Ja säkert, men sponsringen gäller ju antalet bokade biljetter så rent ekonomiskt gör det ju ingen skillnad som jag förstått, annat än tappade intäkter i kiosk och bar. Sponsringen är ju kopplat till antalet bokade.
För vårt publiksnitt får vi göra en löven och räkna antalet bokade platser och inte faktiska åskådare.
Hoppas att många är med och sponsrar med lite slantar till biljetterna. Säg att det blir fullsatt. Då är det 700:- vid 10 öre per åskådare.
Bra slantar för att boosta ekonomin.
Ser att det är uppe i 137kr/åskådare nu, skönt med nästan 1m i intäkter (vid fullsatt) + det alla spenderar i baren och kiosken. Kan bli ett väldigt lyckat evenemang detta. Grymt att dra fullsatt i en extra match istället för att bara ha det mot löven och timrå.
Robin Ztorken L: Intressant läsning ang. LHC från juni. Håller med Brynäsfans om att det rapporteras långt ifrån lika många dystra artiklar om dem än t.ex Brynäs och MoDo tidigare.
Tarasov: Japp och dom pengarna finns inte i LHC,s kassakista, så just dom ligger lågt skulle jag tro. LHC måste nog få fart på det spelarmaterial dom fogar över just nu, möjligen att dom hinner satsa sina sista besparingar på Junland då
Charliejfz: Ett litet problem är att de riktigt attraktiva spelarna går till lag som har chans att vinna något. Tror få väljer ett lag som slåss för sin överlevnad, i så fall till överpriser. Tuff sits för dessa lag och LHC har ont om kosing
Costanza: Det lossnade inte riktigt på isen, trots ok poängskörd fick han inre till spelet. Värvades som stjärnback men levde inte riktigt upp till det, hög pontential.
Det går om man vill. Har man regel att man inte får kontakta spelare utan klubbens tillåtelse samt hårda straff typ böter eller att agenter riskerar licensen kan det avskräcka. Problemet är väl bevisningen av att något sådant skett.
Att bara hindra kontraktskrivning tror jag är verkningslöst. För gissar att spelarna inte faktiskt har skrivit Under, utan att villkor är förhandlade och man muntligen accepterat.
Bästa är givetvis ett strikt regelverk där ingen kontakt får tas fören ett visst datum som markerar slutet på säsong. Om så görs ska det vara kännbart.
Där tror jag nordamerikanska spelare är bättre, dom har det inbyggt att man tar allt kring nästa säsong efter säsongen. Det är det vi måste få in också.
Men tycker dom ska införa regler att man inte får skriva kontrakt under pågående säsong, man får självklart prata med spelare under säsongen men tycker även där att laget som kontaktar en spelare har en skyldighet att meddela laget som spelaren tillhör att dom pratar med spelaren.
Ja det är illa. Borde finnas regler att man inte får kontakta spelare fören ett visst datum. Hade kovacs gjort klart redan innan säsong är det det tidigaste jag hört om och riktigt sjukt. Tycker detta borde vänta tills säsongen är över, för spelare kommer ju kunna möta sin nya klubb i matcher som verkligen gäller nått.
I fotbollen får man väl inte ens kontakta en spelare under kontrakt utan klubbens tillåtelse, iaf i PL. Bryter man mot detta är det rejäla straff.
Något sådant måste införas, för nu blir det bara löjligt. Hur man ska kolla att detta efterföljs har jag ingen aning om, men antar att det blir svårt om man vill fuska. Men det kräver professionella agenter, som har mycket att förlora på att bryta mot detta.
Nucky: Örebro ryktas ha skrivit långtidskontrakt med Emil Larsson från samma Luleå. Begriper inte ens att man får signa spelare under pågående säsong! I Robins fall så kom han inte överens med tränaren och därför valde dom gemensamt att han skulle lämna. Otroligt märkligt att man skeppar en av sina bästa spelare när man har bästa Guldläget sen 96
Tarasov: Apropå övergångar, hur sjukt är det inte att Robin Kovacs skrivit på för Örebro INNAN årets säsong, och beklagar sedan att uppgifterna kommit ut? Hur kan ens SHL tillåta att man hugger på varandras spelare som har kontrakt och skriver nya kontrakt ett ÅR innan det gamla gått ut? Kalla mig gammalmodig, men jag har noll respekt för en spelare som gör så.
Rytter: Om Modo håller samma poängsnitt (2,2) även de sista 14 omgångarna så måste Karlskoga/Timrå vinna alla sina matcher för att lyckas knipa andraplatsen.
jonsson: Jo Bert måste nog bort så småningom, han är den perfekta assisterande tränaren men heacoach coach ? Nä. Han är mer än pådrivare än en taktiker tror jag.
{6870}: Håller med. Tänker mig också att det blir enklare att hålla sig kvar i SHL nästa säsong om en av årets nykomlingar är kvar och ett etablerat lag åker ner istället.
Eller: Tanken är ju kittlande om det var så! Inte helt otroligt heller om man tänker efter. Han är en spelartyp som jag tror Hellkvist gillar, och hade passat väl in i hur vi spelar idag. Komma tillbaka hit vore att göra upp med sitt förflutna i Sverige, och att han ens övervägde tanken vittnar om cojones.. (OM det nu var så, bara rena spekulationer såklart)
Oavsett, om det är den kalibern av back vi letar så är det väldigt bra.