. Det är ju hemmasonen Lander som kommer hem som petar Hanzl. En kille som har ett tyngre CV än Hanzl med. Här så kommer Ruohomaa få vara ohotad första center och lira i PP1. Dom yngre får rätta in sig i ledet, han är ju ändå en så kallad senior hehe

Sv: Silly season
modomille: Utan finländare o Tjecko-Slovaker vore Modos historia lite blekare

Sv: Silly season
{6870}: Hanzl var grymt bra innan skadan, efter var han mestadels stabil men såklart sämre än 21/22 då han var en gigant.

Sv: Silly season
modomille: Kentää har väll aldrig haft problem med importerna? 23 stycken som alla är helt eniga. ;-)

Nä men skämt åsido.

Robin Hanzl är varken svensk eller "Timråkille". Individens bild av sig själv är helt klart en viktig faktor också.

Sv: Silly season
Erol Ateceae: okej köper det. Ja ni har lyckats med konststycket att balansera en massa hemvändande stjärnor. Ja faktiskt var Alvarez rätt hyfsad förra säsongen medan Hanzl var en nivå lägre än säsongen innan.

PS. Ruohomaa tror jag är en perfekt värvning för en nykomling.ds

Sv: Silly season
modomille:
Där snackar vi en bra argumenterande text!

Sv: Silly season
Erol Ateceae: Jo men det är ju svenskar och dessutom Timrå killar, svårare med importer.

Sv: Silly season
{6870}:
Det var ett skämt med en liten hint om att Timrå lyckades balansera fler stjärnspelare i laget.


PS. Robin Álvarez var helt ok förra säsongen.

Sv: Silly season
Väntar Hinken besked från Robert tro?

Sv: Silly season
Sigge:
Jag berättar bara vad min magkänsla säger och jag har för dåligt minne av hans matcher jag sett för att kunna gå på något annat. Med lite eftertanke så ger er övertygelse om att det är en bra värvning mig lite lugn iallafall. Leksand har väl dock ändå ratat honom på sportsliga grunder i första hand. Jag menar, dom väljer ju att gå på andra alternativ som rimligtvis har löner på liknande nivåer som han kräver.

Sv: Silly season
{10015}: Samtidigt som han är Leksands-avstådd kan han ju fortfarande ha kvalitéer, men.

Ärligt talat, hans agent lär ha ringt hela SHL och MoDo var inte på snabbnummer ett. Det är okej det med.

Han snittade ett cirka halvt poäng förra säsongen och är lite sådär när det gäller den rätt så obetydliga +/--statistiken. En kontraktslösning på ett år är nog det bästa möjliga för MoDo.

Sv: Silly season
Ser nu att folk hade kommenterat det här 😆 Så går det när man har några innanför västen och skriver för glatta livet 😂

Sv: Silly season
Erol Ateceae: Rätt löjlig jämförelse men men....

Sv: Silly season
Har vi plats flör Zuccarello nästa säsong?

Sv: Silly season
Silly: Blir spännande att se om Hedman kommer upp i nivå igen nästa säsong (det tror jag). Men skulle det bli ett skitår till och ett till är ju frågan om inte MoDo lockar där vid 2025?

Sv: Silly season
Erol Ateceae:

Det är därför vi väntar med att ta hem
Viktor Hedman.
Vi har för många offensiva backar :-)

Sv: Silly season
Erol Ateceae: Leksand var fortfarande sugna på att behålla honom utifrån den spelaren han var. Går inte att bortse från trots hans egna krav som Leksand inte kunde uppfylla.

Sv: Silly season
modomille:
"Men det går inte att ha så många stjärnspelare i ett lag utan någon måste bort."

Sant! Det är därför vi inte har Robin Álvarez längre.

Sv: Silly season
Lolol: Ruohomaa blev lovad rollen som första center i Leksand när han skrev på sitt två års avtal. Under hösten och vintern så var han första center men sen när kriget bröt ut så lämnade Hrvik KHL och återvände till Leksand. Då blev det genast lite problem. För Hrvik vill vara den stora stjärnan och den som spelar mest, och Leksand gillar Hrvik så han fick bli det. Ruohomaa som hade blivit lovad rollen som första center och som spelat mycket under hösten och vintern gillar inte riktigt det, men problemet är hanterbart. Det är säsongen därefter som det blir stökigt. Hrvik kommer in senare på hösten pga artist kontrakt och blir direkt den stora stjärnan. Inte pga hans prestationer utan för att han är Hrvik och alla där gillar honom. Ruohomaa blir skadad någon gång efter jul och blir borta någon månad. Hrvik skadad med. Men Leksand gick faktiskt som bäst under den här perioden.
Sedan så blir det klart att Hrviks polare Chelarik återvänder med från Schweiz och det blir ännu mer kockar i köket. Hrvik och Chelarik kommer aldrig riktigt igång men får fortsatt rätt mycket istid. Sen i dom sista omgångarna och i slutspelet så drog man ner på deras istid har jag för mig och man gick tillbaka till att vara mer av ett kollektiv, som vid jul när man radade upp segrar. Ruohomaa får stort förtroende mot Rögle i åttondelen och gör det bra. En av deras bästa spelare i dom mötena. Men det går inte att ha så många stjärnspelare i ett lag utan någon måste bort. Hrvik är king shit I Leksand och sitter på ett långt kontakt så valet föll på Ruohomaa.

Som jag har skrivit förut så ska man inte vara så orolig för hans ålder. Visst lite läskigt är det men Ruohomaa bygger inte sitt spel på fart etc utan litar på sitt spelsinne. Han har aldrig varit den snabbaste. Han är också en latebloomer och dom brukar kunna åldras väl.

Sv: Silly season
{10015}:
Oskar Möller 34 är han bra?

Skulle Mats Zuccarello går in i 1: a lina här hemma? Japp 35 år

Sv: Silly season
Bössa 68:
Ja

Sv: Silly season
{10015}:
"Han är inte en Leksand-reject"

Leksand ville bara inte behålla Ruohooma utifrån de krav på att vara förstacenter plus kontrakt som han hade.

Han kanske kan kallas för Leksands-avstådd.

Kravet på att vara förstacenter är säkert en pusselbit i att åsnebrottaren och han inte var kontanta.

Sv: Silly season
Saleva: Med tanke på att vi är sist ut händer bra saker, vi är med i matchen, som det heter.

Känns som ett bra lag på gång, om vi får in en given etta i buren då

Sv: Silly season
Lolol: Hade du hellre velat ha en oprövad kanadick som aldrig testat större is? Ruohomaa vet vad som krävs i SHL och har verktygen för att leda en förstakedja. Han är dessutom ingen reject på sportsliga grunder utan ekonomiska i första hand. Leksand har inte råd med två svindyra centrar

Sv: Silly season
Saleva:
"Eftersom vi är sist ut och nykomling får man nog vara rätt nöjd med den värvningen även om det är bra om man inte har för stora förväntningar."

För att ha en flaska öl som profilbild måste jag säga att det var en oerhört nykter analys av tillvaron.

Som alltid när ett lag är nykomling får de plocka de överblivna från andra klubbar, var ju allra mest tydligt på den tiden när HA-lag slog ut SHL-lag i bäst av sju.
Ut med det ena laget, in i det andras laguppställning.

Mattias Guter, David Printz, Henrik Törnqvist, Morten Madsen var Timrås skörd från KHK 2018. Gick sådär.

Johannes Salmonsson, Rickard Palmberg till team 0 - 12 året därpå.

Sv: Silly season
Costanza:
Klart det går att vara bra när man är 35 men det där säger ju ingenting. Helhetsbilden ger mig en dålig magkänsla men hoppas ju självklart att jag har fel.

Sv: Silly season
Costanza: Hur gammal är Linus Omark och är han bra? Går att fortsätta…

Sv: Silly season
Lolol: Han är inte en Leksand-reject. Leksand ville behålla men Ruohooma hade krav på att vara förstacenter plus ville ha rätt typ av kontrakt. Han är en av de bästa centrarna i SHL och de flesta Leksingar är besvikna över att tappa honom.

Sv: Silly season
Lolol:
Hur gammal var Niklas Sundström och var han bra?

« · 2546201 · »