1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 530810 inlägg · 4122 ämnen

« · 2715176 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Tarasov: Förlänger gärna med Sam med. Lönen bör spegla rollen som tredjecenter dock.

Sv: Silly season
Tarasov: jo jag tror som du. hade varit kul o se en förlängning med Ranta ändå. Sen är Aagaard och Näsen solklara skulle jag vilja säga efter det är ju nästa logiska steg att förnya/uppgradera längre ner i hierarkin med lite mer tyngd och SHL kompetens
Men vet vet våra HA lirare kanske tar några enorma den kommande säsong. Bara det inte blir som med Södergran, bra start -> förlängning -> iskall

Sv: Silly season
{5647}: Hans kontrakt går ut nästnästa. Tror också på honom. Faktiskt förvånad över att han gjorde det så bra redan denna säsong, som debutsäsong i SHLoch efter skadan. Man såg shades of vad han var innan skadan igen. I de bästa av världar blir han exakt vad han var inledningen av 22/23 igen.

Sv: Silly season
Tarasov: Går Woods kontrakt ut? Jag tror på honom den här säsongen. Förra blev knepig för hans försäsong blev väl mest bara rehab efter operationen där de tog bort en benbit ur hans knä. En rejäl försäsong och jag tror han kan överraska positivt. Jag tycker för övrigt han blev allt bättre på slutet efter en rätt jobbig period där november- januari.

Sv: Silly season
Tarasov: Jag också. OP tror jag gör sin sista säsong, otroligt uppskattad kille men varelsig vi vill det eller ej är SHL inte hans nivå. Ohlsson kommer väl fortsatt göra ett gediget jobb i fjärdekedjan så han förlänger man nog med igen, känns som han kommer stanna förevigt…

Sv: Silly season
{10015}:
Hur tror ni priolistan är på förlängningar nästa säsong?

Näsen
Aagaard

Lär iaf vara högsta prio.

Även Ranta men tror han tappad till antingen Schweiz eller NHL.

I övrigt tror jag man avvaktar med Niederbach/OP/Ohlsson

Sv: Silly season
Supert: Två månader sen vi presenterade något sist 😅 Blir mer och mer beredd på att det inte blir någon toppback för varje gång Hinken säger att Byström inte är avskriven.

Sv: Silly season
Framnäs: Nä, nu börjar man att bli less på att vänta.(suck) . Är faktiskt lite orolig att det inte kommer att bli ett starkt namn nu.

Sv: Silly season
Modoit i Umeå: jo men det har Gavelo koll på. han menade till nästkommande säsong, alltså 25-26.

Sv: Silly season
Gavelo: Jesper Sellgren har kontrakt med Luleå 2024-25.

Sv: Silly season
MorganaLefaey: Tror Hinken har bra dialog med några jänkare/kanadickers agenter. Lär garanterat dyka upp något från AHL.

Sv: Silly season
Blake: Byström är en extraspelare. Om han inte vore en modoprodukt så tvivlar jag på om man sneglat mot honom.
Skulle han bli den enda backen så är det minus rejält på backförvärvet. Vi skulle ha en toppback och får någon som bör ligga runt 6-7e.
Tvivlar dock på att han är något huvudspår, utan blir en nödlösning tillsammans med nån halvchansning om vi inte får rätt klippa.

Sv: Silly season
{5647}: sa han väl om Måns Carlsson dock. Man vet aldrig med Hinken.

Sv: Silly season
Lulessss: Ja det är troligt, jag unnar honom att tjäna ihop lite rejäl deg medans han är i sin prime.

Sv: Silly season
Gavelo: Sellgren är i 🇨🇭🇨🇭🇨🇭 nästa säsong (alltså efter den som kommer nu) sen kanske ni får hem han. Var väldigt på gång redan i år och han har ryktas var sugen på Schweiz länge nu så.

Sv: Silly season
Byss: Sellgren kommer spela i Modo om han inte får ett erbjudande från NHL alternativt ett lukrativt erbjudande från 🇨🇭
Den killen har ett ofantligt stort Modohjärta.
Norlinder är jag mer tveksam till, inte just modohjärtat men att han kan nog lockas till andra klubbar.

Men visst fan vore det en våt dröm om vi fick hem Nordlinder, Sellgren och Wallinder, adderar man sedan Norén så har vi en hemvävd stomme för kommande 10 åren

Sv: Silly season
erjo: Dock Nardella var klass i HV och Djurgården. Men han har redan peakat. Kan se att han gå till KHL

Sv: Silly season
Förstår inte varför folk ropar efter Nardella? Han är väll själva definitionen av ”det kostar mer än det smakar”.

Sv: Silly season
wesslan: Byström gnuggar händerna nu, alternativen ör MoDo börjar ta slut och hans dyrare/bättre kontrakt ligger väl på Karlins bord och väntar på underskrift.

Sv: Tjafstråd
Jugge: Förra säsongen var MoDo en fungerande förstalina från slutspel. Kommande säsong har vi förstärkt laget med scoutade spelare för Karlins hockeyfilosofi.

Vi har ett år i ryggen och slipat till allsvenska offensiva spelet till att passa in i SHL. Dessutom klarade många av spelarna från allsvenska att anpassa sig till SHL och har alla möjligheter att växa ytterligare nästa säsong.

Jag tror minst plats 12/13.

Sv: Tjafstråd
grimiss: Ja, Karlin ger oss en fyra på tränare som är - med all rätt- högre än för alla andra lagen.
Niklas Eriksson har fått glorian något snett. Kollar i Malmö har aldrig lyft laget. HV har en tränare som jag tycker varit dålig i allsvenskan och aldrig tränat i SHL. Brynäs har Gällstedt med noll erfarenhet som huvudtränare i SHL. Timrå har ett långskott i Jokinen som aldrig ens sett SHL.

Sv: Silly season
{9315}: Är beredd på att hålla med. Men jag kan tycka att om vi tar Norlinder så behöver vi också en mer defensiv pjäs också. Typ Markus Niemiläinen eller Brandon Davidson.

Sv: Tjafstråd
{5647}: ändå förvånad, mer poäng än alla dom lagen? Är det Karlin effekten?

Sv: Silly season
wesslan: om valet står mellan dom två så är det enkelt norlinder. han ska vara på väg upp i karriären, modo ska vara ett lag där man kommer och blir en bättre spelare, och även om norlinder inte spelar gratis så är nardella säkert dubbelt eller tre gånger så dyr.

sen såklart bättre mjuka värden som att han är en modoprodukt osv. med det sagt så behöver modo andra profiler, men jag ställer mig inte i vägen för norlinder om han klivar in i hägglunds heller :)

precis som jfk säger så har man inte gått all in på hägg men han var förstavalet, blev inte så men dom börjar inte på noll

Sv: Tjafstråd
Bad_Brett: Lite roligt att Timrås forum tolkar det som att man har ett fantastiskt lag. Möjligen räcker man inte till för att spela final och även semi kan bli tufft.

Det alla andra tycker är en nackdel med att Jokinen har noll erfarenhet av SHL och att snudd på alla utländska tränare med noll erfarenhet av ligan floppat stenhårt, tycker Timrå bara är en fördel. Varför ska all samlad erfarenhet och fakta vara ett problem liksom?

Sv: Silly season
Heyerdal: ej jobbar med.

Haha, upptäckte jag missade slutet av artikeln men inget särskilt, bara när han hoppas vara klar med truppen.

Kan det bli så att ni startar med nuvarande backuppsättning rentav?

– Man ska aldrig säga aldrig, men jag tror inte det i alla fall.

😂

Sv: Silly season
Heyerdal: Hinken jobbar inte på honom för närvarande.
"Niemeläinen ej namn de jobbar på."

Sv: Silly season
Elysium: har inte plus men om Niemieläinen, menar du ett namn Hinken jobbar med eller är det ej jobbar med?

Sv: Silly season
Såg artikel. Hägg va i stort sett klar för Modo om det ej blivit envägs med bra roll i NHL. Nu jobbar de istället på 2 backar, och letar på andra sidan pölen. Nationalitet ej specifikt. Norlinder fortfarande aktuell. Niemeläinen ej namn de jobbar på. Byström ej helt avskriven.

Sv: Silly season
wesslan: Gillar ju Norlinder i och med att han är en Modofostrad öviksgrabb men tyckte Bobby gjorde ett jävla fint jobb i HV! Måste nog säga Nardella där.

Personligen är jag svag för spelare som kämpar och producerar i lag där att går åt helvete. Visar på god karaktär och bra spelfömåga. Därför är jag riktigt nöjd att vi norpa Jasek. Tror han kan bli riktigt nyttig för oss!

Sv: Tjafstråd
{5647}: Känns rimligt, även om Brynäs ligger för högt.

Sv: Tjafstråd
{5647}: Efter granskningen i Aftonbladet idag så ser det nu ut såhär i deras betyg:

12p MoDo, Brynäs
11p Örebro, HV, Timrå
10p Malmö

Sv: Silly season
Elysium: Det är absolut inte så att man gått all in på Hägg. Det ser bara ut så för man ville inte skriva kontrakt med någon annan innan Hägg deklarerat hur han skulle göra.

Jag vet att man har andra spår på två backar. Nardella tror jag dock inte på då det är fel profil.
Hoppas det går i lås

Sv: Silly season
Vem tar ni helst, Mattias Norlinder eller Bobby Nardella?

Sv: Silly season
RagnarLodbrok: Håller med. Hinken har inte råd med fler floppvärvningar nu. Det måste in kvalité på backsidan. Och hoppas nu för guds skull att Widebro inte snålar med budgeten.

Davidson och Nardella hade väl inte varit helt fel som första backpar?

Davidson - Nardella
Bernie - Näsén
Rundblad - Winberg
Berg - Norén

Sv: Silly season
{10015}: håller med om spelet i egen zon blev bättre med det ändrade spelsystemet och ska ju göras mer ändringar denna säsong.

Men vad är detta prat om att vi nu står tomhänta då vi missat Hägg? De har väl sagt från början de pratar med 2-3 namn parallellt?

Sv: Silly season
RagnarLodbrok: Jag tycker vi behöver framförallt en back till för att det ska vara en uppgradering. Jag tror på utveckling på Berg och Bernhardt. Kanske Rundblad kan växla upp ett snäpp då han har det i sig.

Norén bör kunna kliva in vid skador och han har trots allt varit uttagen i två JVM. Ham har det i sig att vara bra på den nivån han sätts in i och hanterar högre tempo bra. Problemet är framförallt att han krånglar till det och vill för mycket. I högre tempo tror jag han automatiskt förenklar spelet och inte försöker vara så spelförande som han många gånger gjorde i HA. Han hade nog också stora problem med att han fick spela på fel sida. Förvånande nog är det viktigt för många spelare.

Sv: Silly season
RagnarLodbrok: Jag håller med om att vi behöver minst två backar till backsidan, tror däremot att strulet i egenzon kom i mångt och mycket från spelsystemet, som vi nu har ändrat för att defensiven ska bli bättre. Jag hade inte tackat nej till Norlinder, även om jag är rätt 100 på att han inte kommer hit denna säsong. Tycker det är lite trist att vi verkar lagt alla ägg i samma korg med Hägg. Kanske borde vi varit ute efter fler backar innan förra säsongen hann ta slut.

Sv: Silly season
{5647}: Hoppas alla har en bra sommar. Lite tankar från mig. Jag vet att det ska in minst 1 back MEN just nu ser backsidan sämre ut än förra säsongen. Vi har tappat 4 backar och fått in 1 back. I mitt tycke behöver vi in med 2 toppbackar av hög klass
annars kommer detta gå åt helvete. Vad hade vi problem mer förra säsongen? jo försvaret i egen zon. 1 back har kommit in man går all in på hägg och bommar. Som sagt 2 klassbackar måste in. Nordlander är inte den backen vi behöver.

Sv: Silly season
Byss: Ja, nu är man sugen på att plocka in någon back så det känns tryggare. Just nu är det definitivt för tunnt även om alla sex skulle vara friska.

Sv: Tjafstråd
Tittar: Glader var väl inte ensam heller, utan det fanns fler som tyckte - med viss rätt - att Sunkan gjort ett bra jobb. Det var nog tur att det fanns andra som ville ha Karlin.

Sv: Tjafstråd
Tittar:
Ja året efter.

Sv: Silly season
Gavelo: Fan asså! Det vore nått!

Sv: Tjafstråd
Tarasov: Glader ville fortsätta med Sunkan.

Sv: Tjafstråd
Jugge: vi har nog alla läst det av er Brynäsare då ni tror mycket på erat lag kommande säsong. Det ska man väl göra? Men räkna inte med att andra tror det. Man kan snacka hur mycket man vill om sitt lag men allt avgörs på isen…

Sv: Tjafstråd
{5647}: ” Jag tror Brynäs med sin hybris inte kommer få en period i början då man underskattar dem och därmed får de ett oerhört jobbigt år”

Har du hört eller läst någonstans att någon inom Brynäs förening haft hybris och sagt något i stil med att vi ska ta guld eller hamna topp6? Nej, just det… I vanlig ordning tolkar du saker på eget sätt och läser ut saker som inte existerar…

Om några Brynäs supportrar skulle ha hybris påverkar ju liksom inte lagets prestation…

Sv: Tjafstråd
modomille: Jag är lite rädd för det att Brynäsarna har lite för stort förtroende för dessa s.k ”frälsare”. Det blir garanterat inte lätt för dom i SHL som många tror. Men det återstår att se.

Sv: Tjafstråd
modomille: Det var väl någon skribent som hade HV som favorit till att vinna SHL året de gick upp.
Det lär tippas en hel del och den här gången tänkte jag steppa upp lite gällande tippningsstatistik inför säsongen.
Räkna medel, median osv. Även baserat på vilken forumdel man föredrar.

Sv: Tjafstråd
Chamez: Dom lite mer kunniga "experterna" kommer inte gå på bluffen som är Brynäs lagbygge 24/25. Sanny eller Fanny har väl redan varit inne på det lite..

Sv: Tjafstråd
Jugge: vad medier skriver och gissar är för mig hokuspokus. Där de möjligtvis kan ha rätt på är att tippa topp 4-6 varje år då det oftast är enklare att gissa sig fram till vilka som eventuellt spelar om bucklan.
Bakom de platserna är ett gäng lag som kan knipa en slutspelsplats. Det är otroligt svårt att sia om vilka som hamnar plats 13-14.
Frågan är om Brynäs är bättre denna säsongen än när de åkte ur? Blir det succé med hemvändarna eller blir det mellanmjölk?

För övrigt tror jag att Modo är ett snäpp bättre än förra året. Mer jämna och bör således göra åtminstone lika bra som förra säsongen.
Modo hade mycket otur med skador och spelare som inte levererade m.m. Kan bara våra nya spelare göra det de ska så kan det bli bra. I believe in True!

« · 2715176 · »