1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 545526 inlägg · 4159 ämnen

« · 2551074 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Padrone78:
Köper du något till dem då?

Sv: Silly season
{5647}: läste tennismatchen nedan och kom på mig själv att få samma känsla som när mina kids, 6 och 9 år tjafsar om ingenting. 😂😳😜

Sv: Silly season
Från Hörnefors:
Ibland skämt i en kontext.

I det här fallet uttrycke jag vad jag trodde skulle ske. Lite som att jag i maj trodde det skulle plockas in 3 forwards och bemöttes med en förolämpning av JFK. Trots att Gradin sa 2-3 i MoDo-Channel.

Sv: Silly season
Från Hörnefors: Ungefär så. Det är en sak om det skulle komma skador, om vi på försäsongen inte alls räcker till eller att exempelvis Norlinder släpps av Montreal. Då blir det relevant och intressant.

Nu vet vi att en forward ska in och om ingenting anmärkningsvärt händer så värvas ingenting på väldigt lång tid.

Sv: Silly season
{5647}: Tror att Tarasov har det som en kull grej att hela tiden skriva värva, som en del har hakat på. Jag som du, tycker att det har blivit väldigt uttjatat. Ungefär som när man drar samma skämt till samma personer för tjugonde gången.

Sv: Silly season
Tarasov: Jag tror jag ska sammanställa domarsnack. Jag är 100% säker på att det är betydligt mindre än vad många tror. Det var väldigt lite förra säsongen.

men, jag ska försöka skriva ihop ett script. Jag tror att du skriver minst fyra gånger fler inlägg om att värva än jag klagat på domarna.

Sv: Silly season
{5647}:
Konstaterade bara vad jag tyckte att vi behövde för att gå upp, du ansåg ju att vi var färdiga. Det är lite mer så att du blir en cry wolf när du väl får rätt och vi inte värvar.

Lite svår att jämföra med tidigare år men generellt har vi gått in med rätt så tunna trupper i allsvenskan vilket många gånger straffade sig.

I det här fallet är det rätt så många spelare som inte prövats i bärande roller i SHL, och anser att andrakedjan skulle må bra av en spelare som kan göra avtryck.

Sen förstår jag inte riktigt heller varför du gnäller om jag har en åsikt, får ju läsa dina synpunkter om domare konstant. Kan leva med det även om jag själv kan tycka att det är lite väl mkt.

Sv: Silly season
Tarasov: Till slut fick du rätt, men du tjatade hela försäsongen och vintern ända fram till niederbach. Det blir rätt mycket "cry wolf" om man konsekvent kör samma grej hela tiden.

Sv: Silly season
{5647}:
Jag hade rätt i vintras, vill minnas att jag fick motta lite hån när jag trodde det skulle komma in en till. Sen kom Halloran. Vi bråkade i maj om huruvida vi skulle ha 2 eller 3 till, sen dess har vi plocka in Vigge och MR….

1 vet vi att vi är ute efter
Blir Norlinder ledig kommer vi plocka honom
Då handlar det ytterligare 1…. vilket jag tror att vi plockat in före uppehållet i november men kanske du får rätt i det fallet.

Sv: Silly season
Tarasov: Vad du tjatar om massor av värvningar hela tiden. Blir du liksom aldrig nöjd?
En forward är väl sannolikt vad som kommer till. Efter det får vi se, men några tre till spelare ser jag verkligen inte komma om vi inte hamnar långt efter.

Sv: Silly season
Det som dock talar starkast för oss gentemot förmodade bottenkonkurrenter tror jag är den solida grund klubben numer står på med björnstark ekonomi, trygg ledning och enade fans.
Vi är i ett HELT annat läge än exempelvis LHC och MIF vilket över tid blir otroligt viktigt.
Lägg till Sveriges starkaste hockeykultur och Bernie i högform så ser det bra ut ;)

Sv: Silly season
SPOODI: Den stora avgörande frågan är hur spelare som Woods, Dickie, Aagard m.fl fixar SHL-hockeyn.
Och med det sagt förutsätter jag att alla nyförvärv ska motsvara förväntningarna.
Det är vad som behövs ifall vi ska slippa hamna på plats 13-14.

Sv: Silly season
SPOODI:
Tycker man gjort det man kunnat, skulle gissa att laget förstärkts med 2 forwards och en back före första uppehållet. Före seriestart så blir det väl en forward

Sv: Silly season
Tarasov: kommer rätt spetsspelare in känns plats 11-12 inte alls orimligt.

Sv: Silly season
SPOODI:
En lite uppdatering av laget då

Niederbach- MR - Sampo
Aagaard- JD - Woods
Södergran - Vigge - Walli
Ohlsson- EJK - AP
OP

Bernhardt- Rundblad
Rubins - Näsen
Brickley- Berg
Folin/Wahlberg/Norén

Lassi
Olle

Niederbach hamnar i första i väntan på annat.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
DJ Hemp:
Ni har iaf ett rätt så bra lag till nästa år och behöver högst sannolikt inte oroa er för sista strecket. Plus den genomsympatiske Wedin i laget.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Japp.
Såg 7:e matchen igår (igen) vilken match!
Stämningen & trycket i arenan är magisk.
Tror jag sett om den 4 eller 5 gånger & fler blir det.

Sorry för kapningen i munhuggningen, men det här är MoDo boken & jag är MoDoit...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Supertrött:

Vi vet redan att ni har två guld. Ett fler än Luleå och Löven och två fler än Timrå. Samt att ”Super-Sune” var Kung 1979. Krossen av DIF i Scandinavium var imponerande. Precis som ni städade av dem i sjunde och avgörande matchen i våras.

Vi har inte ens varit särskilt nära ett guld. För att vara nära måste man spela en final och som närmast var vi 1975, då vi föll i en avgörande match i en semifinal. Det enda silvret bärgades när vi kom tvåa efter Leksand i SM-serien 1974. Hela sex poäng skiljde laget åt och dessutom hade vi minus två i målskillnad.

Nu har nästan 50 år passerat och inte en enda final har vi spelat. Det är ett skralt facit ska erkännas. Klart att man blir rätt less när man tänker på det.

Edit: Vi spelade några semifinaler på 00-talet också, men särskilt nära att ta oss till final var vi inte.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Jan-Erik : Ja, när frågan var ställd på det viset, så stämmer det faktiskt. Sedan hur bra dom var där eller vad Timrå betytt har ju faktiskt ingen relevans på frågan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Belosheikin: kanske Ivar Larsson var näst bäst då

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Men Gunnar Bäckman var bäst.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Sune Ödling är KUNG!
Nickade bort ett skott i Göteborg mot DIF när vi vann första guldet :)
(Och för alla tikare betyder första att vi tagit fler......)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Fast Sune Ödling var bättre.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Christer Sehlstedt var bra han

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gorkyman: Ja, så kan man ju faktiskt räkna. Totalt EN match i NHL för Johan Backlund så visst har Timrå skeppat iväg NHL-målis. Lindbeck spelade EN säsong i Timrå innan han gick till NHL så där har ni ju en del i hans utveckling, någon procent... Våra modoiter brukar oftast spela flera år i Modo och få många matcher i NHL...När vi räknar Stanley Cup vinnare från Modo är det t ex en del som inte brukar tänka på Alex Steen då han ju spelade så kort tid i laget trots att han ju var här i två olika omgångar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Sen har Timrå ju haft Johan Matsson i två säsonger. Ännu en av de spelare som skrivit nytt kontrakt med KHL i år.

www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/a/69M11z/khl-svenske-johan-mattsson-stannar-i-ryssland

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Skall inte vi MoDoiter lyfta upp Timrå som klara Guldfavoriter så blir dom nöjda , ja menar dom har väl dom bästa målvakterna , bästa backarna, Forwards uppsättning typ NHL mässigt, bästa tränarna, coolaste Arenan, snyggaste busschauffören å en dansk som ass sportchef mm , mm

🤪🤪

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Jo det har hänt, både Lindbäck och Backlund

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:
I Timrå pratar man inte målvakter och NHL i samma andemening.
Har väl aldrig hänt att en målvakt har gått från Timrå till NHL/AHL?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Spanskaryttarn: Kanske för att liknelsen är så långsökt att man måste vara troende för att ens tycka att den är det minsta relevant. Att flera indoktrinerade verkar köpa det oerhört märkliga resonemanget gör det inte till en vettig liknelse för det.
Nej, JJ har inte haft en liknande kurva som Ullmark.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Haha märker att polletten inte riktigt trillat ner för dig ännu, men läs det spoodi skrev och sen det jag skrev några gånger om så förstår du säkert vad jag menar tilllslut, ha en fortsatt trevlig dag :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Håkkybåkky: Fast jämförelsen blir ju direkt löjlig. Innan Johansson spelade sin första SHL-match, hade Ullmark redan spelat 20 NHL-matcher och 87 SHL-matcher. Under slutspelet 13/14 (som 20-åring) hade han 95,5% och 1,46 GAA. I kvalet 14/15 hade han 98% och 0,5 GAA. Han var alltså förmodligen SHL:s bästa målvakt redan vid 20-20-21 års ålder.

Det man möjligen kan säga om Ullmark var han att han hade en liten dipp i karriären (vilket han själv öppenhjärtigt har berättat anledning till), men ändå lite magstarkt att jämföra hans utvecklingskurva med någon som var nere och harvade i HA vid 27 års ålder.

Sv: Silly season
Costanza: Kaut har fortfarande ingen nytt kontrakt, känns lovade då han varit i klubben, riktigt bra kompis med Woods och spelat mycket med Sampo. Känner mig kanske lite väl överoptimistisk men fan det känns verkligen rätt där

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Spanskaryttarn: ähhh bara lite satir de e sköj. Ta allt med en nypa salt, citron och tequila

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Håkkybåkky: Haha tog för givet att dessa människor skulle förstå, men kanske förväntade jag mig lite för mycket.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sputnik: Får vi låna pucken?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Håkkybåkky: Helt rätt. Plywood kan inte bli metall.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Alla fattar ju att han jämför själva utvecklingskurvan och inte faktiska skills/kvalitet. Att han valde Ullmark är ju för att han är välbekant hos er Modoiter.

Men visst låt oss leka arsle och fultolka.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Spanskaryttarn: Skönt att du jämför Johansson, med 166 SHL-matcher i bagaget vid 30 års ålder, med världens bästa målvakt. Gissar att Hartmann är en late bloomer likt Markus Näslund?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI: Johansson har varit på uppgång en längre tid, lite likt Ullmark som verkligen tog ett stort kliv med Boston det här året.
Men jag är inte alls orolig över att Johansson ska ha en sämre nivå de kommande säsongerna, Han har hittat hans styrkor och det kompletteras otroligt bra med hjälp av backarna vi har just nu.

Vill se Modo i kval men där får ni gärna vinna över Malmö ;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Spanskaryttarn: nu har ju Johansson ifs bara varit riktigt riktigt bra en säsong så kan ju vara lite flax med. Men håller han samma nivå i år bör ni ha Top sex och semi som målsättning denna säsong. Jag är bara glad om MoDo undviker kval

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: nu måste jag lägga mig i! Ska man locka lovande spelare till J18 och J20 så måste man också visa att dom får chansen i A-laget. Håller dom inte kan man alltid lösa det på vägen! Men mindre klubbar måste få upp egna talanger. Timrå är inte Färjestad. Dom trodde det ett tag, och det höll på att gå käpprätt åt helvete

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sputnik: Ni börjar låta som George! Hoppas TIK gör tvärtom..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9233}: Haha men vi har ju redan sett vad Timrå går för, Bara för att vi får in en riktigt bra "andramålvakt" kommer inte spelet falla ihop.
Men jinxa kan vara livsfarligt D:

Vet inte om du sett brynäs matcher men deras spel var riktigt katastrofalt. Dom fick inte ihop något alls över isen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Spanskaryttarn: att du ens vågar skriva "kanske bästa målvaktsparet i shl".

Sas ju så om Brynäs målvakter inför förra säsongen och vi vet alla hur det gick för dom sedan. ;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Forwardssidan är ren och skär klass. Vi kommer inte ens behöva spola isen i egen zon!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Ja vi har en jävligt bra målvakt! Tänk även så mycket bättre han kommer bli nu när han kan få lite avlastning av Tim Juel.

JJ hade många jobbiga matcher där man tydligt såg att han behövde vila. Annars hade vi förmodligen släppt in ännu mindre mål! Kommer bli en jäkla spännande säsong det här :)
Kanske bästa målvaktsparet i SHL

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Spanskaryttarn: Länge leve Jacob Johansson!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Om man jämför vår forwardssida med backsida i resterande lag skulle allas backuppsättning se blek ut.
Men Timrås backsida är absolut inte dålig, hade även såklart kunna vara bättre. Men de är även samma backsida som släppte in 3e minst mål i SHL förra året. Enda som känns oroligt är att se hur stort kliv juniorerna kan ta.
Men är redan bestämt att om det ej funkar kommer Timrå plocka in ännu en till back.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gorkyman:
Timrås backsida är ju riktigt blek. Måste vara slut på stålares?

« · 2551074 · »