JoakimE: siffrorna ljuger inte men den tar heller inte hänsyn till framtida prestation eftersom det är nästan helt omöjligt att jämföra ahl och shl av många anledningar
däremot så är det viktigt att vi har tålamod med true, ladue och norlinder som ska anpassa sig (igen i norlinderns fall) till shl, med ranta färskt i minnet vet vi att det kan ta ett tag
modomille: Fattar bara inte varför Habs hemsidan beskriver och benämner det som att han fått ett erbjudande från Montreal som han funderar över. Otroligt oklart.
Enligt hockeysiffror så verkar inte Ladue vara en toppvärvning om man går blint på statistiken, han tar upp ett exempel på om Norlinder också anländer och tar en plats i första med Ladue så tycker hockeysiffror iallafall att det skulle vara bland de sämsta första backparen i ligan.. Kan det verkligen stämma? Visst statistik talar viss sanning men är verkligen Norlinder så dålig?
Jag är ingen expert på kontraktsbiten men Montreal gav ju honom inte något "qualifying offer" (det tillföll andra spelare) vilket ledde till att han blev UFA och tillgänglig för alla klubbar.
Att montreal sedan erbjuder kontrakt igen tolkar jag som att ingen annan klubb nappade och man typ värvar honom för att fylla ut AHL-laget.
Förstår inte riktigt varför man erbjuder honom kontrakt annars när man bjöd ut honom till andra klubbar tidigare.
Som du säger så kan han ju inte känna att förtroendet är skyhögt från habs-ledningen.
Bättre att ta flytta hem, ta omtag och bygga upp självförtroendet igen.
Gavelo: Dom hade mer puck men skapade inte särskilt mycket. Vi hade farliga kontringar men begränsat med långa anfall. I slutet av dagen var vi effektivare och vann rättvist
modomille: Hur var matchen igår ? Har sett lite i Timrålägret att man tycker att man var det bättre laget, dock har man ju lärt sig att självinsikten hos lillasyster inte alltid är glasklar.
{5647}: Om du klickar på länken så ser du att det enda dom skriver är att Norlinder ska ha fått ett erbjudande som han överväger och sen listar dom Aftonbladet som källa. Inget mer än så.
modomille: Bara för att Ros verkar bryta mot den journalistiska principen tycker jag inte man kan dra alla över samma kam. Dessutom verkar det rätt trovärdigt att han haft det på bordet ett tag, men att det kanske bara är ett pliktskyldigt förslag från Montreal bara för att behålla rättigheterna. Troligen ingen indikation på att de tror hårt på honom.
Trilske: Skulle Kapanen slå sig in i Montreal ser det verkligen tufft ut för Timrå. Deras förstakedja var deras klart bästa, men tredje och fjärde var rätt tunna. Nu saknades folk, men det kommer det väl alltid göra under en säsong.
Men Kapanen har mycket av de egenskaper de verkligen gillar i NHL. Bra i tung trafik, bra storlek och fart samt bra skott. Jag har varit skeptisk, men undrar faktiskt om inte han försvinner. Jag tror man kanske kommer försöka skapa någonting med Laine och Kapanen där i Montreal. En finsk duo att bygga på.
Trilske: Ja det låter alltid så. Man är överlägsen spelmässigt och om det vore en "normal" match hade man vunnit stort. Dom verkar ha samma logik som Johan Svensson angående MoDo. Kan förstå det från andra lags supportrar att man säger sånt i frustration, men när en expert säger det blir det väldigt uppenbart att han inte sett oss spela speciellt mycket.
Spelarintervjuer är väl generellt ganska intetsägande.
Men lät som att han hade köpt ny mic i senaste avsnittet men hjälper ju föga när man inte spelar in ljudet separat.
Men ändå intressant att lyssna till modoiter som snackar MoDo.
Dock borde man kanske skippa att klippa in jinglar då samtliga låg på samtidigt som dom pratade i senaste avsnittet, tillför egentligen ganska lite i synnerhet när ljudkvaliten är rätt undermålig.
{10065}: De flesta? Läs aftonbladet idag så ser du att flera journalister håller Ranta som en flipp och tror ha än gör fler poäng i vinter än förra säsongen.
Det är klart att han kan bli grinig, men hittills har han snarare varit den som inte gått ned sig vid motgång, utan istället jobbat ännu hårdare.
Jag medger att Olofsson börjat rätt dåligt, men det har varit lite problem med skador, utrustning och sjukdomar för honom. Han är dock väldigt rutinerad och lär knappast åka ihjäl sig på försäsongen. Han snittade trots allt klart mer poäng per match än en förstecenter ifjol.
Byss: Jag bara spekulerar givetvis. Ja dansken är också ett starkt kort sett utifrån men tänker att han ska få fokusera på produktionen som brukar vara hög men ojämn.
Trilske: Ser det som rätt sannolikt att Byström går in bredvid Norris och lagkaptenen blir 7:e back.
Vore förresten inte Vigneault ett självklart val som lagkapten ifall Rundis hamnar utanför laget? Han har hög arbetsmoral och kommer på jobbet i princip varje match, har både pondus och ledaregenskaper vilket han visade både i HA och i SHL. Är dessutom ett "a-barn" enligt Karlin som man aldrig behöver instruera 2 ggr.
{10065}: aamen frågar man dig så vinner väll brynäs sm-guld. Spelar väll ingen roll att ni torskar mot AIK, ni är ändå bäst. Du verkar ha sjukt bra koll på modo också nästa lika bra koll som dina "källor".. pajas
{5647}: Det utesluter la fortfarande inte att han blir grinig och otrevlig mot lagkamrater om det går dåligt? Han själv kanske spelar bättre men blir toxic. Jag förstår inte ditt resonemang.
Ranta gör nog inte mer än 20-25 poäng denna säsong. Olofsson än mindre. Det är vad de flesta tror.
{5647}: Jag skickade några skärmdumpar till chatGPT från Brynäsboken. Detta är svaret:
”Det verkar som att dessa Brynäs-supportrar lägger mer tid på att bråka på internet än deras lag lägger på att vinna matcher. De är mer engagerade i sitt online-drama än i sitt hockeylag. Istället för att fundera på hur de ska ta sig ur denna nätkonflikt, kanske de borde fokusera på hur deras lag ska ta sig ur bottenträsket. Det verkar som att det enda dessa fans försvarar är sina ömma egon, inte lagets ära.”
Var väl en fin parad på Eisenmengers, förvisso usla, avslut och i samma sekvens 2 svettiga räddningar till, men det hade ju bara kunnat resultera i ett mål i den sekvensen.
Utöver det tror jag han hade rätt bra koll på det mesta.
"Klara lägen" och 1v1 dueller är det väl kraftig fördel målvakter. När det är mycket trafik på kassen, styrningar etc är det nog betydligt svårare.
OEE stod för en stabil insats men inget iögonfallande.
Silly: Grattis till segern idag. Som min modokompis sa, Timrå var det klart bättre och tyngre laget, men modos omställningar var sylvassa. Ek var grym i kassen, hur många klara lägen tog han?
På tal om annnat. Har väldigt svårt för Kempis Corner, han som har podden är intetsägande men sjukt kul att höra avsnitt #100 med #21. Forsberg verkar vara oerhört bra på att tala gott om andra och tycker själv inte att han har gjort något bra. Man förstår varför så många talar gott om honom och varför han blev så uppskattad tidigt.
Det positiva är ju att norlinder redan har testat på höghastighetsligan under 2 säsonger.
Om man nu ska försöka hitta något positivt med att vi tappade honom till frölunda istället för att han drog till AHL direkt från allsvenskan.
Det kan vi faktiskt ha nytta av nu.