Nucky: Angående 300kg-linan så är dom ju fysiska brunkare alla 3, är det inte bättre att pytsa ut dom i varsin kedja? Sedan måste vi ju för fan nån gång skeppa iväg alla långsamma spelare vi har, vi måste ha in intensiva skridskoåkare en gång för alla, titta på Västerås!
Robin Ztorken L: Ja, det tråkigaste norrlandsderby jag sett. Känns så sjukt avslaget när man vet hur galet svårt vi har att göra mål. Trött på att se oss fippla med pucken, missa passningar och anfalla en och en..
Är förresten benägen att hålla med dig om 300kg, vad har dom gjort för att få fortsätta spela ihop? Alla andra flyttas runt som schackpjäser, men dessa får fortsätta oavsett hur dåliga de är. Stör mig också nåt jävulskt på Björklunds nonchalanta beteende med flippmackor han inte klarar av.
{7639}: Man undrar vart det tog vägen. Första 10 matcherna hade man ett påhittigt kreativt , snabbt och roligt anfallsspel. Hur ett helt lag kan tappa så mycket är konstigt. Nånting måste det bero på. Började man slarva med träning? Inställning? Vad?
Tarasov: Ja skottkartan i all ära men vi har väl skapat två heta chanser på två perioder, varav ett i stolpen. Bortsett från det absolut noll!! Så uddlöst tragiskt kasst, vi spelar ändå hemma och uppträder som tandlösa kärringar :-(
Nu var det inte i pp utan det var ett par byten efter. 300kg kedjan spelade framåt och enström eriksson var back och det var i 5 mot 5 och inte direkt efter utvisningen.
Confusius: Ja personligen retar jag mig på Björklund som verkar tro att han har mer hockey i sig än vad fallet är. Bara för att han spelar i modo behöver karln inte tro att han ska spela som Foppa.
RagnarLodbrok: Får mig att tänka på när jag en gång drömde att jag skulle få dra på mig A-lagströjan i Modo varpå jag påpekade att jag har lite problem med min baklängesåkning. Fick till svar att det nog kommer lösa sig då jag har en hel vilja som de vill åt....
Confusius: Jo, men man blandar så jäkla mycket.. Hur ska man våga spela ut när man bänkas när det inte fungerar. Jag tror att hattandet med laget börjar bli alldeles för mycket.
Jag skulle nog skicka ett par spelare så att man får lite lugn och ro någon gång.
Webmaster: Jag tycker att vi är något lite bättre i fem mot fem, men i special teams är det klasskillnad. Vi spelar långsamt och skitsvårt. 300 kiloskedjan måste visa vägen, sluta spela runt och kasta in pucken med mycket folk framför mål. Varför försöka någonting som ingen av dem klarat under hela sin karriär?