Trilske: Tycker det är bra att kvalet och ångesten finns, lika väl det ekonomiska stålbadet som väntar vid degradering, det bör få klubbar att förstå att man inte kan värva spelare för mer än man har råd med utan man måste driva föreningen som ett legitimt företag.
Tarasov: Bra att du piskar till mig hårt. Ville bara att JFK ska köra bilen till Karlstad när det blir final 2025. Han är ju mer stabil än Puffe, Bad Brett och jag i baksätet.
{5647}: Nu är vi några som inte håller med dig . Kan du som acceptera att alla inte håller med dig? Börja bråka med George är helt OK. Jag är redo! Vi har olika syn i världspolitiken och det köper jag. Jag kollar inte på CNN. Bara dumskallar gör det... Tror ändå att du måste köra till Karlstad 2025.
Enda sedan HV och Brynäs möttes i direktkvalet första gången har det ju målats upp som ett ångestmöte som ingen vill titta på.
Mycket beroende på att det är etablerade klubbar med allt för mycket på spel som tvingats kvala.
Tror konceptet hade målats upp som en större succé om det handlat om lag med större allsvensk stämpel, t.e.x. IKO, Malmö, Timrå eller eller ett jojo-lag som Leksand men nu blev det istället Djurgården, HV och Brynäs.
Gick förbi Riley Woods i en gate på Arlanda imorse. Ångrar att jag inte skämde ut mig lite lagom genom att vråla ”RILEY! We all löööööv you in Ö-vik!” Blev för svensk och nöjde mig med att snegla blygt åt hans håll i 1,9 sekunder.
Tarasov: Faan va pengar vi har nu!! Tycker att vi ska köpa alla bra spelare som finns kvar! Ringde ju en snubbe från London igår och ville ge George över 50000 kr i månaden. "Men Ohlsson tjänar ju bättre än mig!"
{7426}: Tyckte det var lite kul när några svenskar var i Budapest och fick en god soppa på restaurang. Betalade, gick ut och såg högar av metallburkar i gränden med den kända etiketten Felix Gulaschsoppa :-)
{5647}: Finns väl inget otäckt med George. Yttrandefrihet är väl klokt. Du och jag har olika syn på världshändelser. Du är intelligent och jag lyssnar på vad du säger. Sen är jag inte dum utan kan förstå varför människor reagerar på olika sätt. Om det är HV-fans eller bönder i Europa spelar ingen roll.
Ben Perrault: Måste ju säga att Oskarshamn spelar korten rätt. Lodin och andra får lite fria tyglar att skapa kaos. Kan räcka mot trötta legoknektar i Jönköping. Små marginaler i SHL. Tänkte lite på när Sedinarna kom hem för hemma-VM: "Många bra stjärnor borta i NHL är vana att lira +20 min. Komma hem och sen få 14-15 i VM funkar inte om man vill vinna". Skulle vara skönt om vi får in en ny topplina som bär laget till stabil plats i tabellen från start. Woods och Dansken kan lätt anpassa sig till en ny andrecenter och kötta in puckar löpande.
Costanza: Jag tycker det blir otäckt när du blandar in politik. Just i Nederländerna är klimatkrisen extra otäck med tanke på hur stor del av landet som ligger vid eller under havsnivån.
Jag är mest emot dumhet. "Markeringen" kommer göra det svårare för HV att klara sig kvar.
Ben Perrault: Jag vet inte, motivation slår klass. Spelar ingen roll vilket lag som kommer åka ur eller tar sig upp. Vi måste vara mer motiverade så vi slutar 12 -> uppåt. Tills MoDo kommer ut med en målsättning så duger ingenmansland för mig.
{5647}: Jag gillar i alla fall när lantbrukare i Holland åker till huvudstaden och sprutar dynga på myndighetsbyggnader när de försöker döda deras inkomst med skatter och annat globalistskit. Förstår HV-fansen, ingen gillar dock hot och våld. Mer en markering att det är de som betalar deras löner. Sluta såsa runt. HV har för många obrydda legoknektar och det är främst Nubbens ansvar.
Costanza: är som vissa andra härinne splittrad över vilket lag som borde åka ur. Oik är inget shl-lag och borde inte vara i högsta serien men blir säkert lättare för oss att slå nästa säsong. Samtidigt kommer skadeglädjen lite när en 70-miljoners satsning går helt åt skogen När man t.o.m tror att klappor skall göra skillnad är det illa
jonsson: Jo, korkade supportrar. Bevisade inte hoten mot Brynäs-spelarna ifjol att sådant får motsatt effekt? Det är nog mycket ångest och press att spela de där matcherna, så att så kallade supportrar börjar hota blir det bara ännu sämre.
RagnarLodbrok: Lantosi kan vara ett namn som Hinken vill ta in då de haft ett samarbete i Sundsvall. Kanske bara var aktuellt inför transferfönstret dock. Borde vara lockande att skriva på för MoDo nu för toppspelare.
jonsson: Helt underbart! 70 miljoner i spelarbudget och slött spel inför som alltid fullsatta läktare + alkohol hos galna unga och äldre fans. Tycker spelarna kan ta det när de sover runt med 2-300 lök i månaden.
Topplocket verkar redan har gått för viss HV fans när 10 tal poliser o vakter fick stå utanför HV spelar entré för att garantera säkerheten i natt. Spelare hade blivit konfronterade på väg mot bilen.
{5647}: Har förträngt det. Men du väckte det i mig.. Fatta hur nära det var! 1-0 genom Woods med åtta minuter kvar och vi hade lirat mot Timrå. Hyfsad skillnad mot nu. Nu är det bara tomhet. Hockeyintresset dog tidigt i år.
Ben Perrault: Löven som exempel har en väldigt kompetent och vettig VD, sen kommer tyvärr för klubben, Kenttä och Stråhle i släptåg som inte är de skarpaste knivarna i lådan. Skulle de råka studsa upp nu så tror jag det blir kaos. Då kommer skumma finansiärer med back slick in i bilden igen. Leffe D sladdar förbi vid Winpos och kräver resultat :-)
Costanza: många lag verkar vara där Modo var för några år sen. Vi förstod de och gjorde förändringar. Insiktens fiende finns fortfarande hos en hel del lag, får gärna fortsätta så😀
Ben Perrault: Var nyttigt för MoDo att röka ut allt som var fel. Lag som HV, DIF och BIF skulle behöva rensa och starta om istället för att studsa upp direkt utan att ha tagit tag i problem som gror i föreningarna. The Three Amigos, Widebro, Gradin och Karlin är en stark orsak då de ser hockey på samma sätt med backning från styrelsen också. Stark lokal förankring hos ledarna är en stor del till att det ser bättre ut.
Trilske: är bara lycklig att vi slipper spela dom där ångestkvalmatcherna. Kändes som att ingen av lagen igår ville vara där, allra minst HV Bara hemskt😬
Inte främst för att få spela slutspel utan mer för att få strö ytterligare salt i såren på alla experter och sofftyckare som dömde ut oss inför säsongen.