Tarasov: Var något byte där han åkte i full fart och slog klubban i isen då Modo backan tittade lite slött efter passningsmöjligheter, han fick passen och åkte nord till syd och frispelade nästan en. Han ser mycket lättare ut och spelar snabbare.
Dundee: Själv tycker vi har materialet men det måste till lite utveckling. Ja Jellvert kanske kan bli ett fynd som han har produktion i sig. Skönt att man lyft sig i andra föredömligt BP
Tarasov: Nä jag anser att vi har använt pengarna fel om det är som du säger att vi har så stor budget. För det är inte i år som vi ska gå upp det har vi inte materialet för och vi ska ju ej använda den där fonden i år heller. Utan som jag förstått det så ska man använda fonden kanske nästa år eller året därpå.
Det viktigaste med årets säsong är väl att nå till playoff och etablera sig som ett stabilt lag som hör hemma i top 8. Vi har ju inte direkt lyckats dom senaste åren så första målet bör vara komma top 8 och därifrån jobba sig vidare. Men jag har väldigt svårt att se att vi ska ha något med shl att göra i år. Därav jag menar kommer man top 8 och gör ett bra playoff så är det godkänt med tanke på vad vi lyckats med en så länge.
Yes där kom reduceringen i alla fall. Vill även passa på att berömma Jellvert många som skakade på huvudet av den värvningen men han imponerar på mig betydligt mer en vad vår tänkte första center Jonatan Johnsson gör.
Dundee: Timrå hade med allsvenska mått en rätt bra budget förra säsongen, vi jämf oss ju inte med SHL lag utan Pantern/Västervik/Tingsryd etc. Ja det är lite det jag år inne på om man nöjer sig med topp 8 då har man använt pengarna fel, alternativt att något annat inte fungerar. Om man som supporter inte har högre förväntningar än topp -8 kan jag köpa men om klubben har den målsättningen så tror jag inte man kommer gå upp.
Confusius: Vårat fel, var ett tag dom sista 5 minuterna som vi spelade upp oss och vi fick tryck mot deras mål. Det såg ganska självklart ut då varför matchbilden ser ut som den gör, när vi spelade upp oss så var vi bättre än KHK.
Tarasov: Det där med att vi ska ha så stor budget förstår jag inte riktigt. Då är vi väldigt bra på betala överpriser för tycker det är många andra lag som har betydligt namnkunnigare folk på flera positioner en vad vi har.
Men som sagt det spelar ju egentligen ingen roll om man betalar för mycket heller och har en stor budget det är endå laget på isen som skall göra jobbet. Det är ju bara titta på Timrå i fjol som hade en låg budget samma med Oskarshamn dom lyckades ganska bra med små medel att ta sig långt.
Dundee: Nu har Modo en av allsvenskans största budgetar och rätt många andra klubbar har en hel del unga spelare in sin uppställning, så jag skulle nog tycka att en placering kring 6-8 är underkänt. Topp 5 är godkänt, topp 2-3 är bra om man sedan faller i någon play off kan jag leva med men hamnar man kring topp 8 så fallerar det på något plan.
Heyerdal: Frågan är om det är vårt eget fel att vi är helt stillastående, eller om det är KHK som gör oss stillastående?! Riktigt illa i vilket fall, vi är rejält utspelade.
Robin Ztorken L: Verkligen inte bra, men på slutet sköt de de flesta skotten långt utifrån som Hanses såg hela vägen. Kändes liksom som alibiskott helt enkelt. Enström hade skottläge en meter från mål och vi hade en del hyggliga chanser där man helt enkelt var för klena i avsluten. Karlkvist passade bort ett 2-1 där han med sitt skott alltid borde skjuta.