{9844}: Tycker att han har en poäng, hade vi haft några naturliga snipers, kunde den här matchen varit över redan efter första.
Och med tanke på hur mycket vi skapar i matcherna, så hade vi garanterat haft bra många fler poäng vid det här laget med några naturliga målskyttar i truppen!
KB: Tycker vi ställer till det helt och hållet på egen hand. Lite som Karlin var inne på, trodde vi var världsmästare efter 1:a perioden. Bjuder på fler kontringar i denna match än totalt under alla tidigare matcher tillsammans. Där förlorar vi matchen även om vi också visar upp en väldigt trubbig offensiv. Lite orolig blir man för 1:a.. de må vara nykomponerade men händer verkligen inte mycket.
Sigge: Gillar mycket med Ranta. Precis som med Södergran. Men om han verkligen är en 1a line spelare är frågan. Kanske gjort sig bättre i 300kg rollen.
Råååma är ju en magiker med puck, dikterar tempo som ingen annan, men han har ju ingen riktigt killer att lämna över pucken till tyvärr. Tycker man såg också i PP att han och Niederbach gillar varandra. Tror dom tänker hockey likt. Kanske att Niederbach ska switcha med Ranta en match? Ohlsson-EJK-Ranta Kanske vore något. Då kan Ranta hålla puck. Ohlsson trampa ytor och EJK bara vara där han passar bäst, som han brukar göra typ.
Confusius: Kanske. Men är nog en av få som dominerat HA för att sen inte alls klara SHL i såna fall? Har du några exempel? Tror det sitter i huvudet jag. Skickligheten har han. Han spelade också väldigt rejält och bra defensivt ifjol. Så att han förlorar varenda sargduell och petar sig fram är inte likt honom.
Precis som det är inte är.likta att Näsén som.petade sig fram i HA är rejäl och vinner sargduellerna, uppochner är världen... Sköt gjorde han också, hujedamig.
KB: Kentä var ju i Oskarshamn först, ja det var som att möta Löven tyvärr, vi får väl vara lika hemmastarka mot IKO som mot Löven och ta revanch 16/11.
{9315}: På tok för dåligt! Vi skulle gått på Timashov och Greco istället. Det skulle kunna vara en förstakedja som producerar. Ranta och Oregano är riktiga bottennapp
{9315}: Kändes som att spela mot Löven de senaste åren. Märks att deras spelsystem är av lite samma DNA och att vi har samma svårigheter att tackla, speciellt på deras hemmaplan.
Jag skrev att jag inte tyckte Modo var bättre, den enda som faktiskt tyckte annorlunda var Jönsson. Resten ljuger du ihop. Media och alla övriga tyckte att Modo var det spelförande laget överlag vilket JAG OCKSÅ SKREV UNDER PÅ. Men dessa 2 är inte samma sak, det begriper nog även du om du tänker efter
{9315}: tycker du att vi förlorar denna match pga spets? Du sa något liknande igår ”buhu detta är mitt sista inlägg” tar ungefär fem minuter sen är du tillbaka. Buthurt af.
Foppatofflan: Karlin går som vanligt i fällan att satsa allt på offensiven (som inte fungerar) och släppa till allt bakåt. Det var samma visa när vi mötte tex Löven förra året. Dom vet att vi släpper till kontringar och inte är noggranna på linjerna.
Mot Färjestad måste vi parkera bussen, ser inte hur vi ska ta poäng på något annat sätt.
Foppatofflan: nej, modo var långt ifrån värdelösa. relativt jämn match sett över hela matchen, modo gjorde en bra första men tappade sen, oskars satte sina lägen och modo gjorde det inte. sen rann det iväg på slutet med en öppen kasse och fem min BP
Nucky: självklart, och hade det varit mer än en period hade det nog inte verkat som en avvikelse heller, men nu är det ju det. men som jag skrev, dom målen räknas dom också, jag försöker inte ta ifrån modo något, men går man in på djupet så ser man att det finns ett problem.
Tarasov: Karla borde förstå när han är avlönad som en poängspelare, att det kan hända att han sätter en balja eller två mot MoDo. Hur ska han fira det? Fistpumpa grabbarna. Fira inte som om du vann VM-guld, även om det känns så pga andra orsaker än MoDo.
Gavelo: Vidhåller man konsekvent en negativ linje år efter år så kommer du såklart ha rätt då och då.
Du fick mycket mothugg gällande Växjö-matchen. Men Karlin, Holmström, Jönsson, spelarna, TV4-kommentatorn, lokalmedia, riksmedia hade alla säkert fel och du rätt.
{9844}: ja, det är det som avgör vem som har rätt och fel i en diskussion, jag lägger mig platt. modo har inget spetsproblem, du får trots allt mer likes än mig. för övrigt, diskussion och diskussion, jag noterar att du inte bemöter något av det jag säger även idag, så detta blir sista inlägget från min sida till dig.
{9315}: 😆 om man räknar bort de positiva perioderna så får nog många lag problem. Hade noll känslor för Internationella Olympiska Kommittén men tycker såhär i efterhand att det är ett förbannat äckligt lag med pundarn i spetsen. Tycker vår förstalina är alldeles för mjuk och omständig och faktiskt rätt slö i hemjobbet.
Vill inte vara den men hade en dålig känsla inför matchen: -Karla hade inte gjort poäng de 5 senaste -OINK hade inte tagit 3p hemma =upplagt för torsk tyvärr
{9315}: Hockey är känslosport. Karla har känslor. Det var säkert massor som lättade för honom. Han menade kanske inte illa. Supportrar lever också in i matcher.
S-vikaren: Hade han haft så mycket kärlek för MoDo hade han väl skrivit in en klausul i sitt feta kontrakt att han kan bryta det för MoDo om de går upp.
Men jag är förbannad och känner att jag överreagerar lite.
KB: Ännu otroligare när jag blir hånad för att jag har rätt, men det faller inte forumet i smaken så jag kommer numera att anta den ”positiva” sidan som alltid hittar en bra ursäkt varför vi egentligen borde vinna.
Bra match av Modo idag, vi har 4 kedjor som levererar
{9315}: Nu har jag ingen statist tillgången men tycker vi tar betydligt fler avslut från slottet de senaste två matcherna. Det gäller att fortsätta att nöta på så släpper det. Faktiskt även mot Örebro.
Tarasov: Det är inte svårt att förstå att MoDo-supportrar kan bli upprörda över det. Minnen man har delat med honom. Den kärlek han har fått av MoDo-fansen. Pengarinsamlingen för att ta "hem" honom.
Det var så lätt att låta bli att fira. Men det kunde han inte göra efter allt som har varit. Men han får göra vad han vill. Han blir bedömd efter sitt agerande. Det är så lätt att historien hamnar i skugga för en sådan liten sak.
"Efter en bra första så tror vi att vi är världsmästare i andra"
Precis det var problemet, vi hade gjort en riktigt bra första, trodde det skulle rulla på och att vi skulle spela ut Oskarshamn. Där tappade vi ödmjukheten och istället för att vara noga med pucken och inte chansa för vi precis tvärtom och bjuder in Oskarshamn i matchen.
Här.måste spelarna förstå att leder man på bortaplan behöver man inte charma publiken. Spela tråkigt, lägg ner puckarna, var på rätt sida, lyft ut när det är tryck på oss osv. Låt Oskarshamn bli de som måste chansa och gå bom så vi kan kontra.
Och med tanke på hur mycket vi skapar i matcherna, så hade vi garanterat haft bra många fler poäng vid det här laget med några naturliga målskyttar i truppen!