Bad_Brett: Tror inte att det är en medveten strategi men det är det kan vara rätt effektivt att vagga in intervjuoffret i säkerhet genom att verka lite ofarlig och snudd på bakom flötet.
{10015}: Konkurrensen ökar helt klart i alla fall. Wahlberg och Folin var inga riktiga alternativ om någon var dålig. Jag håller mer om att Berg hade tagit steg, men ledningen litade uppenbart inte tillräckligt på honom för att spela honom på sex backar. I vinter känns det mer öppet, även om jag tycker att Karlins stil inte är att rotera i uppställningen. Han är inte den som kastar runt i kedjorna eller bänkar någon som varit sämre i första laget.
Tarasov: Berg tror jag är den som ökar sitt förtroende mest nästa säsong. Han gjorde mycket bra förra säsongen redan. Bra karaktär också. Han går nog före både Byström och Rundblad
Padrone78: Samtidigt är han rätt duktig på att få svar på det han vill genom att "värma upp" intervjuobjekten ordentligt först. Många journalister kastar ur sig frågorna direkt i stil med "Din höst har varit en besvikelse, hur arbetar du för att bli bättre i vår?". Kempe är väldigt duktig på att få svar på den typen av frågor utan att tonen någonsin blir otrevlig, och det är lite av en konstform.
Sedan finns det som sagt mycket som han skulle kunna jobba med för att få till en produktions om är mer lyssnarvänlig, men han får väl knappt betalt för att göra detta så jag håller mina förväntningar på en rimlig nivå.
Vems plats tycker du han ska ta då? Har konsistent haft minusstatistik och värdelösa underliggande siffor. Han får inget kontrakt därborta av en anledning.
Offensivt har han 9 poäng att visa upp på 50 matcher och 19 poäng på 67 matcher om man räknar året innan. Byström har bättre meriter än honom och inte fick Byström något monsterkontrakt.
Alla backar i vårt lag är mer meriterade och bättre än Norlinder, med undantag för Norén. Han är helt enkelt inte tillräckligt bra. Det är inget hat, utan det är scoutande och statistik.
erjo: Alltså Kempe…om han bara skulle skruva om sina slutna frågor, ledande frågor eller ställer frågan med ett antagande i frågan. Så skulle det vara en ok podd…samt volymen.
Men det är ju bara sånt man lär sig på medieprogrammet redan…
Peja: nu vet jag inte vilka som driver lokaltidningen i Västerås med ÖA är ju en del av Bonnier med bland annat expressen och DN så är nog inte fria tyglar att göra vad de vill direkt
Bad_Brett: Till en podd, som Mikael från vikfansentral är hos deras lokaltidning, borde det vara enkelt för er lokaltidning att hitta någon som vässar till kunskapsnivån i podden. Ni har flera skribenter här inne som antagligen skulle kunna göra det. Att anställa någon till själva tidningen är ju en annan sak.
landmanden: När och hur föddes din aversion mot Norlinder? Killen må ha haft det kämpigt i Montreal, men det finns en anledning att han fått chansen i både svenska landslaget och NHL. Dessutom har han alla sina bästa år framför sig. Hur motiverar du att placera honom som reservback i ”SHL:s sämsta backsida”?
{5647}: Håller med angående Adam. Jag har aldrig varit något stort fan av honom, och det faktum att han dessutom verkar saknar pressetik gör inte saken bättre.
Finns många kunniga eldsjälar i Ångermanland, kan knappast vara omöjligt att hitta någon som är driven, har bra insyn i MoDo och gillar att knyta nya kontakter.
SPOODI: Adam är inte ens bra tycker jag. Förstår inte hur han kunde få jobb hos Expressen. Gillar Lars Lindberg för han är rätt bra poddare och håller ihop rinkside riktigt bra.
erjo: Skulle nog räcka långt med lite mastering. Ibland är det rätt otäckt ljud över telefonen, tror det skulle gynnas av lite EQ, kompressor, DeEsser och Limiter för att få en jämnare och mer behaglig nivå på allt.
Gissar på att Adam lyfter en bra mycket högre lön hos expressen än vad han skulle göra hos ÖA, För att inte tala om alla traktamenten då han åker land och rike runt.
Så jag kan inte se varför han skulle byta ned sig igen.. Och bli en liten lokal jounalist?
SPOODI: Fan ÖA borde göra som MoDo och värva lite hemvändare och plocka tillbaka Adam Johansson som reporter. Han kan avslöja övergångar och vet väl lite hur den gode Johan Svensson jobbat de senaste åren.
Sigge: Egentligen har det alltid varit andrasorteringen eller nyutexaminerade som gällt. Mattias var ett lyckosamt undantag för att sambon studerade i Umeå.
{5647}: Någon med lika stort kontaktnät och engagemang som Mattias kommer nog ÖA aldrig hitta igen. Numera är det andrasorteringens journalister som gäller
KB: Jag tänker att journalisterna rimligtvis pratar med många personer. De borde kunna stöta på lämpliga personer, det finns ju många inbitna supportar och det måste rimligtvis finnas bra kandidater i Örnsköldsvik. Behöver inte vara någon som redan har en podd eller hemsida.
{5647}: Ja han skulle ju behöva en ny mic och bättre produktion, det är inte så behagligt att lyssna på. Han ställer dock bra och relevanta frågor till gästerna, frågor som andra större tidningar skulle inspirerats av…
KB: Problemet med Kempe är att han inte har en radioröst. Oerhört tunn och försiktig, samt nästan mumlande på oerhört låg volym. Ofta när man lyssnar på podden promenerande så hör man bara gästen. Han skulle definitivt vara betydligt bättre om någon kunde hjälpa honom med produktionen för innehållet är bra.
Tyvärr är han ändå ingen Mattias med inblick i rykten och sporten
Robin Ztorken L: Jag tror han kommer överraska, om inte annat för att förväntningarna är så extremt låga (”åttondeback”, ”hellre Norén”, ”låna ut till allsvenskan”). Visst kan det bli en omställning till SHL-hockeyn för honom, men han har kört på stor rink de senaste åren och fått stort förtroende vart han än spelat. Han har dessutom fyra års erfarenhet av SHL-spel. Platsar man i Färjestad ett år när de spelar SM-final borde man rimligtvis också platsa i Modo ett år när vi slåss i tabellens botten.
Winberg - LaDue 2 st.tvåvägsbackar. Som är väldigt stabila och har sina största styrkor i defensiven. LaDue skall även besitta ett väldigt skarpt skott att använda i PP. Båda 2 är vana att logga mycket tid!
Bernhardt- Näsen Undrar hur sönderlästa det här paret är redan nu?
I följande detaljer: Ett par som båda 2 är väldigt lätta att stressa och sätta press på i sin egna zon. Dom vill ha lugn och ro för att spela upp pucket. Näsen skjuter aldrig i PP, Utan till 95% vill han passa?
Byström - Rundblad Ett par som redan är inspelat från Liiga Kommer betyda mycket för varandra och kommer att växa tillsammans!
Norén - Berg Tror att dessa 2 kommer att vara bra för varandra i år... Bergs tuffhet, norens spelskicklighet. Kommer att kunna vara ett bra avlastningspar!
Alla våra 8 backar är väldigt bra 2- vägsbackar, Vilket är ett stort +
Och sedan kommer det kanske yttligare en väldigt bra 2 vägsback in med Norlinder? Om det blir succe för Winberg/Ladue så kommer Karlin tvingas till ett tufft beslut att bryta sin vana trogen med kontinuitet och spräcka något av sina 3par som kanske har startat väldigt bra!
Intressant att se i andra backpar att: Näsen - Norlinder skulle förmodligen inte funka för det defensiva jobbet runt buren? Norlinder - Bernardt skulle nog fungera där Bernardt i så fall är den defensiva pjäsen?
Olofsson - Jasek - Ranta Dom 2 nya herrarna kommer betyda mycket för Ranta som gör sin andra säsong i SHL och vet vad som krävs. Jasek kommer vara den som bär puck och serverar Olofsson och Ranta. 2 grabbar med riktiga bössor!
Parhästarna Woods/ Aagaard får en ny lekkamrat i Thrue. Och som Aagaard snabbt kan lotsa in i deras sätt att spela, Och vi kommer ha en riktigt stor kille framför mål som kommer skapa ytor åt dessa 2 målglada herrarna!
Carlsson - Big Sam - Niderbach Big Sam/ Carlsson inga roliga herrar att möte vid sargen eller att ha i ryggen i egen Zon. Tillsammans med Niederbach som kommer få bära mycket puck i den här kedjan och sätta upp dessa herrar. Ingen i kedjan är några skridskofantomer så det passar dem som handen i handsken att spela ihop!
Olsson - TJ - Södergran ( Arbetarkedjan) Södergran och Tj kommer funka bra ihop tror jag. Och Olsson är Olsson, Han är på jobbet varje dag! Det kommer gå undan när dessa killar vänder spelet!
Peja: Vi har ju dock inte riktigt någon motsvarighet till vikfancentral. Det närmsta är Peter Kempe som driver egen intervjupodd. Gillar hans content men tror inte han tillsammans med Pelle på ÖA skulle göra den podden bättre.
Peja: jo vi har ju Kempis Corner och sedan 1921 podden som Pelle skulle kunna bjuda in eller liknande i några avsnitt, samtidigt så tror jag att han har rätt strikta regler han måste hålla sig tid när det kommer till längd på avsnitten ect. Vet att flera brukade fråga efter längre avsnitt förra säsongen men det fick dem inte.
erjo: Lokaltidningen i Västerås har gjort en smart grej i deras podd. De har med killen i vilkfancentral tillsammans med journalisterna. Blir en mycket bättre podd på grund av det.
JoJo2613: håller med, känns som hockeydelen inklusive poden dog när Mattias försvann. Nu är det mer en renodlad journalist i Pelle som duger/orkar skriva om det som redan hänt snarare än gräva lite själv.
{5647}: Allehanda har ju blivit lite samma som för MoDo, man hade en eldsjäl som hade jobbet som största intresse. Och anställde en som har jobbet som, ja ett jobb.
Nu ska vi kanske ge allehandas reporter en liten stund att komma in i det, förhoppningsvis varvar han upp efter sommaren. Mattias gjorde ju intryck från första stund dock.
JoJo2613: Varför anses LaDue som en spetsback och Ludwig B som en breddback? Tycker de känns som breddbackar båda två. LaDue har en antal NHL-matcher på kontot men de har liknande siffror i ahl och man kan ju också anta att Byström har mer vana på stor rink.
{5647}: jag skulle gissa att det blir mer content så att säga från både Allehanda och MoDo själva när spelarna kommer tillbaka från semestern. Längtar själv till första isträningen! Dit kommer man gå såklart!
{5647}: dock spelade de väl inte i samma backpar där så vet inte om det kommer göra någon större skillnad?🤔
Är själv sugen på lite mer media också, men får väl vänta till åtminstone början av augusti när de ska börja gå på is. Längtar efter lite poddar att lyssna på mina springrundor också haha.
Tarasov: Tror också det blir Boström med Rundblad. Att de spelat ihop i Finland gör att det blir en kortare startsträcka och vi vet hur mycket Karlin gillar kontinuitet.
Jag börjar bli sugen på den nya säsongen och tycker det är trist att det tar så länge innan träningsmatcherna kommer igång. Lite fler reportage från allehanda skulle inte skada eller att poddarna börjar vakna i större utsträckning.
{5647}: Jag gissar att ditt svar tyvärr kommer att få dig att framstå som just den korkade bedömare, som du samtidigt och enligt egen utsago INTE vill framstå som att vara. Men det är bara min egen killgissning:)
*1921*: Var väldigt länge sedan man såg Byström spela, vad kan vi egentligen förvänta oss av honom? Vad jag fattat så gjorde han det bra i Finland i alla fall
*1921*: hade sett ”Landmannens” men valde att ignorera honom och jojo säger väll bara att han hellre spelar Norén, om det beror på kvalitet eller numerär får vara osagt. Men ja de andra två får du rätt för, så du har väll en liten poäng där då! Dock står jag fast vid att det är lite för mycket mellanmjölk över det hela.