Tarasov: Det lilla jag sett av Sverre på tuben bör man även drilla honom hårt på grillorna, True framstår ju som en riktig snabbskrinnare i jämförelse. Men spännande värvning som kan gå lite hur som helst egentligen.
JoJo2613: har också bra källor på att Sverre ska vara klar. Sen så har jag två iakttagelser, Umegård på MSA idag göra tester man kan ju iofs betala det ur egen ficka osv men är ju ändå Silly… Samt att man ska ha någon svensktalande klar som man inte gått ut med, kan ju vara Sverre också som får info på svenska men men. Lite skvaller under sillyn 😛
Frontschwein: Håller med till 100%, plötsligt verkar det finnas en stabil grundtanke kombinerat med en beslutsamhet hos honom (båda delarna verkade klart tveksamma förra året) vilket kanske har att göra med att han nu vet vad som behövs och att han är bekväm med det. Drar han in Werner, Rundis och Woods nu ser det riktigt jävla bra ut plötsligt.
Padrone78: Werner kommer inte från någon lysande säsong i TPS direkt. Jösses, vilken ren chansning det här blir med målvaktsparet. Kan slå väl ut också givetvis.
jonsson: Han ska kunna vara ligans bästa målvakt. Besitter en hög högstanivå men för ojämn. Annars hade han varit en första målvakt i SHL för högsta nivån är som sagt hög. Hade en väldigt fin period i FBK för några år sedan och storspelade emellanåt i kvalet för Malmö när dom mötte Brynäs.
Sola: Kan inte du visa lite etik och moral och pudla om Jesper. Det skulle uppfriskande och uppskattas av många.
MoDo Hockey > Sv: Silly season #2867756 · Sola · 0x20-logomodohockey.gif · 2025-04-17 17:31 Steken84: Ge inte Olofsson ett nytt kontrakt, den mannen verkar sakna ryggrad, sorgesamt...
MoDo Hockey > Sv: Silly season #2867932 · Sola · 0x20-logomodohockey.gif · 2025-04-18 12:09 Shangattay: MoDo behöver inte honom, han är bara ett ytterligare bevis på att etik och moral bör införas som ett obligatoriskt skolämne...
JoJo2613: Jag tror att Måns Forsfjäll och Frans Haara räknas som sjätte och sjunde i SAIK så jag tror att dom ska in med en till topp fem back, och innan dom får in den så kan vi få vänta på Rundblad. Men jag tror inte att dom vill ha honom men kanske håller dörren öppen tills dom har hittat den backen dom vill ha.
Äntligen släpper MP lite nyheter, Adam Werner sägs bli våran målvakt om några saker kan lösas då han sitter med kontrakt med TPS men klubben ska vilja bryta med honom och Sverre ska vara 100% klar och borde presenteras snart.
Smurfen: Det tror jag det gör. SAIK brukar tycka om o ta upp någon junior för 7e platsen så jag tror Rundblad blir klar denna vecka. Om inte tidigt nästa vecka.
Gavelo: jag tycker att Gradin steppat in och gjort ett jävla bra jobb hittills direkt efter degraderingen. Läget är som det är och han kan ju inte tvinga folk att vara kvar. Däremot skulle jag se en annan syn på karaktärer till nästa sväng
Sigge: "Det är väl inte så konstigt. Alcén med flera skulle ju kölhalas efter er degradering men ses nu som gudar."
Förvisso, men det är ändå en skillnad mellan att kölhala en SC och spelare. Nu talar vi om gnäll på enskilda spelare och såvitt jag vet så var det nog inte många som gnällde på Rödin, Larsson osv när vi åkte ner. Gnället var väl isf mer riktat mot tränaren, som framförallt inte lyckades sätta ett tillräckligt bra grundspel.
Sola: " Hur som helst bra att han skrev på och tar sitt ansvar för MoDo."
Ja, såna spelare vill man ju helst se i det egna laget i såna här lägen. Förhoppninsvis drar han med sig några andra, som Rödin, Larsson, Ölund m.fl gjorde hos oss.
Jan-Erik : "Nog håller jag Jeppe som en bättre spelare än Rödin var när Brynäs åkte ut så Jeppe lär ösa in poäng i allsvenskan."
Det kan iofs diskuteras men det var ju ingen kritik mot Olofsson. Min pik riktar sig ju till alla tvärsäkra modoiter som först sågat Olofsson, en dyr flopp osv. Och nu, när båset var på väg att bli tomt och kon riskerade att försvinna, ja då blev kon helt plötsligt en oumbärlig guldkalv som till varje pris måste behållas. För övrigt ser ju HA ut att bli exeptionellt ojämnt och svagt nästa säsong, så era chanser att komma tillbaka på direkten borde vara ännu större än när VI studsade...
Från Hörnefors: Jesper är en jäkla fin representant För MoDo Hockey. - Vi hoppas att kanske någon fler skriver på också, tänker du nu att med att du signerade signalerar någonting ? -JA förhoppningsvis iaf, klart man har kontakt med en del gubbar runtomkring och några som fortfarande är Osignade!
Silly: Djuse blev precis klar för SAIK, då känns väl ändå dörren ganska stängd för Rundblad? Som du säger dom brukar vilja lyfta in någon junior på sista platsen
JoJo2613: Personligen tror jag på att SAIK vill gå efter minst en spetsback till som skall ersätta Pellika och sedan lyfta in någon lovande junior? Så Nej ... jag tror inte på Rundbladh till SAIK?
Shangattay: Jag är hoppfull och tror på båda två. Utöver förlängningarna så sägs det vi är ute efter Fitzgerald men där får vi nog vänta ett litet tag till. Sen har vi väl det norska fyrtornet påväg in också sägs det.
Om vi sköter bråk i DM och återgår till Silly Season: Underbart att ha få ha egna produkten Jesper som frontfigur under revanchsäsongen!
Hur tolkar ni Hinkens ord i ÖA:s senaste intervju? Spontant känns det nästan som om Woods är närmare än Rundblad just nu:
***
– (Rundblad) har väl inte gjort någon hemlighet i att Skellefteå är hans hemstad, där han är bosatt. Så länge Skellefteå inte sagt nej tror jag David vill vänta lite. Men vi har en kontinuerlig kontakt, säger Gradin.
Du upplever att de har en dialog om ett kontrakt?
– Det vet jag inte, men jag gissar på det då David inte bestämt sig vad han ska göra. Men den dialogen vi har är tydlig, han vill vänta och se vad Skellefteå gör först.
ÖA har också varit i kontakt med Skellefteås general manager Erik Forsell som avböjer att kommentera om man för en dialog med David Rundblad.
När det gäller Riley Woods är han hemma i Kanada.
– Riley har vi låtit vara ett tag – han tog det väldigt hårt när vi åkte ur. Det är en av mina första spelare jag tog hit i i den här rollen. Klart det är känsligt för honom. Vi får se de vad som händer de närmaste dagarna.
Jag uppfattar det som att han skulle prata med agenten den här veckan och att ett besked kan komma hyfsat snart?
– Lite så är det väl. Dels för vår skull men även för Riley, att landa i ett beslut och börja träna hårt inför nästa säsong.
Vikingmodo : Jag borde nog skrivit "väldigt Modo 24/25". Jag har inte sett hundratals matcher med Norlinder, men han känns något mjuk och lite osäker. Hoppas såklart jag har fel.