Tarasov: Han ger liksom intrycket att allt han gör finns det en tanke bakom. som att han inte lämnar någonting alls åt slumpen. givetvis kommer inte alla beslut vara riktiga, men man kan nog vara rätt säker på att de föregåtts av en omfattande analys.
Sedan gillar jag att han verkar ha många idéer och intentioner kring anfallsspelet. väldigt många tränare verkar ha svårt för den biten. man kan träna uppspel och spelvändningar och power play, men sedan blir det väldig mycket upp till spelarna att själva lösa situationerna som uppkommer. (vilket jag tycker att Säcken led av. Därför lunde molins kedja göra så många poäng då han hade sådana lösningar, men tredje- och fjärdekedjan som saknar den kreativa kraften och rutinen har varit ofarliga.)
{5647}: I tillägg till dessa uttalanden läste jag i magasinet om SCA - cupen att de inte tränar mer än kring 40 min per pass för att sedan avbryta för näringsintag. Istället kör man fler pass per dag. Tydligen skall det ha vetenskaplig grund. Lite OT men tror Björns skånska mentalitet kommer gifta sig mkt bra med öviksbygden.
Ogie Ogilthorpe: Man blir liksom glad när man hör Hellkvist. Det är så många saker han säger som stämmer med mina åsikter.
-Vi gjorde en del förlorarmisstag där man åker och byter istället för hemjobbet. Man skiter i att jobba hem.
- Vi ledare måste också träna på vår uppgift och därför scoutar vi motståndarna på försäsongen och presenterar det på matchgenomgångnen.
- Vi kommer att göra en massa felbedömningar, men då får vi med material vi kan visa och lära oss utav.
Jag älskar att han valde Modo. (men samtidigt så lät Huras också vettig initialt, men försäsongsmatcherna där gav inte samma positiva vibbar som timråmatchen. ingen av Huras försäsongsmatcher var ens i närheten av den positiva känsla jag hade efter Timråmatchen).
Gavelo: Känns sponant som att Björn kommer att satsa på en "shut down" kedja som stänger ner motståndarnas toppkedja. Det kommer bli Sylwander och Hägga + Vö gissningsvis. Det är rätt bra kvalitet för en sådan kedja i HA.
En sak jag funderar lite på är hur man kommer använda sylwander, en rivig och fysisk spelare? Han är om man ser till hans poängproduktion kanske ingen spelare för 1-2:a kedjan men ibland är det ju värdefullt att ha en sådan typ av spelare som kan bana väg för sina medspelare.
Känslan är väl att han sätts i en 3:e kedja med Häggström till att börja med, sen får man väl se hur allt utvecklar sig.
Heyerdal: tvillingarna kommer INTE spela. Jobbar i deras närhet och så sent som i fredags åkte iaf den ena med familjen tillbaka till Vancouver för att återgå till den nya vardagen.
Gusse: Jag hoppas att inte behöva bekymra mig och jag tror att MoDo av idag är betydligt bättre än vad de har varit, men tyvärr, så har MoDO ingen bra historik när det gäller hur man hanterar att släppa nyheter. Kommer ihåg 2009 när man höll presskonferans om Foppas status under periodpausen i en ödesmatch mot HV71. Inte speciellt genomtänkt. Det vore fulltsändigt fantastiskt om Enström redan är klar och att klubben dessutom har en strategi för hur de ska släppa nyheten för att få maximal uppmärksamhet. Kort innan upptaktsträffen för hockeyallsvenskan kanske?
Dags för 45:e upplagan av den anrika turneringen, Björklöven, Modo, Mora och Timrå är årets kombattanter. Känns som att det kan bli en fin och jämn turnering!
{8198}: Nu nedvärderade jag inte timrå utan jag tror att dom får det oerhört tufft och jag jämförde inte med oss utan med övriga lag i shl. Jag hoppas att jag får fel för visst ser man hellre timrå i shl än t.e.x örebro.
{8198}: brukar dessvärre inte se SHL efter att vi åkte ur.. men känns som man är nyfiken o se var Timrå står iallafall. Så klart att det är intressant för min del iaf.
{6870}: Blev inte upprörd men känns dumt att nedvärdera Timrå när vi är så äckligt mycket sämre lag! Vad jag menade är att nykomlingarna till SHL idag brukar gå över förväntningarna.
{5647}: sen finns ju spänningen för oss supportrar, både Modos o Tikarnas, eftersom strecken gör att det kan bli spännande både uppåt o nedåt vilket båda lagen genomgått de senare åren
{8198}: Men, visst får Timrå det jobbigare än en Växjö som leder kommundopingsligan. Sedan vore det väl roligare om Timrå är kvar när/om vi går upp tycker jag.
{6870}: Ingen idé att vara sån Gäsp. Dom harvade i allsvenskan och tog sig upp, vi har inte gjort det. Med tanke på hur SHL är idag då lag som Växjö tog sig upp från Division 1 till SHL och blev ett vinnande lag även där så kan ALLT hända.
Vi är fortfarande ett bottenlag sen -09. Det finns inget som tyder på att det kommer bli ändring på det än så länge. Vi får vänta och se bara på denna säsong, vi har haft bättre lag än detta och slutat på piss och ingenting.
Tarasov: Med en enkel liten kod kan dom enkelt göra så folk i Öviks området får läsa artiklar om Modo och folk i Timrå området får läsa om Timrå även fast alla besöker samma sida men så gör dom inte.
Sen vore det ju även ett plus om dom fixa bort alla minnesläckor som dom har i sina reklam banners som slöar ner sidan rätt fint, känns ju som hela sidan är tillverkad i ett program för hemsido tillverkning för nybörjare.
Modano: Bror du måste förstå att det är lite segt här inne, ni är i SHL och vi får läsa om vår egen tränare som deltar i ett surströmmingstest. Klart man blir trumpen;)
{5647}: ja förbannat dåligt, de lägger ut en massa skitartiklar om tik, varför heter tidningen Örnsköldsvik Allehanda, precis som du säger, retar enbart läsarna, men hoppas många skiter i tidningen framöver
Heyerdal: Jag har haft för vana att köra allehanda några månader på hösten för hockeyns skull. Det börjar med en krona för att se försäsongsmatcher och sedan kör man några extra månader av bara farten.
Nu blir det inget allehanda eller mittmedia. Inte nog med att man verkar ha slutat bry sig om Modo. Man lägger dessutom upp en massa Timrånyheter liksom bara för att jäklas.
Costanza: tur man har forumet att läsa vettiga saker i , ÖA kör nu med en reseskildring som alla öviksbor kan ta del av, herregud följer tikarnas resa till England , ja jisses
Jan Erik: artikeln säger inget nytt utan det är vad som stått tidigare i flera tidningar, men vi hoppas iaf, personligen känns det som han ff hoppas på ett bra kontrakt i NHL
Jan Erik: Krizans medium bekräftade påskriften redan i slutet av maj. Det är klart, vi har en ny skäggig kapten på MoDo-skutan. Vi seglar mot Silver City och Twin Peaks, visar vilken som är den äkta dynastiernas dynasti.