Costanza: På tal om ryssar. Kollade EP på Kirill Kabanov. Vad hände där egentligen? Från härlig kille med grym råtalang som verkade ta till vara på den andra chansen han fick i Modo. För att nu göra "ok" med poäng i danska ligan?
{5647}: Nä, men då har du trots allt moral, något som verkar försvinna i vårt samhälle. Näe, inte roligt att betala skatt, men kan vara sexigt...du förstår.
puffe: Det är inte hemligt men jag drar ingen nytta av att gå ut med det. Då sätter jag större värde på min anonymitet på nätet. Inte för att jag är någon särskild på något vis utan enbart för att jag helst vill ha det så.
puffe: Ja, lite ironisk över skattesystemet då jag som höginkomsttagare får mer kvar i plånboken det här året, även om jag tycker att de borde gått till utmaningarna inom skola och vård. Sedan tycker väl inte jag att det är roligt att betala mer än man absolut måste.
Rytter: "I like to eat" Mer rött än gröngula blad på tallriken. Är nöjd, önskade ju en galen tjeck å slovak nu i slutet. Blev en stenhård och cool tacklingsryss istället.
Rytter: Gillar att MoDo är coola och smarta med värvningarna nuförtiden. Man får mycket karaktärsspelare för pengarna i slutet på säsongen. Såna som kan avgöra jämna bataljer och ändra matchbilder. Hanses kommer att älska att ha Belov framför sig. Målvakterna i MoDo har kämpat på bra denna säsong.
Costanza: Vilken skön throwback. Jag är fortfarande stolt ägare till Ole-Kristians solblekta Nordeakort som han såsigt nog lämnade kvar i Åhléns-garagets parkeringsautomat. Kanske man kan lotta ut i någon tävling framöver. Unik souvenir.
KyleTopKing: Hej, Om du/ditt företag stöttar MoDo så är ingen gladare än jag. Som du förstår är jag MoDoit intill döden, men vilket företag representerar du? Vi kan höras privat om du vill?
Haha ja han gillar ju skära innåt i offensiv zon. Ju kan det göra ont. Kolla senaste klippet, många motståndare lägger sig när han kommer och inser vad som ska hända.
KyleTopKing: Jag vet ju hur många företagare som brinner för Modo. Jag var med o startade en supporterklubb i södra Sverige och vi fick en massa bidrag från företag med MoDo-anknytning. Så mitt inlägg gällde inte större företag, utan ville att skribenter som 'har företag' skulle engagera sej. No hard fellings. Vi älskar samma klubb
puffe: Jag håller helt klart med om att det är bra att promota projektet och uppmana andra att engagera sig. Jag misstolkade väl det du skrev och det kanske slog lite väl "close to home" då man själv är företagare som har bidragit. Starkast är vi klart tillsammans, alla behövs och alla insatser räknas.
KyleTopKing: Det är jättebra om privatpersoner som puffe marknadsför sina initiativ och påminner härinne. Själv hade jag inte hört talas om det. Kanske lägger puffe in mer deg än Foppa denna gång.
KyleTopKing: Det jag menade var att det finns aktiva skribenter här inne som kallar sej företagare. Dom borde vara med på detta projekt. Stora företag /sponsorer gör väl allt dom kan såklart!!
puffe: Vad får dig att tro att ingen som är engagerad i näringslivet och skriver här har stöttat projektet? Om du kollar på Modo's hemsida kan du se att det är ett ganska stort antal företag som är inblandade, på olika nivåer. Jag hyllar din och andra privatpersoners insats men utan företagen som redan är involverade hade detta inte varit möjligt. Sen är vi olika, alla vill inte skylta med vad/hur mycket man bidragit med. Eller missförstod jag dig?
{5647}: Tack för att du tror på mej, är ju dock förtidssjukskriven på grund av en anledning. Därav min snålhet, men så kul att supportrar visar sin generositet gentemot MoDo!!! Jag är alltså ej snål, bara icke-betald längre
puffe: Ska istället beställa lite dyra souvenirer. Ser hur överläppen börjar darra och pupillerna förändras hos Umeåborna när de ser det magiska RÖDVITAGRÖNA på gågatan, i gallerian, på puben, på jobbet, till och med då jag hjälper Kenttä att betala i kön på Bolaget. Börjar nästan bli som det där röda skynket matadoren viftar med framför tjuren. De börjar flåsa, flämta, grymta, skrapa med fötterna.
Ett tips kolla in belovs instagram konto. Han lägger upp klipp på sina tacklingar från olika matcher. En sak är säker han läser spelet bra och står upp fint. Lite risky om han missar men fint när det sitter.
Vad hände där egentligen? Från härlig kille med grym råtalang som verkade ta till vara på den andra chansen han fick i Modo. För att nu göra "ok" med poäng i danska ligan?