Tror ni Wahlberg fortsätter som kapten? Svårt att flytta på karln. Brukar vara tveksamt om de inte är helt given i laguppställningen. Kan dock se att han lirar löpande med Brickley i tredje backpar. Alternativa kaptensämnen?
Olli Nomadinen : - Om man får lägga sig i som utböling så skulle jag nog dela på Walli och dansken. Känns som två likvärdiga spelartyper. Obekväma känslolirare med hög retstickefaktor. Lite brunkare med plusmeny
Tack för den fina infon! Då var det klart! De talar för min uppställning då! 😉👍
Sigge: Om man får lägga sig i som utböling så skulle jag nog dela på Walli och dansken. Känns som två likvärdiga spelartyper. Obekväma känslolirare med hög retstickefaktor. Lite brunkare med plusmeny
Gusse: Skulle gärna se att dansken blir en ännu större retsticka som tjafsar framför mål och skapar oreda. Hans svaghet är dock att han har en tendens att dra på sig dumma utvisningar när han blir övertänd.
Walli - Big Sam - Aagaard som tredjekedja känner jag är starka papper som nykomling
Tycker Aagaard är lite svårplacerad i laget. Tycker inte att har bra spelsinne nog att möta andra lagens två första kedjor och därför vill jag ha honom i en liten brunkarroll. Lite som det var när han kom till MoDo. Att Peta in puckarna framför målet. Blir inte förvånad om Aagaard sätter femton puckar i SHL.
Olli Nomadinen : Tror det är enklare att få stopp på gängskjutningarna, än att få AIK-berörda inse att dom inte är tillräckligt bra för högsta serien. Känns inte bra med en högsta serie där lag som AIK o IFK o förvisso Varberg halkar efter så rejält. Hoppas Utsikten o Gais bidrar till en jämnare tabell nästa år, så får AIK ex.vis börja om med en förändrad värdsbild. Man kan inte leva på att man nästan spelade oavgjort mot Barca hur länge som helst
Confusius: tittade också! I höst, oktober tror jag, startar nya avsnitt av Solsidan, Ove blev rik eller snarare frugan som köpt aktier i Volvo, trodde hon, men var i E-handelsbolaget Amazon?
jonsson: Det gör dom säkert, vissa av spelarna är väl inte mycket bättre än dom hårda grabbarna!
Det som fascinerar mig mest med dom här mentala kalhyggena till firma-grabbar, är att tror dom verkligen att spelare och ledning kommer att prestera bättre under hat och hot???
T.o.m. en 5-årig förstår ju att det får helt motsatt effekt, finns inte en enda idrottsman/kvinna som presterar bättre när dom är rädda eller känner sig hotade!
Ändå tror tydligen dessa amöbor att det är medicinen för att få saker på rätt spår igen!
jonsson: Det tror jag nog. De vågar inget annat och Svenska journalistkåren kryper ju med och slickar brunögon på "De fantastiska supportrarna som skapar sån magisk stämning. Så att även vi i lilla Sverige ska tro att vi har klubbfotboll på europeisk nivå" Sotte:
– Men vi har höga förväntningar på en hel del spelare av de vi har kvar. Det har vi. Sedan kanske de inte ska spela i samma formationer som det har varit tidigare, eller samma backpar, men vi tror att många av de spelare vi har skulle ha varit riktigt duktiga SHL-spelare i andra lag också, men med kanske en starkare back up. Gradin
Näsen och Bernhardt får spela i olika backpar. Vilka fler få nya omgivningar? Laget känns väldigt ospetsigt. Många forwards för botten sex-formationer. Jag tycker att dom här formationerna skulle vara intressanta.
{5647}: Men nu ska vi låta Brickley träna upp sig till en riktig bra SHL back i stället och han.är stor och stark och har ett ruggigt skott och riktigt vass på skridskona också! Han kommer bli en Joker i vinter!
Bad_Brett: Men, tränar man upp den biten har Berg mycket jag gillar. Oöm, tuff i närkamper, bra skridskoåkning, hyggligt passningsspel osv. Verkar aldrig någonsin gnälla och det låter som han har en väldigt bra attityd till träning.
Bad_Brett: Jag tycker att han har väldigt svårt att sortera i markeringsspelet och är väldigt oskicklig på att hantera motståndare framför mål. Dvs, dålig på att låsa klubba, spela blad-blad osv. Lite som att han har lite begränsat spelsinne.
Jag älskar hans attityd och tuffhet, men tror att han skulle få det jobbigare i SHL där positionsspel och att göra alla detaljer rätt är viktigare än i den flängiga hockeyallsvenskan.
Basti: Sa han verkligen att dom "flyttar ner kameravinkeln"?
Han sa precis som du säger att dom bygger om två loger till platser för kameror. Behöver ju dock inte betyda att dom flyttar ner huvudkameran, för det hörde då inte jag något om! Det kan lika gärna vara kameror från hörnen eller något!
Är en alldeles strålande överblick av spelet från där vi har kameran idag, blir fan lack om dom flyttar ner huvudkameran till nedre etage!
{10322}: Han är en av alla nya MoDo legender som skapades den kvällen. Ingen kommer glömma bort dom. Det är bara så att ska vi ha en chans att hålla oss kvar så behöver man uppgradera laget. Då kan man inte behålla allt o alla.
Ju fler gånger jag ser game 7 desto mer ledsen blir jag över att Ingman inte blir en del av truppen i SHL (även om jag förstår varför). Man ser hur mycket klubbmärket betyder för honom. Jag hoppas att vi etablerar oss fort så att vi kan börja bygga runt egna profiler igen.
Smeden: Man är lite ledsen över att inte verkar bli kvar. Slutspelets hårdaste spelare. Man kommer inte glömma sekvensen där han sänker två DIF spelare som det var ingenting.