Tarasov: Skit period. Men två positiva saker. 1-1 och att det inte kan bli sämre. :-) Sen har vi säkert nån kompensationsutvisning vi kan få förr eller senare.
Tarasov: Jag hoppas mest man ger fan i att släppa en till innan periodens slut. :-P 1-0 går alltid att ta igen. Ersson kan bli jobbig men återstår att se.
modomille: Jag är nervös och taggad. Jag hoppas och mitt hjärta tror på vinst. Men min hjärna säger att det är en väldigt liten chans att vi blir vinnare av slutspelsserien. Ungefär som när man spelar på lotto, man tror inte på vinst men man är lite spänd och hoppfull när det kommer till dragning. Men förluster är lättare att ta om laget verkligen går för det, dom här sista matcherna.
Jag tycker att man ska satsa på att behålla spelare som har hjärta för modo. Handlar det om pengar för norlinder så kan dra nån annanstans. Det är inte många klubbar i allsvenskan och uppåt som skulle låta norlinder spela i 1:a backpar
Nog är Norlinder bra och skulle vara riktigt synd om han går förlorad men ska Återvändarfonden användas till något är det i min värld viktigare att använda den till att binda upp Björn Hellkvist ett antal år till framöver.
Tarasov: Lodin känns oerhört långsökt. En U16-tränare som inte kommit längre i ledarkarriären som 52-åring ser jag inte som en oslipad diamant till sportchef direkt. Att han fortfarandra tränar pojklagsspelare är väl ett tecken på bristande motivation, tid eller kompetens.
Sportchefen är oerhört viktig har man ju insett. Vi har en bra tränare och det gäller bara att vi kommande år får ihop ett bättre lag anpassat för spelsystemet vi vill lira.
Jag tycker att vi saknar speed och till viss del spelsinne. JJonssonoch Karlkvist tycker jag exempelvis inte alls är spelare som passar spelsystemet, men de är ändå två av våra bästa forwards poängmässigt, vilket gör att det blir svårt att riktigt spela som Hellkvist vill spela. Helst ska vi forchecka väldigt hårt och om man inte är snabb nog så måste man vara tillräckligt smart (som Susse) för att ändå hinna med att täcka av ytorna. Där brister det på många av våra spelare.
Tarasov: Apropå centrar så kan kanske både Blomberg och Emil Aronsson vara tillgängliga till nästa säsong. Jag gillar även Anton Bengtsson i HV men han lär gå till andra SHL klubbar.
Emil Aronsson skulle jag kunna tänka mig ge en rätt furstlig lön men allsvenska mått mätt.
Någon undrade om namn på SC-sidan, Allehanda nämner Hans Lodin som rykte. Hans nekar till att Modo varit kontakt med honom, men det är nåt där som gör att jag tror att han iaf visat intresse.
Man har fått in ett antal ansökningar och haft en första och nu har man väl gått över till de mer kvasipsykologiska bitarna med tester och liknande. Även om jag nyss var lite ironisk så tycker jag det är bra arbetssätt, det kommer säkert kunna gallra lite. Man tittar både lokalt och nationellt. Själv hoppas jag att Per Johansson från HV sökt.
{8384}: Inget ont om Arne Nordlund som verkar ha varit användaren, men någon inside tror jag inte han har. Precis som du skriver tror jag att det handlar om att få folk att delta och då är Norlinder det bästa att locka med.
{5647}: iof kanske mailen som skickas är menat för att väcka intresse för fonden bara. Är väll bra att de skyltar med den! Skulle behövas mer reklam. Hoppas det är så att de bara visar att de bryr sig om återväxten. Att Norlinder vill vara kvar! Skulle vara kul om den fonden gav något! Om något/någon driven kunde väcka igång den! :)
{8384}: Efter att ha sett den här matchen mellan AIK och Oskarshamn så tror jag att oavsett vilket lag som vinner slutspelsserien så får dom svårt att slå något av dom här lagen.