{5647}: Jag väljer att försöka se positiva saker. Som t.ex. att webradiokommentatorerna är suveräna. Man fattar ju vad de säger och vad som händer t.ex.
Ben Perrault: Synd att linjedomarna är värdelösa. Två klara icingar där vi varit först har de slagit av. Den andra riktigt farligt då vi redan fått en skada pga korkade beslut av linjedomarna.
Ben Perrault: Hörs bra faktiskt. Lyssnar på webradion. Men nu får vi en utvisning emot oss. Vi har ju varit bedrövliga i numerära underlägen på slutet.
Robin Ztorken L: får hoppas vi kan börja bra så det inte rasar ihop direkt, Hanses får gärna göra sin bästa match idag och ha tur med stolparna sen behöver vi inte spela oss ur egen zon varje gång
Gusse: Det kan jag verkligen hålla med om, en förlust där man visat lite hjärta! Ibland får man bara acceptera att motståndet varit bättre men att man gett allt!
Vill inte se en samling yra höns som åker omkring och ser ut som dom skiter i det
Tänkte så jag med. 3p är viktigt. Men viktigare att vi gör en bra match och att man ser förbättring från senast. Löven får gärna ha mycket puck, men försvaret ska se ut som när vi möttes i fc.
RedNek: Jag tror det är väldigt svårt att stoppa människor som vill bråka från att göra det.
I övrigt står sporten över laget, för min del är laget ett sätt att kanalisera mitt intresse för sporten. Med det sagt så har ändå rätt svårt att följa SHL/NHL något närmare med skyller på utrymmesskäl.... när jag går i pension så....
Tarasov: Nejdu ivandrago, enda vägen det familjära på arenorna ska ta slut är för att vi (du & jag & alla andra) låter det dö ut. Genom att låta denna lilla klick rötägg få spela fritt. Att ge upp är för enkelt. Men det här vet du & jag tänker att du bara vill väcka folk..
Rent logiskt måste ju sporten stå över laget, väl? Alternativet blir ju typ såhär: "Modo hockey är enda laget som finns" - Såå, då kan Modo spela mot?? Edit. Byt ordet Modo mot valfritt lag.
Mina vänner (oavsett lag) visst är vi bättre än så?
jonsson: Det enda som talar för oss är väl egentligen att ingenting just gör det. Som vi spelat senaste tiden i urusel form tror jag det kan bli lite av en slakt.
Hoppas jag har fel och att vi kommer upp ur skyttegravarna nu, samt att vårt försvarsspel blir 100% bättre
goleafs: Ja en stor anledning att jag föll över helt på hockeyn var den relativt familjära stämningen på arenorna supportrar emellan jämf med fotbollen. Tyvärr verkar det vara slut på det nu.
Gavelo: Jag håller med vilket jävla pack. Bengaler och stenkastnin, misshandel mm går totalt bort. Men det fanns även tidigare, det var en chef inom okq8 från sundsvall/timråområdet som satt och katstade glasflaskor från logen i fjällräven ut mot publiken under ett derby när båda lagen tillhörde Shl. Jag har även bevittnat när luleåklacken slängt glasflaskor mot ståplats under tiden klackarna stod på "samma" läktare. Så det är inget nytt fenomen och inte enbart MoDoklacken som lever om även om det är patetiskt!
Tarasov: Tror det blir en jämn tillställning. Löven-Modo matcherna senaste åren har visat gång på gång att aktuell form/tabelläge etc inte spelar någon roll. Matcherna lever lite i sin egna värld dvs.
Hoppas på bra stämning och att supportrarna håller sig borta från dumheter, likt i Övik senast.
Ishockey: spelar ingen roll i vilken serie Modo spelar i, vi älskar klubben. Ni säger ni har Känntä ”Jesus” i er organisation, vi har GUD i vår och vi lever i himlen - Örnsköldsvik. Nuff Said
Nucky: ? Va har lövens strategi me denna konversation att göra? Men Modo är väl inte långt efter egentligen , Modo har väl värvat ganska kortsigtigt också kan ja tycka., men det är väl panik för att gå upp i år för annars värvar väl löven från Modo nästa år.
Ben Perrault: haha lugnt de. Vem som helst kan väll starta matchtråd behöver inte vara jag^^ så kör på ni. Känner likadant. Speciellt den form som modo är i nu så tror jag verkligen att björklöven vinner. Men!! Modo har ju inte förlorat mer än två irad (än) och hoppas de kan hålla det facitet om de skall vara ett topplag. Sedan får ju tvillingarna wahlgren gärna chocka pch göra en jäkla match. Skulle va coolt och se modo vända på trenden mot björklöven. Chocka oh ta topplaget och vända en dålig trend! Kan inte mer än bli glatt överraskad denna match nu känner jag. Förvntar mig verkligen ingey i denna match nu. Goooo modo!!
Edit. Jellvert gör det jäkla bra i skymundan som får guida junisar!!
Ishockey: Hur tänkte du nu? Du gillar uppenbarligen Lövens långsiktiga strategi bättre som värvat det som återstod av fjolårets AIK samt ett dussin amerikaner.
Ben Perrault: Jag skulle nog inte peka ut något lag som favoriter, sen har inte Modos form varit den bästa på sistone. Men för egen del tycker jag det är naturligt att ett lags form går lite upp och lite ner. Tror det blir en jämn tillställning som vanligt.