Smurfen: kan vara intressant, tror även det är om damlaget, kansken några kontraktsförlängningar för herrarna, ny sportchef senare i veckan då, idag är det 1:a april så dagens nyheter får man granska ordentligt....;)
Tarasov: För mej är han målvakt=ej aktuell, fast han är ändå en MoDo-ikon!!
Sedan tycker jag det är kul att Timrå leder och förhoppningsvis vinner tillbaka sin plats i SHL. De som tycker att man inte är MoDoit , för att man önskar Timrå väl vill kanske se en serie med bara lag från Stockholm o neråt. Ni kan dra åt helvete, haha
{5647}: Enligt dig. Inte enligt två professionella huvuddomare som får se situationen flera gånger på video i efterhand. Så då slår vi fast att du har bättre koll på detta än dom ansvariga domarna och den samlade svenska hockeyexpertisen?
Så du håller med om att hutchkins blev rättvist bedömd? Utifrån tidigare avstängningar i den här matchserien, skulle du säga att Hutchkins förtjänar en avstängning för sitt tilltag?
{8671}: Det var interference och skulle dömts interference. Helt riktigt är det ett kampmoment, men det vissa verkar ha svårt att förstå är att man inte får söka upp och ha kampmoment med icke puckförande spelare.
Det vore lika korkat att kalla det screening som att kalla Hutchins crosschecking för en snygg poking. Lika löjligt försök det också.
Men, då Harald inte gillar att hänga ut domarna så säger han givetvis ingenting.
Var nu nöjda med att vara i ledning i matchserien.
{5647}: det är nog bara du och Håkan Åhlund som tycker det, resten av hockeysverige förstod inte ens vad som skulle diskuteras. Domarna förklarade det hela bra, det är ett kampmoment som uppstår 20-30 gånger per match.
{5647}: Lägg ner nu. Det förekommer flertal kampmoment i matcher i dagens hockey som man skulle anse mer screening än vid målet. Tycker oskarshamnspelaren är taskig med som knuffar undan Gallo med. Jöttetaskig faktiskt.
{8671}: IKO var ett av de minst utvisade lagen för de spelade inte odisciplinerat. Att de åker på många minuter nu däremot är mycket märkligt.
Sedan är interference även om det inte är en hård tackling. Det handlar om att man hindrar icke puckförande spelare att åka mot pucken. Klarare interference än den idag hittar man inte och den är faktiskt skamligt att Timrå fick avgöra där.
modomille: Sköter vi oss och bygger ett lag som förtjänar att gå upp så kommer vi lyckas med det, vi kanske inte lyckas gång 1 men då är det bara och ta nya tag. Oberoende av om Oik/Leksand lyckas iår.
Tarasov: Tack för din Grattis kom ihåg när man låg på i 21 med legender som Tomas Jonsson Micke Andersson när ni vann SM Guld evigt tacksam för den tiden orren tror jag stället som var king i Sollefteå på den tiden
{5647}: en puff! Två spelare åker ihop i en öm puff och du skriker på domaren. Spela innebandy för helvete. Inte ens modoharald håller med dig denna gången.
Rytter: det kanske inte är så konstigt att man inte utvecklade spelet efter förra säsongen, vi tappade ju nära nog 100% av alla ledande spelare till andra klubbar. Oskarshamn var stundtals spelförande även mot AIK men dom spelar odisciplinerat. Timrå har tagit få utvisningar hela säsongen.
Ville ni ha Freddan till sportchefsrollen? Jag slänger in en back öl om ni hämtar honom redan ikväll.
Ett pp för iko och 11 minuter i pp för Timrå. Märkliga siffror mot spelförande laget. Så här det ju sett ut i varje match.
Tycker inte Timrå utvecklat sitt spel från förra året, dom satsar mycket på kontringsspelet och klarar inte ens av att föra spelet mot iko. Hade ju dessutom bättre defensiv förra året känns det som.
Lyssnar på snacket efter matchen, dom tycker att dom gjorde en bra och fin match. Själv tycker jag nog dom kom billigt undan i sudden då iko var bättre i fem mot fem i sudden.
{5647}: ja har domsluten med sig, IkO hade det mesta o bästa fram till utvisningen, blev väldigt tomt där framför Rifalk, men IkO bör vara aktsammare , släpper de flesta målen i bp
{5647}: Oskarshamns sportchef och tränare imponerar stort. Är väl ett riktigt lågbudgetgäng? De har värvat helt rätt spelartyper och spelarna vågar spela ut. Alltid kul att se ett genuint lagbygge.
Spelar ingen roll, det är matchstraff oavsett. Det verkar dessutom som hutchins trycker till mer än att han olyckligt ramlar för att Larsson drar ner honom.
Håller inte med dig att matchstraffet är felaktigt och hårt dömt.
Ja iko spelar en trendig hockey och sätter Timrå rejält på prov. Märkligt att ett ha lag driver matcherna så rejält. Oftast spelar ju utmanarna defensivt och på kontring, ska vara mora mot Leksand där utmanarna drev spelet.
Rytter: Jag som varit i situationen när jag spelat vet att det inte riktigt är så lätt. Larsson håller fast i klubban och Alex vill iväg. När Larsson inte släpper tappar han lite balansen framåt och trycker till. Ja, det kanske är matchstraff, men det är så uppenbart att det aldrig skulle hänt om inte Larsson tillåtits hålla i klubban.
Ja, Timrå har lite flyt med domsluten, men inte lika tydligt som Leksand. De två lagen har fått klart flest tveksamma situationer åt sitt håll än så länge i serierna.
IKO imponerar storligen och spelar en klart bättre hockey än Timrå. Timrå har väldigt få samlade uppspel, utan det är en rätt flängig hockey med mycket dumpande av puck. Dock har Timrå fler bra hockeyspelare och är fortsatt favoriter.
Solklar holding the stick, och det är upprinnelsen till allt.
Dock kan man inte göra vad som helst när man blir fasthållen. Så solklart matchstraff.
Men känns som Timrå kommer undan med mycket 50/50 situationer. Svårt att inte bli imponerade av iko, vad dom bjuder upp i varje match, riktigt roliga matcher att se, dom försöker ju inte direkt försvara sig genom serien. Ta pp och bp, tittar man på detta så är det ju dom som ser ut som ett shl lag och inte Timrå.
{5647}: Tkr det är rätt solklart att han ska ut på matchstraff. Klarar inte av att ta kampmomementet, tappar humöret,välter Larsson omkull. Därefter väljer man att trycka klubbskaftet i ansiktet. Oerhört ointelligent och odisciplinerat
Heyerdal: Väldigt hårt med matchstraff tycker jag. Det är mycket pga att han tappar balansen när Hampus Larsson håller fast klubban, men visst var det onödigt. Timrå klarar sig oerhört bra från utvisning kan man lugnt konstatera.
Rytter: De faller inte lika djupt heller i hemjobbet, men man kan helt klart se att man byggt vidare på spelet som Hellkvist infört.
Vad jag saknar är defensiven hos oss. Det är bara för många missar i positionsspelet. Jag undrar om verkligen Styf är rätt man bredvid Hellkvist. Lätt är det nog inte då Hellkvist är väldigt styrande, men...
IKO har ju liknande spel ur zon som vi försöker med, men man ser att de ligger något år före.
När passningarna går in i mitten spelar det ingen roll ifall första mottagare inte kan ta emot riktigt, det finns alltid spelare runt som kan sätta press eller ta passet istället. Deras positioner sitter helt enkelt 9 gånger av 10, medan det är mer likt 2 av 10 för oss.
Väldigt intressant spel och sätter man det så ser det farligare ut än vad det faktiskt är då man har fler spelare som täcker av och gör det svårt för motståndarna att göra nått direkt farligt utav det.
Nästan farligare att få för långt lag och missa en passning upp mot blå eller röd då motståndarna har fri väg framåt mot mål, här är ju fördelen att vi kan börja försvara direkt och har flera alternativa spelare nära pucken.
Modigs i IKO är en väldigt intressant spelare, ifall han finns tillgänglig skulle jag gärna se honom. Stort spel i sig nu i kvalet, blandar målskytte med hårt jobb och kraft.
Heyerdal: Kanske kan vi avskriva Fredrik Andersson, det är nerkokat till 3 kandidater och det skall bli klart till veckan. Rimligen är inte Freddan inne i en sådan diskussion samtidigt som han är mitt i ett kval, men man vet å andra sidan aldrig.
Heyerdal: då kan vi glädja alla Leksandsälskare här på forumet att nye sportchefen ryktas komma därifrån Mikel Karlkvist, allt enl ÖA, inget klart dock, ansvarar nu för Lifs juniorverksamhet
Gusse: Ju mer ruljans det är. Ju lättare är det nog att gå upp. Skulle de två sämsta lagen i SHL mer eller mindre etablera sig, alltså spela ett par säsonger på raken i SHL så borde det innebära en stabilare förening.
Ingen garanti för att inte åka ut iofs men det är.ju knappast sämre än att variera omsättningen med 40mille varje säsong.
modomille: Blir väl lättare att nå topp två nästa år om Leksand går upp. Men samtidigt blir det nog svårare att gå upp också. Men som du sa att skicka ner Leksand skulle vara en dröm.