1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531676 inlägg · 4125 ämnen

« · 2893382 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Säsongen 25-26
alfredshem1921: Nu kan jag inte gå i god för sanningshalten här, men det jag hört iaf är att Sverre verkar stå högt i kurs hos både Karlin och Freddan. Att han ska ha visat lite mer än back-kollegor med meriter från vassare ligor.

Men jag personligen tänker att det väl kan vara så i början på en försäsong? Kanske låter pessimistiskt, men troligen sjunker han ett snäpp med tidens gång och någon mer rutinerad står högre i kurs då.

Samtidigt lovande att han iaf visar framfötterna - hade ju kunnat vara tvärtom.

Sv: Säsongen 25-26
Nån som sett och vet hur sverre har presterat på träning? Och hur han ser ut överlag?

Sv: Tippa SHL-tabellen 2025-2026
Färjestad
Brynäs
Frölunda
Luleå
Rögle
Skellefteå
Linköping
HV71
Timrå
Malmö
Örebro
Växjö
Djurgården
Leksand

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Att man gör fler assist än mål är ganska naturligt då det är betydligt enklare att få assist, speciellt 2:a assist.
Fördelningen vid 40 p ska kan väl vara minst 1/3 mål och 2/3 assist för att man ska räknas in som en center med främsta egenskap i assist.
Jag ser mer Topping som en målskytt, men vi får se.
Anledningen till att han la ske fick bra med ass i Finland var kanske för att han flyttades ut på en kant, men det är högst spekulativt från min sida.
Oavsett så ser jag vissa frågetecken i Topping, jag hoppas såklart att jag har tokfel.

Nä vi har verkligen på förhand en stark centersida, kan Milton ta en stor roll och Swetlikoff blir succé så har vi en fot i SHL

Sv: Säsongen 25-26
Gavelo: Topping gjorde 7+22 i Finland och det är egentligen så att HA-säsongen står ut då han gjorde väldigt många mål. Ok, han är väl ingen spelfördelare som Fitz, men tittar du på hans karriär har han oftast gjort mycket fler assist än mål.

Det känns oavsett inte som att vi saknar centrar eller står och faller med Fitzgerald.

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Jag tror du missförstår, Topping är ett första val, men det många experter menar är att han inte är en given succé.
MP i all ära men speciellt bra på hockeyanalys är han inte.

En första center i min värld är en center som är bäst på att assistera och sätta upp yttrarna (Dickinsson) , där är Topping lite annorlunda då han är en utpräglad målskytt mer än något annat.

Sen håller jag med om att Fitz inte är en fysisk spelare men otroligt duktig på att skydda puck, jämför honom med Z som inte heller var speciellt stor, stark eller fysik så men kanske bäst i hela nhl på att skydda pucken.

Oavsett vem som centrar 1:a så har ju en på förhand otroligt potent centersida, om som du eller någon skrev så kan även Matsson spela center med gott resultat.

Sv: Säsongen 25-26
Gavelo: Enligt MP på Hockeynews var Topping vårt förstaval. Ledningen ser tydligen lite annorlunda på honom. Med Linus A och Olofsson får han yttrar som inte fuskar i defensiven, så om han har en svaghet där borde ändå kedjan som helhet fungera.

Fitz siffror säger enligt någon analys jag läst att han är svag defensivt och spelar inte fysiskt. Han har dock verkligen höjt arbetskapaciteten under åren i AIK, för han vsr klart bättre där än i Löven.

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Svarar till dig och Modomille.
Frågetecknen kring Topping är att han kanske haft lite dopade siffror, rätt svag defensivt och defensivt svaga centrar är ofta ett problem i svensk hockey och i synnerhet SHL, du kommer undan med mer i Ha helt klart men många experter har även höjt fingret att Topping inte är en självklar succé och där håller jag med. Jag Håller honom dock i nuläget som 1:a center.

Gällande Fitz så är det precis som du Willow beskriver, hela slutspelets kanske bästa center, men under grundserien var han knappt topp 10, absolut bra med spelare som höjer sig i slutspelet men Fitzgerald har aldrig dominerat ett slutspel tidigare trots bättre omgivning så här ser jag honom som en 3:e Center förutsatt att Swetlikoff är den jag hoppas han är.
Fitz absoluta styrkor är hans 2vägs spel och det ansvar han har i defensiven, därför skulle jag vilja ha honom med tex Carlsson och kanske Matsson, det blir en defensivt säker och pålitlig 3:e kedja med potential att göra upp mot 100p, tror dessa defensiva styrkor kan bli avgörande i slutspelet nästa vår.

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Har känt på mig att Topping är den man vill ha som förste. Vi får komma ihåg att han bara var 24 år när han gjorde 17 mål på 35 matcher i HA.

Så använder man logik baserat på hur en spelarkarriär generellt sätt artar sig kan man gissa sig till att han nu håller absolut högsta toppklass i HA, med erfarenhet av spel i högstaligor sedan han senast var på den här nivån.

Förståeligt att välja honom på den position så här på förhand. Men bra för oss att vi har lite att välja på och möjligheten att laborera.

Sv: Säsongen 25-26
Gavelo: Enligt träningarna är Topping förstacenter med Olofsson och Linus Andersson.
Swetlikoff andra med Kelleher och Emil Larsson.

Jag tycker att Fitzgerald var kanske hela slutspelets bästa forward. Helt dominant i AIK. Ser inte något problem alls med att ha honom eller Topping som förstecenter. Med Emil Larsson och Jesper Olofsson har vi yttrar som tar ansvar i defensiven, så att Fitz är offensivt lagd blir nog inget problem direkt. Linus Andersson sägs också ha utvecklats till en tvåvägsforward i Finland...

Sv: Säsongen 25-26
Gavelo: Vilka stora frågetecken? Sen håller jag med om att han inte är någon dicken eller Kruger mm.

Sv: Säsongen 25-26
modomille: Topping är ingen given 1a center, stor uppsida men har ändå stora frågetecken kring sig.
Fitz är normalt inte en 1:a center i ett topplag som Modo med våra ambitioner, han kan nog centra alla 3 första kedjor men jag skulle vilja ha honom som center i 3:e när det drar ihop sig.

Swetlikoff kan vara våran 1:a center, men bör rimligen få starta som 2:a eller 3:e för att inte skada psyket i början, det blir en helt ny typ av hockey för honom, men samtidigt den centern i laget som nog har störst potential.

I dagsläget skulle jag nog starta med Topping som första center, Swetlikoff 2:a och Gästrin 3:a tills Fitz kommer, sen får konkurrenssituationen avgöra vem som spelar.

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Leo Sundqvist är en tvåvägssback som är mer defensivt än offensivt riktad. Om han hade varit bra som Söderström tror, så hade Skellefteå inte tagit både Grahn och Krogdahl.

Sv: Säsongen 25-26
Tarasov: Vet inte hur dom har fått den bilden av honom i så fall då han slet för sina poäng och om jag minns rätt så ville han stanna säsongen ut där men Västerås ville casha in.

Sv: Säsongen 25-26
Peja: Förvisso år Leo offensivt skillad och Gran dom man tog från SSK är en defensiv back. Det kan ha berott på ett överskott av offensiva backar helt enkelt.

Sv: Säsongen 25-26
Tarasov: Mest komiska i avsnittet var ändå att Söderström hade Leo Sundqvist på sin lista över bra värvningar i stort sett enbart med argumentet att han är skolad i Skellefteå. Tvärtom har ju Skellefteå dumpat den här killen till förmån för flera allsvenska backar.

Sv: Säsongen 25-26
modomille:
Verkar om som om de som sett Topping i allsvenskan ser honom som en poängjagande spelare som delvis spelar för sif själv och dessutom har vissa defensiva brister. Men MoDo-lägret inklusive vi själva ser lite mer av en lagspelare som tar sin roll. Det finns utrymme för att båda versioner är korrekta då det är två olika miljöer han vistats i.

Jag tror det är den ansvarstagande spelaren han kommer vara hos oss. Verkar dessutom vara rätt vältränad. Tyckte mig dessutom se Aagaards förmåga i honom, dvs dyker upp där pucken dyker upp.

Sv: Säsongen 25-26
modomille: Lindberg tycker att Christoffer Bengtssons 21 poäng på 52 matcher är snudd på identiskt med Toppings 29 poäng på 46 matcher. Hur tänker han där?

Sv: Säsongen 25-26
modomille: Klick-media. MoDo säljer. MoDo har fem-sex kanonbra centrar.

Sv: Säsongen 25-26
Blake: Ja, lira i egen zon är ju så mycket MoDo 1990. Ser mysigt ut inför säsong. Hoppas min ryska fulkanal sänder.

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Haha, vi har ju typ värvat Allsvenskan All-Star team bland forwards.

Sv: Säsongen 25-26
modomille: Har inte hunnit lyssna då jag kommer lyssna på programmen under promenader, men det låter oerhört okunnigt.
Rimligen är både Topping och Swetlikoff fullt kapabla att centra första- och andrakedjan.

Och är ett någonting vi verklgien har så är det en väldigt spetsigt och bra forwardsbesättning.

För övrigt har både Mattsson och Carlsson spelat center tidigare...

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Åh, vad underbart! Fredrik Söderström är en riktig favorit! Måste lyssna, tack för tipset, jag hade inte koll.

Sv: Säsongen 25-26
Vad yrar Lindberg om i rinkside? Fitz är visst väldigt tydlig förstacenter i laget så det är ett problem att han kommer i november, jaha det var nytt för mig? Topping existerar inte eller? Och finns bredden bland forwards undrar han? Skojar han? Lyft fram backsidan om ni vill hitta något litet frågetecken börja inte hitta på saker från tomma intet

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Å glöm inte ladue som i mina ögon togs sig mer å mer ju längre säsongen gick.

Sv: Säsongen 25-26
Länge leve Bernie!


Sv: Säsongen 25-26
Willow: Ser jag inte fel har rinkside släppt tre avsnitt där jag tror alla tre handlar om HA med Fredrik Söderström och Lars Lindberg.

Bara kasta sig i hängmattan eller solstolen...

Sv: Säsongen 25-26
M0D00000: Det är svårt att ranka värvningar . Topping kommer inte vara lika betydelsefull i Modo som Skagen blir då vi har både Fitzgerald och Swetlikoff som kunnat ta hans plats

Fast är rankingen baserad på spelarens kvalité är det märkligt vad långt ned Topping hamnade. Han har faktiskt bättre poängssnitt än Kelleher i grundserien och väldigt lite tyder på att han inte kommer kunna producera ännu bättre nu med Linus A och Jeppe på kanterna...

Sv: Säsongen 25-26
Blake: Hela regelboken i länk. Om en försvarare orsakar tappet ut ur anfallszon genom att checka med kropp eller klubba så räknas det som tur var inte. Men annars är enda undantaget skottexemplet.

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Oseriös artikel om man tycker att Linus Skager är en bättre värvning än Kyle Topping, som inte bara snittade en poäng per match i usla Västerås, utan även visade att han håller i SHL.

Sv: Säsongen 25-26
SPOODI: MP på Hockeynews ombads nyss spekulera vem som blir flipp respektive flopp i HV, Hans svar:

Flipp: Nikola Pasic.

Flopp: Riley Woods.

Sv: Säsongen 25-26
Willow: 8 av 13 nyförvärv med på topp 4 får ses som godkänt ju

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Hmm. Även Swetlikoff och Topping var med...

Sv: Säsongen 25-26
Från Hörnefors: Sportbladet rankar de 40 bästa nyförvärven I HA.
Werner på plats 8, Fitzgerald 5, Larsson 2 och Kelleher 1.
Rönningen och Andersson längre ned.


Sv: Säsongen 25-26
Lena Drake: Så om offensiv spelare dribblar nära blå, får ett slag på bladet av motståndaren och pucken åker över blå in i mittzon, då får inte det offensiva laget ta pucken innan det defensiva laget rör pucken?

Sv: Säsongen 25-26
Lena Drake: Det bygger på att laget som leder väljer att försvara sig. Om de dominerar spelet är det tandlöst, men det skulle förhindra att man bara lägger sig på försvar och parkerar bussen.

1977 i VM-sammanhang slutade man med att ha en avblåsning 10 minuter in på tredje perioden. Fram till dess bytte man sida för rättvisans skull. Det hade att göra med att man ofta spelade utomhus.

Sv: Säsongen 25-26
Mest rättvist är väl att bygga om alla arenor så man har avbytarbänken i mitten på långsidorna. Kanske man ska införa att man får 30min i anfallszon och sedan får det andra laget 30min. Kanske poängligaspelare tvingas vila pga orättvisan mot andra lag.
Kanske laget som ligger under ska få börja perioden med straffslag?

Sv: Säsongen 25-26
Lena Drake:
Jag är med på vad du säger,
Jag tror bara atr vi missförstog varandra.

Jag menade på att om en back försöker spela ut pucken och anfallande lags back vid blå lyfter på klubban och släpoer ut pucken bara för att få till en ny tekning i zonen, Jag tror inte på det.
Jag tror mer på att den backen kommer att stoppa pucken för att behålla den i zonen.
Tack ändå för att du lag in det ordagrant med var regeln säger.! 🙏

P.S jag gillar regeln!

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Intressant idé om att låta försvarande lag ha långt till båset i första och tredje perioden istället för andra. Men skulle inte det lika gärna göra det svårare för ett lag som behöver komma ikapp? Det laget som leder gör det ju hyfsat ofta för att de har spelövertaget, har mera puck. Då kan det lag som leder ockupera anfallszonen och det lag som ligger under får svårt att byta när de spelar försvarsspel och kanske släpper in ännu ett mål.

Om laget som ligger under är spelförande borde det ju bli som du säger och man kan argumentera för att det är mer ”rättvist” att det lag som har spelövertaget ska kunna få den fördelen ifall de ligger under inför sista perioden.

Sv: Säsongen 25-26
Silly: Så här säger regeln enligt Hockeynews
” Det är inte tillåtet att medvetet eller omedvetet spela pucken ut ur anfallszonen, exempelvis vid felpass eller misslyckad dribbling. Förseelsen registreras när pucken spelas ut av det felande laget.”
och undantaget
” Skott som missar mål men går via rundeln och ut ur zon räknas inte som regelbrott.”

Det står inget om något undantag för om uppsåt saknas. Det står till och med uttryckligen att det även är ett regelbrott om man gör det ”omedvetet”. Tycker det är bra, annars kan det finnas gråzoner.

Ska bli kul!

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Riktigt dålig värvning skulle jag säga, mycket dåliga avvägningar, finns säkert flera anledningar till att han harvade på i Ahl.

Sv: Säsongen 25-26
Golden boy : Jag skulle fortfarande swisha för Norlinder, men han var lite av en besvikelse. Så snabb, stark och hygglig tekniskt, men faller en hel del på lite bristande spelsinne. Inte den värvning jag trodde han skulle vara.

Det finns hopp för honom. Med rätt omgivning, spelsystem och coachning så kan man få ut mer än vad vi fick ut. För vi fick ingen toppback.
Helt sjukt att Bernhardt och Rundblad överglänste honom så mycket till slut.

Sv: Säsongen 25-26
Gusse: Ingen jävla swishkampanj isåfall, vill fortfarande ha tillbaka pengar av Norlinder 🤬

Sv: Säsongen 25-26
Berge: Jag tycker Löven är spetsigare och klart mer balanserade än på länge, men deras trupp är väldigt tunn. Fjärdekedjan blir ett hopkok av de som inte platsar högre upp och inte som vår och några annars en komponerad hårt jobbande och fysisk enhet. Sex etablerade backar, men sedan väldigt tunnt. Jag tycker OEE är för svag som andremålvakt också.

Sedan är det svårt. BIK kan vara bättre med tanke på vad man fått in är sammantaget mer etablerat än vad man tappat, men gällande kreativitet och att fördela puckar kommer de få en utmaning. Kingen, Bakke Olsen och Jansson stod för väldigt mycket av spel och kreativitet, medan de fått in mer kantiga spelare som jag tror gör att de kommer som lag bli sämre.

AIK och SSK är väl ungefär samma om man bortser från att SSK har ett tveksamt målvaktspar och svårbedömda jänkare samt AIK saknar Melin och förstecenter.

Kalmar ser faktiskt väldigt intressanta ut. De har fått behålla mycket och tagit in spets. Det som talar mest emot är väl att nu har de visst favoritskap och högre förväntningar. Nu har de inte längre allt att vinna, utan pressen blir tuffare.

Sv: Säsongen 25-26
Willow:

Så svaga som de andra lagen ser ut i allsvenskan i år så spelar det ingen roll att Modos backsida är svag.

Det enda laget som är tillräckligt skickliga för att utmana är Björklöven och då räcker det med att värva in en back till slutspelet. En Jordie Benn-typ.

Sv: Säsongen 25-26
Gusse: Nu tror jag inte det blir aktuellt. Ville bara ha en diskussion.

Men, jag håller med om att det är backsidan som är den svagare. Vi har Falkenhäll, Gästrin, Elton Hermansson, lill-Susse med flera. Är mer orolig för att Hallin och Svensson behöver något år till. Hallin har skills, men behöver mer fysik och rutin. Svensson har mer fysik, men har inte teknik och spelsinne på Hallins nivå.

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Woods skulle vi ta emot med öppna armar. Då löser vi det med sponsorer. Fast jag ser hellre en bra back till och har vi råd med båda? Måste jag välja tar jag en back då jag tycker vi har bredden redan på forwardsidan.

Sv: Säsongen 25-26
Willow: Ähhh vid oavgjort kör man skolgårdsregler, ingen målvakt, 3v3 och man måste göra mål genom att träffa ribba eller stolpe.

« · 2893382 · »