Bad_Brett: Man kan nog ha en spelfördelande center där. Någon som Susse typ. Annars är det nog sjukt svårt att spela med Ranta med tanke på hur flängig han är och hur länge han håller pucken.
Man kan nog definitivt få ordning på honom, men inte redan i år. Dvs, tids nog kan han lära sig att själv spela pucken snabbare och söka ett nytt läge själv.
Var tvungen att lyssna på 'hockeymorgon' för att höra vad de säger om matchen i helgen. Intervju med Södergran ca 33 min in. Programledaren frågade "Va ru me å spelade upp Modo ifjol"?.. Man kan ju tycka att de ska ha lite koll när då bjuder in en gäst i programmet..
Smurfen: kommer ihåg förra hemmamatchen mot saik... de spelade på topp efter en dålig insats förra matchen och modo hade inte en chans. Så hoppas det inte sker igen haha
dempa: Nej, det hade jag inte gjort, men tycker det är bra att Modo är ett föredöme, även på damsidan i hockey, om inte annat har jag döttrar som älskar MoDo, så lär nog se nån slutspelsmatch för damerna med.
Nesse: Du har såklart helt rätt. Sampo är en grym spelare men det skulle vara helt bortkastat att matcha honom med Woods t.ex.
Har som sagt varit lite inne på att testa honom med Aagaard eftersom Aagaard är så jäkla bra på att snappa upp returer, men att placera Sampo med mer kreativa spelare är rent slöseri.
{9315}: nej va sorgligt haha! Skyller ifrån mig med å ligga med covid. Andra gången på ett halvår, är inte så illa längre.
Puffe: hade du lyssnat på Cat Stevens son, om och om igen bara för att det är Yusufs son, även om det är lååångt ifrån hans fars alster? På samma sätt resonerar jag med damhockey. Ser inget. Men om nåt lag ska vinna, gärna vi - de goda.
grimiss: jag brukar aldrig bry mig om damerna men ser de låg under 0-3 mot suveräna Luleå efter en period, men nu står det 6-3 till de goda. Imponerande ändå!
Bössa 68:missförstå mig inte. Jag menar inte något negativt om Sampo, syftar bara på att det känns svårt att sätta folk runt honom där summan är bättre än de ingeånde delarna. Gillar sampo skarpt!
Bössa 68: vilken omgivning tror du det är? Känns som han är svår att komponera en kedja efter då han gärna gör allt själv. Råma som nu går jäkligt bra i Frölunda kändes verkligen inte som någon som passade ihop med Ranta. Kändes mer som de båda gjorde varandra sämre.
Ja det är väl åren i allsvenskan man har i bakhuvudet och där man började ledsna på petiga domare som dels blåste sönder matcherna och dels hade svårt att hålla en jämn nivå.
Något jag har tagit med mig in i shl, och därför haft överseende med domare släppt situationer åt båda hållen då matcherna får ett bättre flyt.
Spontant är det väl egentligen bara senaste skellefteåmatchen där domarna tappat det fullständigt.
Trilske: jag upplever att de släpper mer i shl än i allsvenskan, men att nivån generellt sett är jämnare i shl vilket leder till mindre ilska över domsluten.
Tror att jag under åren har utvecklat en större acceptans för det än jag gjorde tidigare så länge domaren släppt situationer åt båda hållen, då jag ledsnade på domare som blåste sönder matcher för minsta touch.
Men har insett att att det är tillräckligt svårt att komma till lägen att det nog behöver stävjas i högre utsträckning än vad det gör just nu.
Känns som att domarna var hårdare förr, dvs när man började införa den här "nolltoleransen" mot spelförstörande moment och att domarna på senare tid har börjat släppa efter i högre utsträckning.
dempa: det kommer nog inte spela sån stor roll tyvärr, tror vi supportrar vill att det ska göra nån skillnad men vad kan flygresan ta, 4 timmar? dom åker säkert buss längre än så i vissa fall. tar ca fem timmar skellefteå-timrå exempelvis
och dom firar nog väldigt litet eftersom det är match om 48 timmar :)
{7426}: Nu har man haft ståpäls några timmar , hittade ju hela matchen på Youtube !😜😜
Så jäkla mäktigt när OP:s mål blev bortdömt först, snacka om Kempis vibbar då å sen när målet väl blev godkänt så exploderade ju Arenan trots att matchen var över sen länge tillbaka 😍 !
{9315}: Han känns som minsta problemet, kan spela med 2 koner och ändå vara vår giftigaste kedja. Kuudos till Hinken(som inte varit forumets mest betrodde i år) att han fick hit Sampo, plus att Sampo fick det tålamod som behövdes , efter en krånglig säsongsstart
{9315}: hller med men frågan är om det också är lite atr han inte varit i någon superbra eller stabil kedja. Tänker med Dicken som stabil ryggrad och puckvinnare, en rivig Ranta och sen en klinisk avslutare?
Efter att ha sett Sannys genomgång av spelförstörande moment (där behandlingen av ranta var med som exempel) så inser man att det är flera situationer per match där motståndare tillåts stoppa honom med otillåtna medel.
Inte riktigt tänkt på det tidigare, men det blev en liten ögonöppnare.
grimiss: vidhåller min tidigare åsikt att ranta är jättebra, mönsterbrytare, kan hitta på saker på egen hand, men att han också lär vara svår att spela med med tanke på hur mycket puck han har och vill ha. en utmaning att hitta två spelare som inte bara förstår hur han tänker men också fungerar bra med att låta honom göra jobbet