1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 533331 inlägg · 4126 ämnen

« · 2010761 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Det är så många människor som vill att så många spelare skall komma med, ”ja men han då” osv osv.
Det man måste tänka först är vilka roller söker monten,vi kan tex inte ha 12 st Calle järnkrok!

Monten behöver 2 kedjor som kan leverera, alltså gräddan av forwards när det kommer till offensiv kraft, en mer defensivt inriktad kedja som kan spela bra i båda zonerna och en ”avlastningskejda” som skall spela fysiskt, smälla på och trötta ut sina motståndare.


Sen handlar det om dagsform, en spelare som är given i 2 kedjan i allsvenskan skall gå före en shl spelare som gör 5 minuter per match, inget konstigt med det.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Skadad annars given.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Detta kanske får Werner att förstå att han inte är så bra som han själv tror sig vara, att han måste jobba och förtjäna sin plats och framgång.

“Everything earned nothing given”

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: borde inte ex-timråiten Hållander kommit med?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Albin Ericsson Saik som inte platsade/fick chansen hos Modo också uttagen, är visst avstängd f.n. då han skällt på domaren i en j20 match

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Jag tycker att Norlinder kanske varit vår svagaste back sedan han kom tillbaka från juniorlägret. Det vore väl oerhört märkligt om inte han kom in i en svacka någon gång också, speciellt som han är junior.
Det är precis som att hans skridskoåkning inte är så vass att de flesta avvägningar och hur han hanterar situationer blir fel. Han kan ju vara seriens bästa skridskoåkare (inte lika snabb rakt fram som From, men rörligheten i kombination med snabbhet), men när inte han får samma utväxkling som han brukar så hinnar han inte rädda de situationer som upkommer när han blir överspelad.

Jag tror att det är en formsvacka helt enkelt och att han kommer att komma tillbaka ännu bättre när den väl är över.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa:
Resten av Sverige får stifta bekantskap med Norrisnorlinder. Trevligt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: vilken skräll, att Victor Söderström inte kom med! ÄN, ska tilläggas. Men även Sandin och Boqvist saknas, men är väl osäkert om de blir släppta från NHL/AHL.. kanske man har på känn att man bara får loss en av dom och då är ju Söderström given. Men om bägge kommer loss? Vore ju på gränsen till generalmisstag om inte Söderström får spela JVM.

Ingen Wernblom i JVM..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: slå en pling till Atvars Tribuncovs :D

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L:

Kul, men Modo får börja jaga nån back då på korttidskontrakt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: Nej, självklart!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Norlinder är med trots att de 2 sista platserna hålls öppna👍

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: JODÅ! NORLINDER kom med! Fy va kul! Grattis !!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Norlinder uttagen! En liten överraskning helt klart.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Ginning överraskande med som back. Blir som sagt svårt för Norlinder att få en plats, vilket såklart är synd.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: blir ingen "cut" i år, dvs ingen try-out. utan de 23 spelare som tas ut är de som kommer spela VM.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L: jo det kan faktiskt det, du har flera på andra sidan atlanten som är riktigt duktiga, och många är av samma spelstil som norlinder dvs ruskigt offensiva.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: Norlinder måste ju vara given!
Kan inte finnas sju backar/åtta som är bättre än han.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Jag tror det finns en chans att Norlinder blir uttagen då det handlar om en bruttotrupp.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Jag hoppas Norlinder kommer med bara för att Öhman ska få en riktigt stor chans att slå sig in i laget.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: 13:00 släpps JVM-truppen, och min gissning är att varken Norlinder eller Wernblom kommer med.

Sv: Modo - Västervik 2019-12-04
{8384}: LP får spela med j20 ett tag framöver enl Hellkvist, tränar dock med a-laget

Sv: Modo - Västervik 2019-12-04
{8384}: Västervik är Modokryptonit

Sv: Modo - Västervik 2019-12-04
{8384}:

Kör bara kör

Modo - Västervik 2019-12-04
Matchdags igen! Dags för början på en ny segersvit nu tack om vi skall hålla oss kvar i toppen! Gooo modo!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Sett till de senaste matcherna håller jag med dig.
Dock VET vi hur bra man vara, när det kuggar i ordentligt.
När man läser vissa inlägg låter det som att folk tror att Hellkvist tycker det är ok att slarva/chansa med defensiven, vilket det såklart inte är.
Senast vi mötte super-duper-Löven stängde vi ner dom fullständigt egentligen. Visst, de tröck tillbaka oss i första perioden men den kändes ändå aldrig jättefarligt.
Under vår vinststreak var var det några matcher som var ganska nära perfekt, där man knappt släppte till ett farligt läge, och bara malde med offensiven tills det börjar trilla in mål.
Tror heller inte det är någon slump att det var under dessa matcher som Lundin var som bäst.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}: Jag skulle säga att jobbar man hårt och jobbar ”rätt” så kommer man också att få medstudsar, i modos fall jobbar man hårt men fel, hur ofta ser man inte spelare tokjaga en puckförare förblindad av att vinna pucken men helt utan tanke på vart i banan denne befinner sig.
Nu ska jag väl inte kasta för mycket skit på Modo men det finns väldigt mycket att förbättra om vi skall ha en chans i ett kval.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}: å flyt har de nå förbannat av skulle vi lite mer av också. Men om slla kämpade som forsberg kanske vi skulle få lite mer flyt😊

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Det har då aldrig hänt i Modo ;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: tre borta för Tik o fyra för Hästen om jag fattade rätt o Tik har en stor trupp

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: När många tongivande spelare är borta är det inte helt ovanligt att lag går tillbaka till grunderna och gnetar till sig poäng med en bergfast defensiv.
Alla blir lite mer på tå, och kämpar verkligen livet ur sig. Kan nästan vara en boost för laget sålänge ”stjärnorna” inte är borta för länge.
Nu ser jag dock inte Timråmatchen, så vet inte om det är så där.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}: Timrå har halva laget (överdrift men väldigt många) skadade och man spelar så taktiskt rätt efter det material man har, där är Fredde överlägsen Hellkvist i coachningen, önskar att Modo var mycket bättre på att spela efter det material man har och beroende på vilket motstånd man möter, känns som att laget ofta har lätt att underskatta motståndarlag och gör inte skitjobbet

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L: Löven har förlorat mot både Almtuna och Västervik, och dom var nära att förlora mot SSK med. BIK har förlorat bägge mötena med Hästen och en mot Västervik.

Visst har vi förlorat någon match mer men snälla ta reda på lite mer fakta innan du gör ett sådant konstaterande.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L:

Börjar bli tight nu, om det här resultatet står sig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: ja ser ut som timrå har noll spel men ändå vinner de matcherna. Väntar på misstag och bra pp. Tycker vi har blivit sjukt slappa och slarviga i defensiven igen. Å förra matchen kändes det som vi gjorde deras målvakt bra mest alibiskott även om många.

Tänk om vi kunde få till ett bra pp och en bra defensiv. Känns som vi är sjukt beroende av en sjukt effektiv offensiv varje match för att kunna vinna

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Ja, vi förlorar mot dom här skitlagen Almtuna , Hästen och SSK, det gör inte våra toppkonkurrenter.
Där har vi kastat 9 pinnar åt h--vete och dessa går inte få tillbaka, kommer stå oss dyrt i slutändan

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Hästen-Timrå skott 24-10 mål 0-2
Timrå är starka defensivt, man kommer längre med en stark defensiv än med bara en stark offensiv.
Tycker Modo bör ta lärdom av detta defensiva spel som tex Timrå visar upp.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: Tycker vi har bredden på så vis att man har 4 jämna femmor, men däremot ingen på bänken som kan sätta press på de som spelar.
Öhman har inte fått det att lossna, och dessutom skadad. Karlström känns inte redo att ta en plats i årets lag.

Tycker Rosdahl saknas inte bara av Olofsson, men även som pådrivare likt J-Fop.
Tycker han är riktigt komplett med bra driv, och riktigt fin spelförståelse samt stark och vinner mycket närkamper. Rätt bra skott också.
Med tanke på att From visat bättre form på sistone, och Olofsson som ALLTID är bra tror jag deras kedja har potential att lyfta när Rosdahl kommer tillbaka.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Domsjö: Nära man läser vad Babcock gjorde mot Franzén så är det förvånande att det inte kommit upp tidigare. Han(Babcock) verkar vara ett riktigt jävla psykfall

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Domsjö: Det har jag också anklagats för, men inte av Keenan, ge mej mera bira o chips tack

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: Vet att Keenan anklagade Näslund för att vara lat och fet....🙄🙄🙄🤔

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Foppas gamla tränare från när dom vann sc 96 har det också kommit fram en massa skit om.

www.aftonbladet.se/a/BR4nvl

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21:
Med tanke på allt som skrivs om Bill Peters/Babcock, har på känn att en och annan svensk tränare kan ligga risigt till så småningom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Känns som att det är viktigt att få in Rosdahl i truppen igen

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: håller med om backspelet sen är Modos trupp för tunn, som det är nu finns ingen konkurrens som triggar spelarna både under match o träning, kan så vara att Hellkvist sätter kraven men han har inte så många alternativ annat än att plocka från juniorlaget och det är han sparsam med, visserligen två skadade men kan bli fler men nog önskar man en etablerad back till och även en forward

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Ja, fast nu tjänar han ju cash på klick.
Det är ju inte första gången han gör precis som alla gamla rävar och skriver sensationsjournalistik om absolut ingenting.

Och det funkar ju. =)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Känns kanske ännu mer märkligt att en aktad och begåvad herre som Höken ändå sitter och spekulerat innan man spelat halva säsongen, vi vet ju att det varje år händer oförutsedda saker med spelare och lag.
Men hur som helst så får vi hoppas att Modo rycker upp sitt backspel för stor del av lagets framgång och fall beror på hur vi uppträder och spelar defensivt samt hur backarna tar mindre felbeslut.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: han menar klar för den allsvenska finalen, 1a el 2a, men håller med mycket kan förändras, Höken tittar bakåt hur det sett ut tidigare och vad tendensen visar nu, tror han skrev att Löven kunde förlora varannan match och trots det klara nån av de två förstaplatserna, men går Tik, Bik, Vik Modo eller några andra betydligt bättre så håller prognosen inte förstås däremot missar de inte top 8

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
gizzo: Känns som lustigt att sitta och prata om vilka som spelar kvalspel, visst är Modo, Bik, löven och Timrå dom 4 hetaste kandidaterna, MEN det är ju för böveln halva säsongen kvar och väldigt mycket kan hända, AIK kan göra en Leksand eller St. Louis blues och helt vända karaktär efter jul och bli ett lag att räkna med, lövens målvakt kan bli långtidsskadad, Nubben kan hitta 2-3 nyförvärv från fallskärmen, Modo kan hamna i sina återkommande svackor och sluta på plats 7, osv osv.

Som sagt så är löven bäst (tyvärr) men det handlar om att vara bäst väldigt länge och Sen absolut bäst sista 4-7 matcherna för säsongen om man öht ska få betalt för sin övrigt fina säsong.

AIK var överlägsna i serien, föll som ett korthus i slutspelet och höll på att gå i konkurs, nästkommande säsong tvingas man ställa upp med ett lag som närmast skulle spela i div1.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Undrar hur många löven har?🤔

« · 2010761 · »